تصویر مبهم روحانیت در سینما و تلویزیون

کارشناس و منتقد سینما و تلویزیون گفت: تصویرسازی روحانیت در بسیاری از آثار سینمایی و تلویزیونی، هنوز ناقص و مبهم است.

به گزارش تیم رصد پایگاه خبری سمنا، مدیر گروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در سخنانی در نشست جریان‌شناسی سبک زندگی روحانیت در سینما و تلویزیون که به همت انجمن سواد رسانه طلاب کشور در مرکز فرهنگی‌هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، افزود: نشان دادن تصویر حقیقی زندگی، روحیه و خواسته‌های روحانیت در تلویزیون و سینما نیازمند شناخت و درک درست هنرمندانه است.
حجت‌الاسلام «علی جعفری» اظهار کرد: با وجود این که در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی نگاه‌ها به روحانیت تحول بهتری داشته، هنوز هم تصویرسازی روحانیت در سینما و تلویزیون با ابهام روبه‌رو است.
وی اضافه کرد: در بعضی از آثار سینمایی و تلویزیونی که حتی گاهی موضوع‌های دینی و دفاع مقدسی هم دارند به خاطر همین شناخت ناکافی فیلم‌سازان و سریال‌سازان از مناسبت‌ها و سبک زندگی روحانیت، ملاحظه می‎کنیم اطلاعات غلطی به مخاطب ارائه می‌شود؛ هرچند معتقدم کلیت آثار به هیچ وجه در زمینه تخریب این نهاد نیست.
این منتقد و تحلیلگر سینما و تلویزیون افزود: به طور معمول در سریال‌های تلویزیونی درباره پرداختن به شخصیت‌های روحانی، بیشتر به رویکردهای اجتماعی توجه می‌شود تا رویکردهای مذهبی؛ حال آن که تقلیل روحانیت به عنوان مددکاری اجتماعی کار اشتباهی است بلکه باید ساحت‌ها و کارکردهای روحانیت و حوزه‌های علمیه به درستی به تصویر کشیده شود.
وی اظهار کرد: معمولاً در سینما و تلویزیون کمتر به بُعد سیاسی روحانیت پرداخته می‌شود و گویا از نگاه فیلم‌سازان وطنی ما ارتباط چندانی میان روحانیت و سیاست وجود ندارد و دست‌کم این انگاره در بسیاری از آثار به چشم می‌خورد.
حجت‌الاسلام جعفری با بیان این که از دیگر مشکلات در به تصویر کشیدن روحانیت در سینما و تلویزیون باید به آفت افراط در جاذبه و تفریط اشاره کرد، گفت: در برخی از آثار ما فقط شاهد حضور یک روحانی و آخوند تبشیری هستیم و گویا به اعتقاد برخی هنرمندان فیلم‌ساز و سریال‌ساز ما روحانیت وظیفه انذار دادن به مردم را برعهده ندارد؛ حال آن که هم نگاه تبشیری و هم نگاه انذاری باید لحاظ شود.
منبع: تابناک
Go to TOP