رییس اداره اوقاف و امور خیریه سمیرم خبر داد:

«وقف قرآنی» یک منزل مسکونی در سمیرم/ امامزاده های شهرستان نمای بیرونی ندارند

رییس اداره اوقاف و امور خیریه سمیرم از وقف منزل مسکونی شخصی یکی از شهروندان سمیرمی، برای فعالیت ها و امور قرآنی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش سمیرم خبر، امیر ارسلان جباری، روز سه شنبه در جمع خبرنگاران، تصریح کرد: این واحد مسکونی، به مناسبت گرامیداشت هفته وقف و به منظور امور قرآنی وقف شده و مالک از ما خواست نامی از وی برده و جایی عنوان نشود.
وی، با اشاره به برنامه محوری اوقاف و امور خیریه مبنی بر توسعه و اشاعه وقف قرآنی، تاکید کرد: عواید و سود موقوفه ها، بر اساس نظر مراجع عظام تقلید باید صرف همان محل و نیت واقف و نیکوکار شوند.
این مسئول شهرستان با یادآوری اینکه ۷۰۰ نوع نیت برای وقف اموال مشخص شده است، اضافه کرد: وقف واحدمسکونی در این شهرستان محدود و انگشت شمار است.
رییس اداره اوقاف و امور خیریه سمیرم، ادامه داد: وقف منزل مسکونی در سمیرم در حال حاضر شامل دو دهنه مغازه وقف امامزاده سلطان ابراهیم، یک خانه وقف روضه امام حسین(ع)، یک منزل وقف امور قرانی و مکان مکتب الزهرا است.
جباری به فروش گردوهای موقوفی درکنار مسجد تاریخی خانعلی با همکاری مدیریت آموزش پرورش درشناسایی دانش آموزان نیازمند خبر داد و گفت: درآمد فروش محصول گردوی این درختان، برای خرید لوازم التحریر، کیف و کتاب دانش آموزان نیازمند سمیرمی مصرف شد.
این مسئول، با اشاره به فعالیت های عمرانی اداره اوقاف نیز اظهار کرد: هیچ کدام از امامزاده های شهرستان سمیرم نما و معماری خارجی و بیرونی ندارند و در حال حاضر امامزاده بی بی گل خاتون شهر کُمه در جنوب سمیرم، با ۳۰ درصد کار پیشرفت فیزیکی دارد.
وی، از گچکاری و سنگ کاری امامزاده سیدمحمد و ساخت طبقه دوم امامزاده سید احمد روستای خفر خبر داد وگفت: بیشتر هزینه ها توسط خیران صورت پرداخت شده است.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان سمیرم همچنین، اضافه کرد: تنها ۱۰موقوفه این شهرستان درآمدزایی دارند که علت اصلی این محدودیت کشاورزی بودن اقتصاد منطقه وسیع سمیرم است.
وی با اشاره به اهمیت وقف و موقوفات بویژه در جامعه امروز، اظهار کرد: ۸۶ موقوفه متصرفی و غیر متصرفی، ۴۰ حسینیه، مهدیه، دارالقرآن، دارالعلم و تکیه و ۱۰ امامزاده و پنج مقبره در سمیرم وجود دارد.
به گفته این مسئول، اگر وقف بیشتر در بین مردم فرهنگ سازی و ارزش آن تبیین شود شاهد شکوفایی و رونق بیشتری در بخش های مختلف در این منطقه هم خواهیم بود.
این مسئول، با بیان اینکه هفت بقعه متبرکه دیگر با توجه به نبود اعتبارات دولتی نیازمند حضور خیران و واقفان است افزود: بیشتر وقف های این شهرستان مذهبی است اما برنامه محوری سازمان اوقاف و امور خیریه کشورمان توسعه و تبلیغ وقف قرآنی است.
جباری، این نوع وقف را یک ضرورت برای جامعه امروز برشمرد و افزود: محوریت قرآن کریم و ارزش ها و مبانی کلام وحی راهگشای همه امور و مسائل است.
رییس اداره اوقاف و امور خیریه سمیرم، امامزاده ابراهیم(ع) را امامزاده شاخص این شهرستان نامید و اظهار کرد: برای آزاد سازی و ادامه عملیات عمرانی این مکان مقدس، به کمک های بیشتر مردمی و دولتی نیاز داریم.
وی ادامه داد: برای توسعه فضای امامزاده ها، نیاز به اعتبار دولتی است و اگر همه مسئولان شهر همت کنند باتوجه به اینکه شهرستان سمیرم منطقه گردشگری محسوب می شود و امامزاده سلطان ابراهیم علیه السلام، در ورودی شهر واقع است می توان در زمینه ارائه خدمات به مسافران به عنوان نماد کل شهر این امامزاده را همچون نگینی ساخت و احیا کرد.
رییس اداره اموقاف سمیرم، با اشاره به اینکه فعالیتهای قرآنی سال ۹۶ برگزار شده است، اظهار کرد: ۲۰۰ نفر شرکت کننده در مقطع شهرستان مشارکت داشتند که ۳۰ نفر به مرحله استانی رسیدند.

انتهای پیام/ الف

Go to TOP