مسئول مرکز جامع سلامت روستای بیده سمیرم:

عدم آگاهی نوجوانان را گیج و سردرگم می ‌کند

 مسئول مرکز جامع سلامت روستای بیده سمیرم، گفت: آگاهی نداشتن و یا عدم آگاهی کامل و صحیح، نوجوانان را گیج و سردرگم می ‌کند و این حالات نتایج منفی و زیانباری به دنبال خواهد داشت.

به گزارش سمیرم خبر، مرم سادات، صبح امروز در جلسه آموزشی بهداشت بلوغ (بهداشت فردی وبهداشت روان) که در روستای بیده سمیرم برگزار شد، اظهار کرد: نوجوانی یکی از مهمترین و پُر ارزش ترین دوره های زندگی هر فرد محسوب می‌شود زیرا سرآغاز تحولات و دگرگونی‌ های جسمی و روانی در اوست و « بلوغ» نقطه عطفی در گذر زندگی او از مرحله کودکی به بزرگسالی است.

وی افزود: دوره نوجوانی به گروه سنی ۱۰ تا ۱۹ سالگی اطلاق می ‌شود و در بیشتر کشورهای جهان به خصوص کشورهای در حال توسعه، بخش قابل توجهی از جمعیت را نوجوانان تشکیل می‌ دهند.

به گفته وی، با توجه به این واقعیت که نوجوانان، پدران و مادران فردا هستند پرداختن به مسائل بهداشتی‌ شان (به خصوص بهداشت روان آنان) نه فقط برای خود آنها بلکه برای خانواده‌ها، جامعه و نسل آینده سودمند است و در برنامه توسعه هر کشوری می‌ بایست به مسائل آنها توجه خاص شود.

وی با بیان اینکه آگاهی نداشتن و یا عدم آگاهی کامل و صحیح، نوجوانان را گیج و سردرگم می ‌کند و این حالات نتایج منفی و زیانباری به دنبال خواهد داشت، ادامه داد: والدین و مربیان وظیفه دارند اطلاعات کافی در خصوص تغییراتی که در طول و به دنبال بلوغ جنسی در نوجوان اتفاق می‌ افتد به تدریج و با استمرار ارائه کنند.

سادات تاکید کرد: عدم ارائه اطلاعات کافی و صحیح در مورد بلوغ باعث می ‌شود که نوجوان از منابع دیگر که معمولاً انحرافی است، اطلاعات کسب کند و این اطلاعات غلط می‌ تواند او را به انحراف کشاند.

مسئول مرکز جامع سلامت روستای بیده سمیرم، تصریح کرد: نکته مهم در دوره بلوغ برقراری ارتباط صحیح با نوجوان است چرا که کودک دلبند دیروز شما با تغییراتی که در جسم و روانش روی می ‌دهد پا به دوران بزرگسالی می ‌نهد. به دلیل این که او می ‌خواهد هویت جدیدی را برای خودش به دست آورد، طبیعی است که در برقراری رابطه با او مشکلاتی برای شما به وجود آید.
بر این اساس، دراین روز جلسه آموزشی ازدواج سالم وبهداشت توسط مامای مرکز جامع سلامت بیده در دبیرستان این روستا برگزار شد.

روستای بیده مرکز بخش دناکوه در ۱۱۰کیلومتری جنوب شرقی سمیرم واقع شده است.

انتهای پیام/ الف

Go to TOP