مرمت کلاه فرنگی ارگ بم به زودی آغاز می‌شود

مرمت یکی از مهم‌ترین بناهای ارگ بم از نیمه دوم آبان ماه سال جاری آغاز می‌شود.

به گزارش تیم رصد سمنا؛ کلاه فرنگی یکی از مهم‌ترین بناهای ارگ بم محسوب می‌شود که در زلزله سال ۸۲ به طور کامل فرو ریخت. با این وجود از بقایای این بنای ارزشمند بخش اندکی باقی ماند که به گفته مدیر پایگاه میراث جهانی ارگ بم این بخش کوچک نیز بسیار متزلزل است.

افشین ابراهیمی مدیر پایگاه میراث جهانی ارگ بم با اعلام این مطلب گفت: کلاه فرنگی یکی از عناصر مهم معماری بخش حاکم نشین ارگ بم و در واقع بلندترین نقطه ارگ محسوب می‌شود چنانچه در گذشته رصد و دیده‌بانی دشت در این نقطه صورت می‌گرفته با این وجود در زلزله بم این بخش به طور کامل تخریب و بقایای اندکی که از این ساختار باقی ماند بسیار متزلزل و از هم پاشیده بود.

ابراهیمی افزود: هم اکنون با طرحی که برای مرمت مهم‌ترین و بلندترین بخش حاکم نشین ارگ بم در نظر گرفته شده قرار است در مرحله نخست بخش اندک باقیمانده استحکام بخشی شود و ادامه نیز مرمت کلاه فرنگی نیز در دستور کار قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر طرح مرمت کلاه فرنگی با بررسی کارشناسان به انجام رسیده و پیش‌بینی می‌شود که از نیمه دوم آبان ماه مرمت کلاه فرنگی به عنوان یکی از اقدامات مهم ارگ بم در دستور کار قرار گیرد.

مدیر پایگاه میراث جهانی ارگ بم گفت: در حال حاضر در داخل ارگ بم ۱۵ کارگاه فعال مرمتی وجود دارد که مرمت کلاه فرنگی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های این پایگاه به شمار می‌رود. همچنین ۴ کارگاه مرمتی نیز خارج از ارگ بم وجود دارد که اخیرا نیز مرمت مسجد مجموعه وکیل آغاز شده است.

 

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

Go to TOP