بررسی دو فوریتی طرح انعقاد پیمان های دو جانبه و چند جانبه پولی در صحن مجلس

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از بررسی دو فوریتی طرح انعقاد پیمان های دو جانبه و چند جانبه پولی در صحن مجلس خبر داد.

به گزارش تیم رصد سمنا؛حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی،درباره حذف دلار از تجارت جهانی اظهار کرد: این طرح  توسط تعدادی از کارشناسان ذیربط مطالعه و بررسی شده و هم اکنون مرکز پژوهش ها در حال انجام فعالیت بر روی آن است. با به اجرا رسیدن طرح فوق ؛امکان انعقاد پیمان های دوجانبه و چند جانبه پولی ایران با سایر کشور ها مهیا خواهد شد.

وی ادامه داد: به زودی در صحن مجلس شورای اسلامی به بررسی فوری این طرح پرداخته و دولت را مکلف خواهیم کرد که هر ساله درصدی از معاملاتش را در قالب قراردادهای دوجانبه پولی انجام دهد.همچنین دولت می تواند این موضوع را در برنامه ریزی بودجه سال آینده خود پیش بینی کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درباره ضرورت انجام این طرح گفت: اکنون در شرایطی به سر می بریم که به علت تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران  دریافت تمام و کمال هزینه ناشی از پول فروش نفتمان که بر پایه دلار داد وستد می شود ،وجود ندارد.از این رو حذف دلار و جایگزین کردن آن با پیمان های دو جانبه و چندجانبه پولی ؛می تواند راهی برای دور زدن تحریم ها و شکست اهداف آمریکا باشد.

وی در پایان گفت: با انجام این طرح ،به تدریج تمامی معاملات تجاری کشور بر اساس پول ملی انجام شده و ضمن افزایش ارزش پولمان ، از وابستگی به دلار رها خواهیم شد.

 

انتهای پیام /باشگاه خبرنگاران

Go to TOP