نماینده مردم سمیرم:

پرداخت بیمه کشاورزان سمیرم با ۲ سال تاخیر/ مسئولان کشاورزان را دریابند

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور: بیمه باغات کشاورزی در شهرستان سمیرم پس از گذشته دو سال به کشاورزان پرداخت می شود که باید برای آن فکری اساسی بشود

به گزارش خبرنگار سمیرم خبر نماینده مردم سمیرم در مجمع نمایندگان استان اصفهان که با حضور استاندار اصفهان امروز یک‌شنبه در فرمانداری سمیرم برگزار شد ضمن محکومیت سخنان بی‌شرمانه ترامپ تصریح کرد: رئیس‌جمهور آمریکا با سخنان خود قصد دلگرمی رژیم اشغالگر اسرائیل را داشت.

اصغر سلیمی در این رابطه خاطرنشان کرد: برجام یک تعهد بین‌المللی بوده و صرفا در اختیار آمریکا نیست و ما نیز مذاکره‌ای برای بار دوم انجام نخواهیم داد.

سلیمی در همین رابطه و در بخش دیگری از صحبت‌های خود متذکر شد: خط قرمز جمهوری اسلامی و نمایندگان مجلس، سپاه پاسداران، خصوصاً سپاه قدس و همچنین صنایع موشکی است.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور خاطرنشان کرد: ما در مسئله برجام فهمیدیم که اگر گوش‌به‌فرمان مقام معظم رهبری باشیم می‌توانیم در این دنیای پر افت‌وخیز به مقصد نهایی خود برسیم.

سلیمی در این جلسه ضمن بیان وجه‌تسمیه نام‌گذاری شهرستان به این اسم خاطرنشان کرد: درگذشته شهرستان سمیرم بارندگی‌های فراوانی را به خود می‌دید که حتی از شب تا صبح باید بام‌ها را پارو می‌کردیم ولی متأسفانه در حال حاضر مردم خشک‌سالی بسیار زیادی را متحمل شده‌اند.

اصغر سلیمی با اشاره به مشکلات فراوان خشک‌سالی که مردم به‌ویژه کشاورزان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند خاطرنشان کرد: متأسفانه شهرستان سمیرم در چند سال گذشته از لیست مناطق محروم خارج‌شده و به‌عنوان منطقه کمتر توسعه‌یافته معرفی‌شده است.

سلیمی تصریح کرد: بیشینه شهری سمیرم به ۶۸ سال می‌رسد ولی متأسفانه باوجود تلاش‌های مسئولین شهرستان آن‌گونه که مسئولین اجرایی شهرستان می‌گویند سمیرم گل‌وبلبل نیست اما انتظاری که ما از مسئولین استان اصفهان داشتیم بسیار بیشتر از آن چیزی است که مشاهده می‌کنیم.

وی در همین رابطه افزود: ازجمله مشکلات شهری سمیرم نبود مبلمان شهری مناسب، پارک و اقامتگاه مناسب برای مسافران است.

نماینده مردم سمیرم ضمن اشاره به وجود دو محله قدیمی در سمیرم خاطرنشان کرد: بافت برخی از خانه‌ها در شهرستان سمیرم تا حدی فرسوده و نامناسب است که معاونان مسکن استان با مشاهده این ساختمان‌ها در شهرستان متعجب شدند.

سخنگوی کمسیون شوراها و امور داخلی کشور با اشاره به نبود درآمد ثابت و پایدار برای شهرداری سمیرم گفت: مسئولان استان باید به یاری شهرستان سمیرم بیایند تا بتوانیم درزمینهٔ فضاسازی شهرستان گامی مؤثر و مثمر ثمر برداریم.

وی با اشاره به کسب رتبه‌های اول در عرصه باغداری خاطرنشان کرد: از ۲۴هزار هکتار سیب‌درختی موجود در شهرستان سمیرم هزار هکتار از آن خشک و ۱۱ هزار هکتار از آن دچار تنش آبی شده و محصول دهی ندارند و از ۴۰۰ هزار تن صادرات سیب ما متأسفانه الآن به ۲۰۰ هزار تن رسیده‌ایم و باید برای خروج از این مشکل چاره‌ای اندیشیده شود.

سلیمی با اشاره به‌سختی های فروش محصولات باغات سمیرم بیان کرد: کشاورز سمیرمی با مشکلات فراوان پیش روی خود سیب را تولید می کند و در زمان فروش بسیار متضرر می‌شود و در این میان دلالان هستند که سود کلانی را به جیب می‌زنند.

سلیمی گفت: یک کیلو سیب‌درختی بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ تومان برای کشاورز هزینه در بردارد که با آن را باقیمت ۹۰۰ تومان از کشاورز می‌خرند که چیزی دست کشاورز را نمی‌گیرد.

سلیمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به خسارت‌های وارده به باغ‌های سیب شهرستان افزود: بیمه باغات کشاورزی در شهرستان سمیرم پس از گذشته دو سال به کشاورزان پرداخت می‌شود که باید برای آن فکری اساسی بشود.

وی در رابطه با بحث انتقال آب سمیرم به خارج از استان گفت: متأسفانه در بحث آب در استان اصفهان این استان در بحث زاینده‌رود و کوهرنگ متمرکزشده ولی متأسفانه بین ۹۰۰ تا یک میلیارد مترمکعب آب شیرین از حوزه آب ریز سمیرم خارج می‌شود و سدی در این مسیر ساخته نشده است.

سلیمی با اشاره به کمبود آب و سد در سمیرم متذکر شد: متأسفانه آب رودخانه ماربر در حال خروج از این شهرستان بوده درحالی‌که قابلیت احداث چند سد را دارد بااین‌وجود در این مسیر هیچ سدی احداث نشده است که اگر این کار انجام می شد شهرستان سمیرم می توانست در زمان نیاز برای سراسر استان اصفهان آب ارسال کند و ما حداقل نباید برای خودمان بخیل باشیم.

وی با اشاره به چشم‌داشت استان‌های دیگر به آب سمیرم گفت: استان‌های هم‌جوار همچون فارس، چهارمحال و بختیار در حال بهره‌برداری از آب‌های خارج‌شده از استان اصفهان بوده تا جایی که استان کرمان و یزد نیز به دنبال آب سمیرم هستند درحالی‌که شهرستان سمیرم حتی درزمینهٔ آب شرب با مشکل مواجه است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در همین رابطه خاطرنشان کرد: بیش از ۴۰ روستای سمیرم در رابطه با آب شرب با مشکل مواجه بوده و ما برای تأمین آب آن در حال حفر چاه هستیم و یا با تانکر به آن‌ها آب‌رسانی می‌کنیم.

سلیمی با گله از مقررات سخت گیرانِ در استان گفت: اگر در تمامی استان‌ها شاهد رعایت ۱۰۰ درصدی مقررات هستیم در استان اصفهان این مقررات ۱۴۰ درصد اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات مطالعاتی بر روی سه سد تنگاب، دهان و شهید افزود: ما باید در این زمینه اقدامات خود را افزایش دهیم و کاری کنیم که سمیرم و استان اصفهان را از این منابع بسیار خود سیراب کنیم.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور متذکر شد: بحث آب در دنیا یک ابر چالش بوده و در کشور ما نیز یک ابر چالش خواهد بود.

نماینده مردم سمیرم در مجلس در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به کاستی‌های شهرک‌های صنعتی در سمیرم گفت: شهرک‌های صنعتی سمیرم فقط نام شهرک صنعتی را یدک می‌کشند و حتی ما آب شرب که یکی از ملزومات یک شهرک صنعی هست را نداریم که برای آن‌ها انتقال بدهیم.

انتهای پیام/

 

 

انتهای پیام/

Go to TOP