یادداشت:

سمیرم و معظلی به نام «بحران هویت»

خیل عظیم مسافرانی که روزانه از سمیرم دیدن می کنند با کدام فرهنگ و آداب و رسوم شهرستان آشنا می شوند؟

بهنام منصورزاده – پایگاه خبری سمنا/ شاید نهادها و افراد و حتّی اصحاب رسانه ی ساکن در شهرستان سمیرم هیچگاه به مسئله ی مهمّی به نام «هویّت شهری» نپرداخته اند، در واقع هوّیت شهری در شهرهای بزرگ یکی از اصلی ترین مسائل چالشی بین جریانات فکری، فرهنگی و سیاسی مختلف است، بدین صورت که عدّه ای با نگاه های تجدّد گرایانه، هوّیت را امری پیش پا افتاده می دانند و عدّه ای با نگاه های سنِتی و مکتبی تاکید فراوان بر هویّت دارند.

در واقع این مسیئله ی هویّت شهری است که در مشهد موضوع «کنسرت» را ماه ها و ماه ها تیتر اصلی رسانه های اصلی و شخصیّت های کلیدی مملکت می کند، یا همین مسئله مهم، عامل ایجاد مشاجره بین حوزه های علمیه و دانشگاه ها در مسئله معماری و بلند مرتبه سازی در کلان شهر ها شده است.

از مهمترین اقدامات در باب زنده نگه داشتن هوّیت یک شهر در ایران می توان به خلاقیت «وحید جلیلی»، معاونت فرهنگی شهرداری مشهد در افتتاح و کلید زدن پروژه ی سنگین «مشهد دوست داشتنی» اشاره کرد که در واقع یکی از مهمترین و بارزترین فعالیت فکری عملی نهاد های فرهنگی این شهر، برای اشاعه و نمایاندن سابقه ی شهرستان مشهد به افرادی است که به این شهر عزیمت می کنند، مسئله ی قابل توجه در مثال مذکور این است که مسئولان مشهد تنها به جنبه ی زیارتی این شهر اکتفا نکرده اند، و به نوعی از این ظرفیت عظیم برای نمایاندن تاریخ شهر خود به زائرین و مسافران استفاده می کنند .

این ها همه مقدمه ای بود برای این که کلیّت یادداشت تفهیم مخاطب شود ولی امّا مقصود این متن بررسی ضعف های بی شمار شهرستان سمیرم در نمایاندن ظرفیت های مغفول این شهرستان به مسافران است.

هر روز که به سیل ماشین های غریبه که از جنوب و شمال و شرق و غرب راهی سمیرم می شوند خیره می شوم، دهها علامت سوال در ذهنم ایجاد می شود، به راستی جز آبی که به لطف خدا و نه همّت ما، از بالای صخره سرازیر می شود چه جیزی برای نشان دادن به مسافرین داشته ایم؟ آیا تنها تصویر هموطنان که کیلومتر ها راه را برای رسیدن به این شهرستان طی می کنند، از سمیرم باید تنها آبشاری باشد که آن هم هر روز کم آب تر از دیروز است؟ واقعا هیچ ظرفیت دیگری برای نمایاندن به میهمانان وجود ندارد؟

متاسفانه سال ها و سال ها تنها هنر ما برای جذب سرمایه مسافرین گرفتن مبلغ پنج  یا هشت هزار تومان ورودی! از مسافرانی است که به قصد تفریح به سمیرم آمده اند.

جالب است که هنوز در بسیاری از تقویم ها و سررسید ها و حتّی کتاب های معتبر کشور، شهرکرد را بام ایران می دانند، حال این که سمیرم مرتفع ترین شهر ایران است، جالب است که دهها بازی محلّی ما هیچ گاه در معرض دید مسافر و توریست قرار نگرفته است، جالب است که هنوز بسیاری از مسافران فکر می کنند آبشار تنها محلّ گردشی سمیرم است و جالب تر این که هیچ چیز از قدمت تاریخی محل هایی همچون محله کوشک و تقرچه نمی دانند و احتمالا هرگز هم نخواهند فهمید.

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که سرنشینان ماشین های چند صد میلیونی را در حال عکس گرفتن و فیلمبرداری از همین محلّه های قدیمی و تاریخی دیده اید، بله نکته اینجاست که همین محله هایی که ما هر روزه از کنارشان عبور می کنیم حتّی بدون این که به آن ها نگاهی بیندازیم برای بسیاری از هموطنان بسیار جالب و دیدنی به نظر می رسند.

ادامه دارد.. .

  1. 13 گفت:

    سمیرم دومین شهر مرتفع ایران ( فریدون شهر بلندترین شهر ) تصحیح بفرمایین .. ( هیچ چیز از قدمت تاریخی محل هایی همچون محله کوشک و تقرچه نمی دانند و احتمالا هرگز هم نخواهند فهمید ) وقتی تخریب شد ( مثل زیر مدرسه ) دیگه احتمال هم جایی نداره …

  2. اشاره به این معظل درسته ولی همیشه نباید منتظر شد کسی کاری کند تاکنون چند نفر از جوانان تحصیلکرده سمیرم به فکر ایجاد انجمن یا ایجاد مناطق توریستی افتاده اند یا خود قشر تحصیلکرده چقدر در این زمینه کار فرهنگی کردند؟ چندنمایشگاه عالی در این مناطق برگزار کردند؟ بلاخره کسی باید شروع کند استارت باید زده شود بلکه با اینکار مسولین هم فکری کنند و همه عموم متوجه ظرفیت بالقوه گردشگری شهرمان شوند.

  3. عباسی گفت:

    کاملا درسته ولی کیه که بفهمد، وباگفتن این حرفها که چیزی درست نمی شه ،،باتشکرشماخودتون آقای منصورزاده اگه راهکاری بلد هستید اقدام کنید.با تشکراز هویت شناسی شما.

Go to TOP