راهکار بریدن از دلار چیست؟

عسگر اولادی گفت: دولت نتوانسته قیمت دلار را کنترل کند، چراکه هزینه های بی موردی را بر خود تحمیل کرده که یکی از آنها پرداخت یارانه ۷۰ میلیون نفر است.

به گزارش تیم رصد سمنا، اسدالله عسگر اولادی، رییس اتاق ایران و چین در پاسخ به این سوال که آیا حذف دلار از تجارت نفتی امکان پذیر است یا خیر اظهار کرد: اصولا پس از جنگ جهانی دوم که آمریکا توانست در صحنه  اقتصادی دنیا حرف اول را بزند، تا حدی توانست دلار را به همه کشورهای دنیا دیکته کند، بطوریکه بانک های امریکا بعنوان موتمن همه بانک های جهانی مطرح گردید.

وی با بیان اینکه برای بریدن از دلار راههای مختلفی وجود دارد، بیان کرد: اکنون کشور چین با ثبات کامل برای تغییر سرنوشت خود کاملا ایستادگی می‌کند و می‌توان گفت تا حدودی در کارهای داخلی تحقق این هدف موفق بوده، با این همه متاسفانه باز هم نفتی را که خریداری می‌کند، همچنان به دلار است.

عسگر اولادی روس ها را با واحد پول روبل در صف دوم بریدن از دلار بیان کرد و افزود: این کار شدنی نیست و دلیل آن بی ثباتی روبل و تثبیت دلار است.

رییس اتاق ایران و چین تصریح کرد: در کشور ما نیز به منظور رهایی از اعتبار دلار قدم اول تثبیت ریال است بدین ترتیب که باید تمام قراردادهای دو جانبه ما براساس واحد پول خودمان(یعنی ریال) منعقد شود.

فعال و پیشکسوت اقتصادی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه در شرایطی که اتحادیه ی اروپا با تعریف پول واحد نتوانست در مقابل ثبات دلار ایستادگی کند، ایران چگونه می تواند در تحقق ثبات ریال موفق باشد، تاکید کرد: اگر اتحادیه اروپا نتوانست به هدف خود برسد، تنها دلیلش نفوذ آمریکاست، در صورتیکه ما می توانیم این کار را انجام بدهیم، اما باید بدانید نفوذ ۴۰ ساله ظرف ۴۰ سال از بین می رود، بنابراین باید آرام آرام قدم برداریم.

عسگر اولادی، امکان افتتاح حساب در ایران برای شهروندان خارجی را بعنوان قدم اول به منظور تثبیت ریال بیان کرد: اکنون اگر یک فرد خارجی بخواهد در کشورمان حساب بانکی داشته باشد، با دردسر های فراوانی روبرو خواهد شد، اما باید ترتیبی داده شود که هر فرد خارجی پس از افتتاح حساب و تبدیل پولش به ریال بتواند، همان مقداری را که به حساب خود در ایران سپرده با خود ببرد و هیچ تغییری در پولش ایجاد نشود، بنابراین بدین صورت می توان ریال و بانک های ایرانی را در جهان موتمن ساخت.

رییس اتاق ایران و چین در خصوص ارزش کاهش یافته  پول کشورمان با انتقاد به دولت یازدهم تصریح کرد: افزایش نرخ دلار و کاهش ارزش پول کشور ناشی از بی برنامگی دولت بوده و من این اعتراض را به دولت، بانک مرکزی و سازمان مدیریت دارم.

وی در خاتمه گفت: در دولت یازدهم قیمت دلار ۳۷۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان بود، اما بعد نتوانست آن را نگه دارد، چراکه هزینه های بی موردی را بر خود تحمیل کرد که یکی از آنها پرداخت یارانه ۷۰ میلیون نفر است و هر چقدر ما فریاد زدیم که یارانه تنها برای ۲۰ درصد خاص است کسی نشنید.

 

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

Go to TOP