افزایش ۲۵ درصدی قیمت نهاده‌ها/ خطر آنفولانزای حادپرندگان در کمین است

رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذا از رشد ۲۵ درصدی قیمت ذرت و سویا طی دو ماه اخیر در بازار خبر داد.

به گزارش تیم رصد سمنا؛ناصر نبی پور رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران،از رشد ۲۵ درصدی قیمت ذرت و سویا طی دو ماه اخیر در بازار خبر داد و گفت: اکنون قیمت  هر کیلو سویا از ۱۳۵۰ به  ۱۷۲۰ تا ۱۷۳۰ و ذرت از ۶۰۰ به ۹۲۰ تا ۹۳۰ تومان رسیده است.

به گفته وی قیمت هر کیلو کنجاله سویا به نسبت هفته گذشته ۳۰ تا ۴۰ تومان و ذرت ۲۰ تا ۳۰ تومان افزایش داشته است.

نبی پور با اشاره به دلایل تنش قیمت نهاده ها در بازار افزود:  علی رغم آنکه در چند سال اخیر قیمت ذرت و سویا در بازارهای جهانی کاهش یافته است، اما شایعاتی مبنی بر تبدیل نرخ ارز مبادله ای به آزاد برای واردات نهاده ها و کاهش عرضه  دلیل اصلی نوسانات قیمت در بازار به شمار می رود.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۵۲۰۰ تومان است، بیان کرد: با توجه به افزایش قیمت نهاده ها به طور متوسط ۴۸۰ تومان هزینه تمام شده تولید بالا رفته که با احتساب سود مرغدار قیمت منطقی هر کیلو تخم مرغ ۵ هزار و ۳۰۰ تا ۵ هزار و ۴۰۰ تومان است.

نبی پور نرخ هر شانه تخم مرغ درب مرغداری را ۱۰ هزار و ۵۰۰، معادل دانه ای ۳۵۰ تومان اعلام کرد.

 

مشکلی در تولید تخم مرغ وجود ندارد

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه در تولید تخم مرغ مشکلی وجود ندارد، گفت: روزانه به طور متوسط ۲۵۰۰ تا ۲۶۰۰ تن تخم مرغ در کشور تولید می شود و تنها مرغداران از افزایش قیمت تمام شده تولید گلایه مند هستند.

رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با بیان اینکه اکثر کشورهای دنیا با خطر آنفولانزا حاد پرندگان روبرو هستند، بیان کرد: به مرغداران توصیه می شود که به طور مرتب واحدهای خود را ضد عفونی کنند.

وی از تلفات مرغ در برخی استان ها خبر داد و گفت:  تا کنون سازمان دامپزشکی دلیل این تلفات را اعلام نکرده است، به همین خاطر نمی‌توان  اظهار نظر قطعی را جع به شیوع آنفولانزا حاد پرندگان داشت.

نبی پور با بیان اینکه صادرات تخم مرغ متوقف شده است، تصریح کرد: با توجه به قیمت های کنونی تخم مرغ، امکان رقابت در بازارهای هدف وجود ندارد.

 

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

Go to TOP