فرانسه قرارداد خود با ایران را به دلیل تحریم‌های آمریکا لغو کرد

شرکت بوویگ فرانسه از لغو قرارداد توسعه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) تهران خبر داد.

به گزارش تیم رصد پایگاه خبری سمنا، سخنگوی شرکت “بوویگ” فرانسه (BOUYGUES) اعلام کرد این شرکت قرارداد سال گذشته خود با ایران برای توسعه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) را لغو کرده است.

این شرکت فرانسوی دلیل لغو این قرارداد را امتناع بانک‌های بزرگ اروپایی از مشارکت در این پروژه به دلیل هراس از تحریم‌های باقیمانده آمریکا اعلام کرد.

طبق تفاهم‌نامه‌ای که ژانویه ۲۰۱۶ پس از اجرا شدن توافق هسته‌ای میان ایران و شرکت بوویگ به امضا رسید، این شرکت متعهد به ساخت و راه‌اندازی یک پایانه جدید در فرودگاه امام خمینی (ره) تهران شد.

با این حال، این شرکت فرانسوی اکنون پس از گذشت بیش از یک سال اعلام کرده است که نتوانسته حمایت‌های مالی لازم را برای عملیاتی کردن این پروژه از بانک‌های بزرگ اروپایی دریافت کند.

سخنگوی شرکت بوویگ در ادامه تاکید کرد تفاهمنامه امضاشده قبلی با ایران از درجه اعتبار ساقط است؛ اما با این حال مذاکره با مقامات ایرانی همچنان در جریان است.

پیش از این، شرکت فرودگاه‌های پاریس (Aeroports de Paris) که شریک شرکت بوویگ در انجام این پروژه بود، در ماه فوریه از مشارکت در آن انصراف داده بود.

ایران، در ژانویه ۲۰۱۶ برای توسعه فرودگاه‌های مشهد و اصفهان که به ترتیب دومین و پنجمین فرودگاه بزرگ این کشور به شمار می‌روند، نیز با یک شرکت ساخت و ساز فرانسوی دیگر به نام “وینچی” (Vinci) تفاهمنامه همکاری امضا کرد که مذاکره در مورد آنها همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام /باشگاه خبرنگاران جوان

Go to TOP