۷۰ میلیارد ریال به بخش آب و فاضلاب سمیرم اختصاص یافت

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی، در جلسه ای با حضور مسئولان ارشد وزارت نیرو و آب و فاضلاب استان اصفهان، به بیان تعدادی از مشکلات و مسائل حوزه انتخابیه خود پرداخت و گفت: افزون بر ۱۳هزار هکتار از باغ های سمیرم در حال خشک شدن یا مواجه با تنش شدید آبی است.

به گزارش خبرنگار سمنا، اصغر سلیمی اظهار کرد: تا همین چند سال قبل روستاهای سمیرم مأمن آب و قنات و سرسبزی بود اما امروز و در نبود آب و سبزی، مهاجرت نیز بر بی روح شدن و خالی از سکنه ماندن این روستاها دامن زده است.

وی بخشی از مشکلات خشکسالی و مهاجرت روستاییان را ناشی از بی مدیریتی ها و بدمدیریتی ها عنوان کرد و افزود: اگر همین سد حنا که ۵۴ میلیون مترمکعب ظرفیت ذخیره ای دارد با مطالعه احداث شده بود امروز نباید کمتر از پنج میلیون متر مکعب آب داشته باشد و کارایی خود را هم از دست بدهند.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور احداث سد برای جمآوری آب های رهای فصل زمستان در این خطه را مهم ارزیابی کرد و گفت: امروز حتی شهرداری شهر سمیرم آب برای آبیاری فضای سبزی شهری خود ندارد.

نماینده سمیرم در خانه ملت نازیبایی و وخامت نبود شبکه فاضلاب دو محله قلعه و کوشک سمیرم را زیبنده ندانست و از مسئولان آبفا خواست برای این مشکل اقدام و اعتبار فوری در نظر بگیرند.

وی همچنین به تعریف و تهیه سیمای آب سمیرم اشاره و عنوان کرد: این موضوع تعریف و انجام و به استان اعلام و ارسال شده که کارشناسان استانی در حال کار روی آن هستند.

معاون وزیر نیرو و مدیرعامل مهندسی آب و فاضلاب کشور در این نشست، تاکید کرد: اولویت اصلی و محور کار در این وزارتخانه تامین آب شرب عموم مردم است.

حمید رضا جانباز با اشاره به کاهش منابع آب و ادامه خشکسالی ها در بسیاری از مناطق و استان های کشورمان اظهار کرد: این موضوع حتی در مناطقی مانند سمیرم که به ظاهر آبی هم هستند مشاهده می شود.

به گفته این مسئول، با وجود این شرایط و در یک تقسیم بندی باید در سه مرحله، کوتاه، میان و بلند مدت برای حل مشکلات آبی چاره جویی و برنامه ریزی کرد.

وی افزود: اگر بخواهیم در بلند مدت برای مشکلات آبی حوضه سمیرم کاری اساسی صورت گیرد راهش این نیست بخشی را فدای بخش دیگری کرد بلکه باید هر موضوع را در بخش خودش بررسی و برای رفع مشکل در همان بخش تصمیم گرفت.

جانباز با اشاره به موضوع ها و مسائل اشاره شده در این نشست از اختصاص ۲۰ میلیارد ریال اعتبار و ۱۰ میلیارد ریال اسناد خزانه به شهرستان سمیرم خبر داد و از مسئولان آبفای استان اصفهان خواست تا ابتدای سال ۹۷ نسبت به تکمیل دو مجتمع آبی این خطه اقدام و برنامه ریزی کنند.

فرماندار سمیرم سپس، جمعیت ۷۴هزار نفری سمیرم به اضافه ۳۰هزار جمعیت عشایری آن را یادآوری کرد و افزود: محمدحسین نصرتی تصریح کرد: ۱۷ طرح اصلی آبی در سمیرم داریم و سال گذشته از مجموع ۱۱۰ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی شهرستان افزون بر ۴۰ میلیارد ریال آن را به بخش آب سمیرم اختصاص دادیم.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان نیز در این جلسه به احداث و اجرای دو مجتمع حاجی آباد و ۲۱ روستای پادنا در سمیرم اشاره کرد و گفت: یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان تا زمان حاضر در مجتمع آب حاجی آباد سمیرم هزینه شده و یک میلیارد تومان دیگر برای تکمیل آن نیاز است.

قرائتی خاطر نشان کرد: یک میلیارد و ۷۴ میلیون تومان در مجتمع ۲۱ روستای پادنا صرف شده و برای تکمیل این طرح آبی نیز حدود دو میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

هاشم امینی مدیر عامل آب و فاضلاب شهری استان اصفهان هم از مسئولان آب منطقه ای و مدیریت بحران  درخواست کرد چهار چاه مدیریت بحران در بخش وردشت سمیرم را در مواقع بحرانی که همین امسال را هم شامل می شود در اختیار آبفای شهری و برای تامین آب شرب مردم قرار دهند.

بر این اساس، در این جلسه علاوه بر معاون وزیر نیرو و مدیرعامل مهندسی اب و فاضلاب کشو ، رقیمی مدیرکل بودجه و برنامه ریزی آب و فاضلاب کشور، امینی و قرائتی مدیران عامل آب و فاضلاب شهری و روستایی استان اصفهان و بصیرپور معاون شرکت اب منطقه ای استان اصفهان، نماینده و فرماندار شهرستان سمیرم نیز حضور داشتند.

انتهای پیام/

Go to TOP