رکورد تولید شکر شکسته شد/گلایه کارخانه های قند از اعلام نشدن نرخ شکر

یک مقام مسوول با بیان اینکه رکورد تولید شکر سال ۹۵ شکسته می شود،گفت: امسال حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزارتن شکر از چغندر قند و نیشکر استحصال شود.

به گزارش تیم رصد سمنا؛ علیرضا یزدانی مجری طرح چغندر قند و شکر وزارت جهاد کشاورزی،از افزایش چشمگیر تولید شکر خبر داد و گفت : تاکنون یک میلیون و ۶۰۰ هزارتن چغندر قند توسط کارخانه های قند خریداری شده که پیش بینی می شود تا پایان فصل این رقم به ۷ میلیون تن برسد.

وی با اشاره به اینکه رکورد تولید شکر سال ۹۵ شکسته خواهد شد، افزود: براین اساس پیش بینی می شود که امسال حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزارتن شکر از چغندر قند و نیشکر استحصال شود.

یزدانی با انتقاد از این مسئله که نرخ شکر اعلام نشده است، گفت: دولت نرخ خرید تضمینی چغندر قند را اعلام نکرده تا براساس آن قیمت گذاری شکر صورت گیرد که تاخیر در اعلام نرخ، مشکلاتی برای کارخانجات و کشاورزان به وجود خواهد آورد.

به گفته این مقام مسوول وزارت جهاد کشاورزی به طور جد پیگیر اعلام نرخ است که انتظار می رود دولت هر چه سریع تر نرخ شکر را اعلام کند چرا که این امر پرداخت مطالبات کارخانجات را با چالش هایی روبرو کرده است.

مجری طرح چغندر قند با بیان اینکه با احتساب مصرف شکر در صنایع شیرینی و شکلات ۲ میلیون و ۲۰۰ هزارتن شکر نیاز داریم، اذعان کرد: با توجه به پیش بینی تولید واردات شکر نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش می یابد.

وی تصریح کرد: با توجه به توسعه کشت چغندر پاییزه با هدف افزایش بهره وری آب پیش بینی می شود که ظرف دو الی سه سال آینده به خوداتکایی ۹۵ درصدی تولید شکر دست یابیم.

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

Go to TOP