با همکاری ماموران نیروی انتظامی؛

سارقان کتیبه طاقچه بُت سمیرم دستگیر شدند

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، از دستگیری سارقان کتیبه گور دخمه طاقچه بت شهرستان سمیرم، خبر داد.

به گزارش سمیرم خبر، فریدون الله یاری عصر پنجشنبه افزود: سارقان این اثر تاریخی روز گذشته در پی گزارش دو روز قبل همیاران و دوستداران میراث فرهنگی شهرستان به یگان حفاظت میراث فرهنگی در یک عملیات پلیسی و با همکاری نیروی انتظامی شهرستان سمیرم دستگیر شدند.
به گفته این مقام مسئول، دستگیر شدگان یک گروه سارقان حرفه ای بودند که همراه با تجهیزات کامل و در حال انجام سرقت توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی و نیروی انتظامی شهرستان سمیرم دستگیر شدند.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، اضافه کرد: سارقان پس از تکمیل پرونده به مراجه قضائی معرفی و تحویل داده شدند.
کتیبه گور دخمه طاقچه بت شهرستان سمیرم از نشانه های به جای مانده از دوران ساسانی است که خطوط آن به پهلوی ساسانی نوشته شده و در سمت راست آن «استودان» یا گور دخمه ای کشف شده که بنا به نظر کارشناسان فرهنگی، برای دفن یکی از بزرگان آن زمان تهیه شده است.
کتیبه طاقچه بت سمیرم، به تاریخ ۱۹/۱۱/۱۳۸۹ به شماره ۲۹۷۶۷ در فهرست آثار ملی کشورمان، به ثبت رسیده است.

سجاد افشاری، رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمیرم نیز، درباره اینکه آیا دستگیرشدگان همان سارقان کتیبه معروف قلعه سنگی در جنوب شرقی سمیرم هستند هم به خبرنگار ما گفت: این موضوع در دست بررسی است و ممکن است این افراد همان سارقان کتیبه معروف قلعه سنگی باشند.
شهرستان کوهستانی و معتدل سمیرم با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت شهری عشایری و روستایی ، دارای ۹ منطقه نمونه گردشگری در جنوب استان اصفهان است.
انتهای پیام/ الف

Go to TOP