شهرک زیر ذره بین سمنا:

اختلاف مسئولین ،سرگردانی مردم+عکس

شهرک آبشار سمیرم بعد از ۱۷ سال که از ساخت آن می گذرد هنوز با دوگانگی مدیریت دست و پنجه نرم می کند.

به گزارش خبرنگارسمنا، این شهرک که حدود ۱۷سال پیش ساخته شده است کاستی ها و نواقصی دارد که دوگانگی مدیریت در خدمات رسانی و فعالیت های عمرانی مهمترین آن است.

سردرگمی و سرگردانی ساکنان شهرک نیز از دیگر تبعات مدیریت دوگانه است .

‘سید محمد شفیع قائم مقامی کارمند اداره آموزش و پرورش شهرستان سمیرم و ساکن شهرک آبشار’ به خبرنگار سمنا گفت: مسوولان شهرداری و مسکن و شهرسازی هنوز تکلیف واگذاری این شهرک را مشخص نکرده اند.

وی با بیان اینکه وضعیت معابر و کوچه های شهرک بسیار نامناسب است، افزود: حفاری های شبکه جمع آوری فاضلاب و ترانشه های آن نیز بر این مشکلات افزوده است.

این شهروند به آسفالت بخش کوچکی از ترانشه شبکه فاضلاب در دو سال گذشته  اشاره کرد و افزود این آسفالت بدون هیچ زیر ساختی ریخته شده و با اولین بارندگی از بین رفت.

SAM_0517

محمد علی افشاری  کارمند بیمارستان سمیرم یکی دیگر از ساکنان این شهرک  نیز با بیان اینکه ساخت یک مجتمع مسکونی باید با زیرساختها و تامین امکانات اولیه مناسب همراه باشد،اظهار داشت:احداث معابر و جداول و حتی کوچه های این شهرک بدون کار کارشناسی و نظارت فنی بوده به گونه ای می باشد که در فصل زمستان آب معابر و پشت ساختمان برخی خانه ها را فرا می گیرد.

افشاری  تصریح کرد:شهرداری و مسکن و شهرسازی هیچ کدام بطور کامل زیر بار مسوولیت اداره و خدمات رسانی شهرک نمی روند و هر کدام دیگری را مسوول اداره شهرک آبشار می داند.

به گزارش خبرنگار سمنا   با وجود گرد و خاک و خارها و علف های هرز موجود در زمین های رها شده در این شهرک ،این شهرک از وجود فضای سبز بی بهره است و مسوولان هم اقدامی برای از بین بردن خارها و آسفالت کردن کوچه ها نمی کنند.

بچه های ساکن این شهرک امکان بازی و تفریح در کوچه ها را ندارند زیرا وجود گرد و خاک باعث شیوع انواع بیماری ها و مشکلات شده است.

این شهروند مشکل دیگر این شهرک را تردد نداشتن تاکسی و اتوبوس در آن برشمرد و گفت: ساکنان این محل تنها بصورت دربست و با تاکسی های تلفنی می توانند رفت و آمد کنند و اینجا خبری از تاکسی ها و خدمات حمل و نقل شهری نیست.

SAM_0521

فاطمه افشاری دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر در گفتگو با خبرنگار سمنا اظهار کرد خانواده ما تصمیم به سکونت در شهرک آبشار را داشتند که پس از مشاهده وضعیت نابسامان این شهرک از این تصمیم منصرف شده اند .

حسن طائی یکی از ساکنین سابق شهرک آبشار علت  جابجائی منزل خود را امنیت ضعیف  و وجود حیوانات وحشی  و نبود امکانات شهری بیان کرد و گفت در زمستان به دلیل نبود جدول بندی مناسب شهرک آب در سطح خیابان ها و کوچه ها جاری می شود و به دلیل یخ بندان و شیب زیاد امکان رفت و آمد کم می شود.

به گزارش خبرنگار سمنا با توجه به وضعیت نامناسب این شهرک ساخت و ساز در این منطقه بسیار کم شده است و ساکنین در حال ترک این شهرک می باشند و متاسفانه ساکنین از حداقل امکانات شهری  نیز محروم می باشند.

 برخی از کارشناسان سمیرم  املاک در گفت و گو با خبرنگار سمنا اظهار کردند: قیمت زمین های شهرک به دلیل وضعیت نامساعد آن از ارزش واقعی آن کمتر است که با مشکلات موجود کسی تمایل به خرید ندارد و بیشتر ساکنین به دنبال فروش منازل و زمین های خود در این شهرک هستند.

یکی دیگر از مشکلات این شهرک که به دلیل دوگانگی مدیریت به وجود آمده است نام گذاری مشابه کوچه ها و معابر این شهرک با معابر و کوچه های سطح شهر می باشد که باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی برای ساکنین شده است.

SAM_0516

منیری فرماندار در گفت و گو با خبرنگار سمنا گفت :کل پلاک های موجود در شهرک آبشار ۱۳۰۰ پلاک بوده که ۶۵۰ پلاک در اختیار شهرداری و ۶۵۰  پلاک در اختیار مسکن و شهرسازی قرار گرفته است و مسکن و شهر سازی متعهد شده بود که سند این ۶۵۰ پلاک را به نام شهرداری بزند.

وی ادامه داد :قرار بود که مسکن و شهر سازی با در اختیار گذاشتن مبلغی پول به شهرداری شهرک را تحویل شهرداری داده تا نسبت به فضا سازی آن اقدام کند ولی به دلیل برخی اختلافات بین این دو ارگان این اتفاق تا کنون نیفتاده است .

فرماندار سمیرم افزود : با پیگیری های فرمانداری جلسه هماهنگی با این دو ارگان در فرمانداری تشکیل شد و مقرر گردید سند ها به نام شهرداری زده شود و مبلغ کارشناسی شده به حساب شهرداری واریز گردد تا هر چه سریعتر مشکلات شهرک نشینان بر طرف گردد.

 محمد جعفر زاده  شهردار سمیرم نیز در گفت و گو با خبرنگار سمنا  اظهار کرد: شهرک ها بر اساس قانون شهرک ها باید مسکن و شهرسازی کلیه امکانات و زیرساخت های شهری را آماده کند و جهت انجام امور خدماتی شهرک  را تحویل شهرداری دهد .

وی افزود متاسفانه مسکن و شهرسازی این شهرک را آنچنان که باید نساخته است و هنوز تحویل شهرداری نداده  است.

جعفرزاده افزود برآورد کارشناسان شهرداری جهت انجام خدمات زیر بنائی در شهرک آبشار ۳ میلیارد تومان می باشد ولی متاسفانه  مسکن و شهر سازی بیش از ۷۰۰ میلیون از این هزینه را تقبل نمی کند که شهرداری با این هزینه نمی تواند این شهرک را تحویل بگیرد.

شهردار سمیرم در مورد وضعیت حمل و نقل شهرک افزود به دنبال آن هستیم که یک ایستگاه ثابت در یک نقطه از شهرک قرار دهیم که حداقل بخشی از مشکلات ساکنین را برطرف کنیم .

وی بیان کرد در صورتی شهرداری وظیفه مدیریت شهرک را قبول می کند که سند ۶۵۰ پلاک توافق شده در ابتدا و هزینه کارشناسی به حساب این شهرداری واریز گردد.

با وجود تلاش فراوان برای مصاحبه با رئیس اداره راه و شهر سازی سمیرم بدلیل عدم حضور وی در مراجعات ما موفق به انجام مصاحبه نشدیم

SAM_0494

در صورتی که  مسئولین شهرداری  میگوید هنوز مسکن و شهرسازی این شهرک را به شهرداری تحویل نداده است روز چهارشنبه ۲۱/۰۸/۹۲ بخشی از ورودی بلوار شهرک آبشار از نخاله ها پاکسازی شد.این اقدام پیرو قول آقای شهردار به شهروندان شهرک آبشار در جلسه تاریخ ۹۲/۰۸/۱۹ اتفاق افتاد . امید است تا با پشتکار و همکاری اهالی شریف شهرک آبشار و با مشارکت آنها بتوان گام های اساسی تر و قابل تامل تری در این زمینه برداشته شود و در یک مسیر کاملا روشن و مستمر چهره شهرک آبشار تغییر و نیازهای مردم شهرک آبشار برطرف گردد.

ولی باز هم مقصر نمیدانیم کیست ،شهرداری ؟؟؟؟؟ اداره راه و شهرسازی؟؟؟؟؟؟

و یا باز هم مردم همیشه مقصر سمیرم مقصر هستند ؟؟؟؟؟؟؟؟

اما با دوگانگی مدیریت و برخی مشکلاتی که بنظر می رسد در قدم های اول این شهرک برداشته بوجود آمده است فقط مردم را آزار می دهد و …

Go to TOP