برای اولین بار در سمیرم برگزار شد:

همایش بزرگ ضرورت تربیت جنسی کودکان/ تصاویر

کارشناس و مشاور خانواده و کودک شهرستان سمیرم نقش مادر را از بااهمیت‌ترین افراد درزمینهٔ تربیت جنسی کودکان دانست.

به گزارش خبرنگار سمیرم خبر زهرا(مینا) اسدی در اولین همایش تربیت جنسی کودکان که به همت ناحیه مقاومت بسیج سمیرم برگزار شد تربیت جنسی کودکان را از مهم‌ترین ارکان تربیت فرزندان دانست و تصریح کرد: باید به فرزندان بیاموزیم که از نواحی جنسی بدن خود که همان نواحی خصوصی بدن آن‌ها به شمارمی آید به‌خوبی محافظت کنند.

اسدی گفت: مادران نقش بسیار مهمی در آموزش و تربیت جنسی فرزندان خوددارند و باید به بچه‌ها بیاموزند تنها کسانی که می‌تواند به آن‌ها در این زمینه کمک کنند مادران و مشاورانی هستند که در این زمینه تخصص دارند.

مشاور خانواده و کودک گروه مشاوره‌ای راشین نقش مادران را برای تربیت صحیح و بدون انحراف کودکان در مسائل جنسیتی بسیار بااهمیت برشمرد و متذکر شد: زمان آغاز تربیت جنسی در کودکان با شروع سوال های متعدد آن‌ها در این زمینه بوده و ما باید نحوه پاسخگویی به کودکان در سنین مختلف را بدانیم.

وی با اشاره به تفاوت‌های فراوان دوره‌های سنی و روش‌های تربیت جنسی در کودکان خاطرنشان کرد: تربیت جنسی کودکان در سنین مختلف یکی از بااهمیت‌ترین موضوعات جامعه کنونی بوده و باید خانواده‌ها به آن توجه جدی داشته باشند و نباید به‌هیچ‌وجه بر روی آن سرپوش بگذارند.

مشاور خانواده و کودک شهرستان با اشاره به تأثیر منفی پاسخ غلط به کودکان در این زمینه متذکر شد: با کودکان خود صادق باشیم و به آن‌ها در مسیر صحیح پاسخی قانع‌کننده بدهیم تا کودکان به ما اعتمادی دوچندان پیدا کنند.

اسدی همچنین با اشاره به سن کنجکاوی جنسی کودکان افزود: سن شروع سؤالات جنسی معمولاً از ۴ سالگی بوده و باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشیم که دوران دبستان دوران نهفتگی جنسی است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در همین رابطه خاطرنشان کرد: در سال‌های ابتدایی مدرسه کودکان نیاز بیشتری به مراقبت دارند چون در محیط دوستان قرارگرفته و احتمال این موضوع می‌رود که با اطلاعات زودهنگام و نابجا از مسیر صحیح تربیت جنسی‌اش منحرف نشود.

این مشاور خانواده و کودک با تأکید بر تفاوت‌های بین تربیت جنسی با آموزش جنسی متذکر شد: آموزش جنسی بیان ریزبه‌ریز مسائل و روابط جنسی بوده درصورتی‌که تربیت جنسی چیزی کاملاً متفاوت است که به ارائه‌ی اطلاعات جسمانی، روانی، اجتماعی و دینی می‌پردازد تا کودک را راهنمایی و به مسیری سوق دهیم که همان حفظ شخصیت کودک است.

زهرا(مینا) اسدی ضمن اشاره به نقش مؤثر آموزش‌وپرورش در تربیت جنسی کودکان تأکید کرد: آموزش‌وپرورش نقش بسیار مهمی در مورد تربیت جنسی بر عهده دارد؛ درست است که خانواده مهم‌ترین واصلی‌ترین رکن در این زمینه است ولی مدرسه برای کودکان فقط درس ریاضی و فارسی نیست بلکه باید فرزندان را در بحث مسائل جنسی کودکان ایمن‌سازی کنند و اگر مشاوران متخصص در این زمینه در اختیار آن‌ها نبود باید از سایر مشاورهای متخصص در این زمینه استفاده نمایند.

وی با اشاره به این موضوع که تربیت جنسی لازمه تربیت فرزندان است افزود: مادران وظیفه‌دارند برای کودکان خود وقت بگذارند و آن‌ها را درک و به حرف‌های آن‌ها گوش کنند و فرزندان را تشویق کرده تا مسائل مهم زندگی ازجمله سؤالات جنسی خود را از آن‌ها پرسیده و در مقابل باید بسیار دلسوزانه و منطقی پاسخگو باشند.

به گزارش سمنا، در این همایش که همراه با اجرای تئاتر مرتبط با آموزش نحوه صحیح برخورد با کودکان بود زهرا اسدی از همکاری بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور تقدیر و تشکر کرد.

انتهای پیام./

Go to TOP