گمانه‌زنی برای کنار گذاشتن ترامپ توسط کنگره

عدم درک رئیس‌جمهوری آمریکا از سنت‌ها، ارزش‌ها و قانون اساسی ایالات متحده می‌تواند باعث به میدان آمدن کنگره برای عزل وی از ریاست جمهوری آمریکا شود.

به گزارش تیم رصد سمنا، «داوود هرمیداس باوند» تحلیلگر ارشد مسائل آمریکا در بررسی دلایل کاهش محبوبیت «دونالد ترامپ» در ایالات متحده عنوان کرد: در بررسی علل کاهش محبوبیت رئیس‌جمهوری ایالات متحده در میان سیاستمداران و عموم مردم این کشور باید به این نکته توجه شود که دونالد ترامپ دارای هیچ‌گونه سابقه سیاسی در ساختار کلی ایالات متحده نبوده و به بیان بهتر با راز و رمز سیاست در آمریکا آشنا نیست. در زمان برگزاری کمپین انتخاباتی جمهوری‌خواهان، ترامپ اقدام به بیان دیدگاه‌ها و مواضع خود در خصوص سیاست بین‌الملل کرده بود که دقیقاً نشان می‌داد وی دارای نگاه و قوه تحلیل و همچنین سابقه فعالیت سیاسی در مواجهه با مسائل خرد و کلان ایالات متحده نیست.

وی ادامه داد: پس از برگزاری مراسم تحلیف ترامپ که در تاریخ ۲۰ ژانویه صورت گرفت، شاهد بودیم که وی نتوانست درک درستی از سنت‌های سیاسی و کلی ایالات متحده داشته باشد؛ حتی صدور فرمان ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور اسلامی به خاک آمریکا که توسط ترامپ صادر شده بود نشان از این دارد که مهاجرپذیربودن ایالات متحده توسط وی درک نشده است و نشان می‌دهد که شخص اول کاخ سفید همچنان در پذیرش و درک بسیاری از مسائل دارای مشکل است. در فاز دیگر شاهد بودیم که وی با برکناری معاون امنیت ملی خود یعنی «مایکل فلین» موافقت کرد و از پذیرش ارتباط مشاور خود با مقام‌های روس شانه خالی کرد؛ لذا تمامی موارد این پیام را مخابره می‌کند که رئیس جمهور آمریکا پس از گذشت یک ماه از ورود به کاخ سفید همچنان نتوانسته درک درستی از ساختار ایالات متحده و سیاست‌های آن داشته باشد.

این استاد دانشگاه با بیان این‌که بسیاری از اقدام‌ها و تصمیم‌های ترامپ برخلاف قوانین و سنت‌های آمریکا قلمداد شده و موجب کاهش پرستیژ واشنگتن خواهد شد، گفت: در جایی شاهد بودیم که ترامپ در مورد قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) و فعالیت‌های اقتصادی مشترک با کانادا و مکزیک دچار یک تعارض بنیادی و آشکار شده است. وی در عین حال اعلام کرده بود اگر مکزیک پرداخت هزینه ساخت دیوار میان مرز دو کشور را متقبل نشود، بدون تردید مناسبات اقتصادی با آن کشور پایان خواهد یافت. لذا تمامی متغیرهای موجود و همچنین عملکرد یک ماه اخیر ترامپ نشان می‌دهد که کنگره ایالات متحده به عدم ثبات رفتاری و مبنایی ترامپ آگاه شده و اگر این روند ادامه پیدا کند و تصمیم‌های وی مغایر ارزش‌های نسبی، قانون اساسی و حتی منافع این کشور قلمداد شود بدون تردید کنگره تصمیی برای کنار زدن ترامپ از ریاست جمهوری این کشور اتخاذ خواهد کرد.

وی در پایان یادآور شد: ممکن است بعد از کنشگری کنگره علیه ترامپ، وی اعلام کند که فاقد جهان‌بینی و عدم درک از سیاست‌های ایالات متحده است. مشابه همین وضعیت را در زمان نیکسون شاهد بودیم و همین طور در زمان آیزنهاور بسیاری از مسئولان به دلیل فساد اداری یا مالی توسط کنگره از مقام خود عزل شدند. لذا احتمال دارد ترامپ با افزایش فشار کنگره ایالات متحده اعلام کند که نسبت به تصمیم‌های اتخاذ شده بی‌اطلاع است و حتی امکان دارد تقصیر را به گردن مشاوران خود بیاندازد اما به هر حال اگر کنگره ایالات متحده رفتار ترامپ در مواجهه با ارزش‌های سنتی و قانون اساسی آمریکا را «پرخطر و پرتنش» قلمداد کند، بدون تردید می‌تواند سناریوی کنار گذاشتن وی را کلید بزند.

انتهای پیام/ایلنا

Go to TOP