رییس شبکه دامپزشکی سمیرم خبر داد:

اعزام گروه های پیشگیری دامپزشکی به نقاط مختلف سمیرم

رییس شبکه دامپزشکی سمیرم از اعزام گروه هایی از این شبکه به منظور پیشگری از بیماری های احتمالی دام و طیور در نقاط مختلف این شهرستان خبر داد.

به گزارش سمیرم خبر، اردشیر ترزبان روز دوشنبه در جلسه شورای پدافند غیرعامل سمیرم با اشاره به فرارسیدن فصل سرما اظهار کرد: هرساله و در زمان سرد شدن هوا شاهد بروز برخی بیماری ها در پرندگان هستیم که اعزام این گروه ها نیز برای پیگیری و کاهش تلفات پیش بینی شده است.
به گفته این مسئول، در این فصل، شاهد مهاجرت گونه هایی از پرندگان به منطقه سمیرم و همچنین کوچ دام های عشایر هستیم که این امر ضرورت پیشگیری و شناخت و معرفی بیماری های دام و طیور را دو چندان می کند.
ترزبان ادامه داد: گروه های مبارزه با بیماری های شبکه دامپزشکی حتی با اطلاع مردم بلافاصله بیماری نمونه برداری، ضدعفونی و قرنطینه به محل اعزام می شوند و با گروه مردم سازی طیور که با پدافند غیر عامل مرتبط است در جلوگیری از شیوع بیماری ها اقدام می کنند.
دکتر ترزبان با اشاره به بیماری شاربن افزود: این بیماری که در انسان به آن سیاه­زخم می گویند بیماری عفونی و مشترک بین انسان و حیوانات است و بیشتر در پستانداران مانند گاو، گوسفند، بز، شتر، بز کوهی و سایر علفخواران دیده می شود.
رییس شبکه دامپزشکی سمیرم عنوان کرد: اگر انسان در تماس با حیوانات مریض و آلوده قرار گیرد و یا با بافت های آلوده آنها( مانند گوشت، احشاء و پوست ) در تماس باشد ممکن است به این بیماری دچار شود
وی در خصوص سایر بیماریها نیز با توجه به هارگزیدگی گفت: دو هزا رو ۴۹۹ مورد سگ گله در شش ماهه گذشته بویژه در میان دام های عشایر واکسینه شده اند.
این مسئول ادامه داد: در رابطه با بیماریCCHFf یا تب کریمه کنگو هم فعالیت هایی همچون برگزاری جلسات برای گروههای هدف و توزیع تراکت و بروشور بین دامداران داشته ایم.
بر این اساس، حصار کشی و امنیت منابع آبی، برگزاری کلاسهای آموزشی پیش بیمارستانی،کلاس بهداشت وروان، برگزاری جلسات آموزشی، تشکیل کمیته بحران مرگ میرها و امکان امداد رسانی هوایی از جمله مصوبه های مطرح شده در این جلسه بود.
شهرستان سمیرم، با ۱۵۰ روستا و آبادی، چهار شهر و چهار بخش و افزون بر ۱۰۰ هزار جمعیت روستایی، شهری و عشایری و اشتغال ۹۲ درصدی مردم در بخش کشاورزی، در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.

انتهای پیام/ الف

Go to TOP