شانس اندک میزبانی در آسیا و کوتاهی در حق خلیجی به بزرگی فارس؛

خلیجی که اماراتی‌ها در فوتبال از ما گرفتند/ آقای کفاشیان! از ماست که بر ماست

آیا خلیج فارس ارزش این را نداشت که از اندک شانس خود برای میزبانی جام ملت‌ها بگذریم و کمی هم دغدغه ملی داشته باشیم؟

به گزارش سمنا به نقل از خبرگزاری دانشجو؛ درست ۴۸ ساعت پیش بود که خبر تأیید نام لیگ امارات و استفاده از نام جعلی خلیج عربی توسط این کشور، خون غیرت را در رگ های ایرانیان به جوش آورد.

شاید پیش از این خبر، استفاده از نام خلیج عربی در لیگ امارات رسانه ای شده بود، ولی کسی انتظار تأیید آن را نداشت و بسیاری گمان می کردند که فدراسیون ایران به صورت جدی با این مسئله مقابله می کند.

در ابتدای امر همه نگاه ها به سمت فدراسیون فوتبال رفت تا این موضوع را به صورت جدی پیگیری کند، اما کفاشیان مانند همیشه با طفره رفتن از واقعیت سعی کرد تا از بار مسئولیت شانه خالی کند و وزارت امور خارجه را مسئول پیگیری این موضوع بداند.

وزارت امور خارجه نیز اعلام کرد که فدراسیون فوتبال باید این موضوع را به صورت جدی از فیفا مطالبه کند.

در حین همین پاس کاری ها بین فدراسیون فوتبال و وزارت امور خارجه، سپ بلاتر، رئیس فیفا عازم تهران شد تا یک فرصت خوب برای فدراسیون در گرفتن بسیاری از امتیازها از فیفا فراهم شود، اما در کمال ناباوری فدراسیون فوتبال در موضوع خلیج فارس سکوت معناداری را در پیش گرفت؛ سکوتی که به جای مصلحت اندیشی، بیشتر به معنای باج دادن به بلاتر و شیخ سلمان، رئیس بحرینی کنفدراسیون فوتبال آسیا برای گرفتن میزبانی جام ملت های آسیا بود.

فدراسیون فوتبال تا آنجا فضای رسانه ای ایران را در مورد خلیج فارس سنگین کرد که حتی به خبرنگارانی که دغدغه ملی داشتند، اجازه نداد تا در مورد اقدامات فیفا در برخورد با امارات به دلیل استفاده از نام جعلی خلیج عربی سوالی بپرسند و حتی این موضوع تا آنجا بالا گرفت که خبرنگاران با دلخوری نشست خبری بلاتر را ترک کردند.

پس از آن کفاشیان که با فشار زیادی از سوی رسانه ها روبرو بود، اعلام کرد که در اتومبیل با بلاتر در مورد خلیج فارس و حذف این نام از سایت فیفا صحبت کرده؛ این در حالی است که بلاتر در جریان موضوع نبوده و نامه اعتراض ایران را ندیده و قرار بوده که ایران با نامه نگاری این موضوع را پیگیری کند.

کفاشیان که گمان می کرد با این چند دقیقه صحبت کوتاه در مورد موضوعی به بزرگی خلیج فارس، تمام مشکلات را حل کرده است، فکر نمی کرد بلاتر پس از ترک ایران و حضور در امارات بلافاصله در فرودگاه با سوال خبرنگاران اماراتی در مورد خلیج فارس روبرو شود؛ شاید در همان زمان بود که کفاشیان حسرت خورد که چرا اجازه اظهارنظر به خبرنگاران را نداده است.

شیخ سلمان نیز در یک اقدام نه چندان مودبانه نشست خبری خود را با خبرنگاران ایرانی لغو کرد و ترجیح داد که به سفارت بحرین برود و در جمع ایرانیان حاضر نشود؛ ظاهراً پخش یک کلیپ از خلیج فارس در مراسم افتتاحیه همایش فوتبال به مذاقش خوش نیامده بود.

کفاشیان پس از آن سعی کرد تا شرایط را عادی جلوه دهد و اظهار داشت که ما در سفر بلاتر به ایران امتیازات زیادی گرفتیم و علاوه بر احتمال اعطای کرسی به یکی از نمایندگان ایران در کمیته های فیفا، قرار است بلاتر در میزبانی ایران برای جام ملت های آسیا از کشور ما حمایت کند!

در همین زمان بود که بسیاری از نمایندگان مجلس در واکنش به این صحبت ها اعلام کردند که هیچ چیز به اندازه خلیج فارس برای ایران اهمیت نداشت و حتی از دست رفتن میزبانی ای که بعید هم به نظر می رسد که به ایران بدهند، در مقابل موضوع خلیج فارس ناچیز است.

به راستی هم چنین بود، کفاشیان در مقابل چند وعده و وعید ساده و گرفتن میزبانی جام ملت های آسیا در مقابل کارشکنی عرب ها در موضوع خلیج فارس سکوت کرد تا امروز این اماراتی ها باشند که حرف خود را به کرسی بنشانند؛ شاید کفاشیان دوست داشت میزبانی آسیا در کارنامه اش قرار گیرد تا دفاع از مهم ترین حق مردم ایران.

آقای کفاشیان! آیا بهتر نبود به جای ساعت ها وقت گذاشتن برای معرفی یوزپلنگ ایرانی، اسناد و مدارک تاریخی خلیج فارس را به بلاتر نشان می دادید و به جای اکتفا به چند دقیقه صحبت با بلاتر در اتومبیل، چند ساعتی را در مورد خلیج فارس با او صحبت می کردید؟ البته اگر همان چند دقیقه را هم صحبت کرده باشید!

آقای کفاشیان! آیا واقعاً شما فکر می کنید که اماراتی ها و کشورهای حاشیه خلیج فارس با نفوذی که در کنفدراسیون فوتبال آسیا دارند اجازه میزبانی ایران در جام ملت ها را خواهند داد؟ آیا خبر دارید که امارات ۱۰۰ میلیون دلار برای میزبانی جام ملت ها کنار گذاشته است؟

آقای خندان! آیا می دانید که هواپیمایی امارات قرار است اسپانسر جام جهانی برزیل شود؟

همه این ها را گفتیم که در پایان از شما بپرسیم آیا خلیج فارس ارزش این را نداشت که شما از اندک شانس خود برای میزبانی جام ملت ها بگذرید و کمی هم دغدغه ملی داشته باشید؟ آیا شما امروز در مقابل تاریخ این ملت شرمنده نیستید؟

مطمئناً اکنون پرسیدن این سوالات از کفاشیان فایده ای نخواهد داشت؛ چون او باز هم با جواب های سر بالا و خنده های بی مورد پاسخ خواهد داد.

Go to TOP