استارت داوری من از خدمت سربازی زده شد/ هنوز منتظر توپ فوتبالی هستم که مدیرم قول داده

داور بین المللی فوتبال دارای لیسانس تربیت بدنی از بنیاد علمی دانش پژوهان، متولد یکم مهرماه ۱۳۶۴ از شهرستان سمیرم و داور فوتبال لیگ های کشوری است.

بر خلاف بچه های دیگر در بچگی عاشق این نبود که دکتر یا مهندس بشود؛ حتی پرواز و خلبانی هم از رویاهایش نبود! مجتبی می گفت عاشق فوتبال و فوتبالیست ها بودم و الان هم خوشبختانه به بزرگترین هدف زندگی ام دسیده ام.
بحثم را بر روی خاطرات کودکی و نوجوانی اش بردم که خنده های دلنشینی بر صورتش نقش بست، برایم از خاطراتش گفت، از توپ فوتبالی که مدیر دوره راهنمائی اش به او قول داده بود، تا فرار های مکررش از مدرسه برای فوتبال بازی.
مجتبی شجاعی در گفتگو با خبرنگار  سمیرم خبر از جالب ترین خاطراتش اینطور می گوید: از بس فرار می کردیم از مدرسه و می رفتیم فوتبال و فرداش کتک می خوردیم دیگه معلم های مدرسه هم خسته شده بودن؛ یادمه راهنمایی که بودم مدیر ما «منوچهر پیرمرادیان» بهم گفت اگر فرار نکردی و معدلت بالا باشه یه توپ فوتبال خیلی خوب بهت میدم که من از فردای اونروز فرار نکردم و من هنوز منتظر اون توپ خیلی خوبم!»
%image_alt%
وی ادامه می دهد: من داوری را ابتدا با سطح درجه سه از سال ۸۴ شروع کردم و بعد از دوسال قضاوت موفق، توانستم در امتحانات و تست های داوری درجه ۲ که در شهرستان گچساران برگزار شد شرکت کنم و موفق به کسب داوری درجـه ۲ بشوم و با کسب نمرات لازم برای ورود بــه کلاس های داوری درجه یک و کسب مدرک داوری درجه یک، وارد لیست داوران فدراسیون فوتبال شدم.
از ابتدا با داوری وارد عرصه فوتبال شده اید؟نخستین تجربه فوتبالی شما کجا بود؟
از ۱۵ سالگی به مدرسه فوتبال سپاهان رفتم و در این مدرسه شروع به بازی کردم، کمتر از سه ماه از بازی در این مدرسه نگذشته بود که برای بازی در تیم نوجوانان سپاهان و بعد از آن برای تیم جوانان به زمین بازی رفتم. بعد از این که مربی تیم امید بازی من رو دید و از بازی من خوششان آمد من رو برای تیم امید انتخاب کرد.
سد بزرگ سربازی رو پیش رو داشتم که باید وارد یکی از تیم های نظامی می شدم تا خدمت سربازی من تموم بشه اما متاسفانه و شاید هم خوشبختانه نتونستم خودم رو ثابت کنم و البته خودم هم فهمیده بودم برای پیشرفت بیشتر در فوتبال توانایی کافی رو ندارم و از ورود به تیم های نظامی باز موندم.
فوتبال با زندگی من عجین شده بود و واقعا برای من خیلی دشوار بود که از فوتبال جدا بشم و این مسئله باعث شده بود که من به حال افسردگی بیُفتَم، با همه سر جنگ داشتم تا اینکه با یکی از هم خدمتی هام که تازه وارد داوری شده بود آشنا شدم، آب سردی بر ناکامی من در فوتبال ریخته شد، استارت کار داوری من از دوره خدمت زده شد.
تلخ ترین و شیرین ترین موضوعی که در داوری با آن روبه رو شده اید؟
خب داوری خیلی شیرینی و تلخی داره که به به واسطه اون خیلی دوستهایی پیدا کردم و تلخی آن هم این هست که خیلی از دوستهام رو به واسطه یک سوت اشتباه از دست دادم که از همین جا میگم تا وقتی انسان داوری میکنه اشتباه هست و نباید دوستان از دستم ناراحت بشوند.

خانواده شرایط شغلی شما و اینکه مدتی از منزل دور هستید را پذیرفته اند؟
خب مسلما یکی از بزرگترین مشکلات این عرصه دوری از خانواده هست، خانواده من تا چند وقت پیش شدیدا مخالف بودن ولی فعلا خداروشکر توانستم تا حدودی رضایتشان رو بگیرم.

%image_alt%

الگوی شما برای داوریتان چه کسی بوده؟ کدوم داور رو از همه بیشتر قبول دارید؟

من با نهایت احترامی که برای همه داورای بسیار خوب کشورمون قائل هستم شخصا به الگو اعتقاد ندارم چون واقعا روی قضاوت آدم ها تاثیر میزاره، توی زمین نمیزاره خودت باشی پس به نظر من هر داوری باید الگوی خودش باشه تا بتونه بهترین عملکرد رو از خودش در زمین فوتبال به نمایش بگذاره.

حامی اصلی شما در این زمینه چه کسی بوده؟
شاید هرکسی این سوال ازش پرسیده بشه در لحظه اول بگه تقدیر تشکر میکنه از خانواده و مسئولان و … ولی من عادت به بیان واقعیت دارم، حامی اصلی من در ابتدا خدا و بعد یک ساک ورزشی بوده.
به جز داوری به کار دیگری هم مشغول هستید؟
من به صورت شبانه روز در آژانس کار می کنم تا بتوانم کمی از هزینه های سنگین رفت و آمد به مسابقاتی که در آنها دعوت می شوم را تامین کنم.

%image_alt%
تا کنون چه مسابقاتی را داوری کرده اید؟
در حقیقت بعد از امتحان برای داوری در اصفهان و انتخاب به عنوان داور اول استان وارد لیگ دسته یک شدم و الان جزء پنج داور اول استان هستم و در لیگ دسته یک  و لیگ یک کشور جام خلیج فارس به عنوان داور اول در حال قضاوت هستم.

شما از چند سالگی وارد لیگ دسته یک کشور شدید؟
بعد از حدود ۳ سال قضاوت در لیگ های پایه کشور در سن ۲۷ سالگی به علت داوری های کم اشتباهی که داشتم خوشبختانه توانستن وارد مسابقات لیگ یک کشور جام خلیج فارس بشوم.

%image_alt%
آخرین مدرک داوری شما چه مدرکی هست و آیا مدرکی هم برای داوری در لیگ برتر دارید؟
بله من بعد از ۳ سال که در بازی های لیگ یــک کشور حضور داشتم در دوره داوری ملی کــه تحت نظــر فدراسیون فوتبال کشور در تاریخ ۱مهر ماه ۹۴  در شیراز برگزار شد موفق به کسب نمرات لازم برای دریافت مدرک ملی داوری و مجوز حضور در دور نهایی داوری برای لیگ برتر بشوم.
آخرین سخن
فقط از بچه های سمیرم می خوام بعد از چند سال که از یک قضاوت می گذره اشتباه یا درست دیگه درموردش صحبت نکنن و رفاقتشون رو خراب نکن، داوری یه شغل واقعا سنگینه با یک سوت زحمت چندین و چند ماهه و یا حتی چند ساله یه عده ورزشکار رو تغییر میده و ما داورها هرگز با قصد و هدف شخصی هیچ سوتی رو به صدا در نمی آوریم.

  1. نادری گفت:

    یادش بخیر شبکه خبر یه چند دقیقه با آقای شجاعی مصاحبه داشت بعد اتفافات بازی در گچساران

    http://www.aparat.com/v/Gby1w

Go to TOP