برگزاری همایش بزرگداشت بنیانگذار آموزش عشایری ایران در سمیرم

معاون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سمیرم گفت: هم‌زمان با پاسداشت روز قلم، همایش بزرگداشت استاد محمدبهمن بیگی، بنیانگذار آموزش عشایری ایران در کمپ عشایری موروک بخش وردشت سمیرم برگزار می‌شود.

معاون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سمیرم گفت: هم‌زمان با پاسداشت روز قلم، همایش بزرگداشت استاد محمدبهمن بیگی، بنیانگذار آموزش عشایری ایران در کمپ عشایری موروک بخش وردشت سمیرم برگزار می‌شود.

به گزارش سمنا وبه نقل از فارس، اصغر بهرامیان از برگزاری همایش بزرگداشت استاد محمدبهمن بیگی خبر داد و اظهار کرد: برگزاری این همایش عصر جمعه با هدف گرامیداشت یاد و خاطرات استاد، شناساندن خدمات این شخصیت بزرگ به نسل جدید و ادای دین به این معلم عزیز در کمپ عشایری روستای موروک بخش وردشت سمیرم صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: ارائه مقاله، اشعار و نغمه‌های محلی و عشایری و برگزاری نمایشگاه فرهنگی از جمله برنامه‌های اجرائی در این همایش است.

معاون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سمیرم از استاد محمد بهمن بیگی به عنوان پدر آموزش عشایر یاد تصریح کرد: وی یکی از چهره‌های محبوب و آشنای عرصه فرهنگ و ادب و از بنیانگذاران آموزش عشایری است که با تلاش و کوشش وصف‌ناپذیر در راستای پرورش استعداد‌های فرزندان عشایر ایران، قدم‌های ماندگار و اساسی برداشته است.

محمد بهمن بیگی در سال ۱۲۹۹ در ایل قشقایی به دنیا آمد و پس از پایان دوره کارشناسی حقوق در دانشگاه تهران با پیگیری‌های خود توانست برنامه سواد‌آموزی عشایر را به تصویب برساند و  دختران عشایر را به مدرسه‌های سیار جلب کند و نخستین مرکز تربیت معلم عشایری را بنیان نهاد.

وی در ادامه تلاش‌‌‌های خود موفق شد مراکز آموزشی مختلف را با عنوان‌های دانش‌سرای عشایری، دبیرستان شبانه‌روزی عشایری، مجتمع آموزشی و کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای، کارگاه قالی‌بافی عشایری و مامائی و بهداشت عشایری راه‌اندازی کند و  به دلیل تلاش‌های خود در راه سواد‌آموزی به هزاران کودک ترک، لر، کرد، بلوچ، عرب و ترکمن، برنده جایزه سواد‌آموزی سازمان یونسکو شد.

بهمن بیگی چهار کتاب با نام‌های عرف و عادت در میان عشایر، بخارای من ایل من، اگر قره قاج نبود و به اجاقت قسم به رشته تحریر درآورده است.

Go to TOP