مدیر شبکه بهداشت و درمان سمیرم:

اجرای ناقص طرح تحول سلامت در سمیرم/ عطاری ها زیر نظر وزارت بهداشت فعالیت خواهند کرد

علی اصغر صبوحی گفت: طرح تحول سلامت با توجه به کمبود پزشک ناقص مانده است.

به گزارش خبرنگار سمیرم خبر، علی اصغر صبوحی در نشست خبری با اشاره به رایج شدن مغازه های عطاری در جامعه اظهار کرد: در گذشته این صنف زیر نظر اداره صنعت، معدن و تجارت مشغول به فعالیت بوده که از چند ماه گذشته با توجه به صحبت های انجام شده فعالیت آنان زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی قرار خواهد گرفت و برای اجرایی شدن آن در انتظار دستورالعمل هستیم.

وی گفت: از چند سال گذشته در دانشگاه های علوم پزشکی طب سنتی به عنوان یک رشته راه اندازی شده که در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز این رشته وجود داشته و دانشجویانی هم اکنون مشغول به تحصیل در این رشته هستند.

دکتر صبوحی عدم پشتیبانی بیمه های درمانی، برخی مسائل بهداشتی تولید و نگهداری و رقابت بین پزشکان را از مهمترین مشکلات پیش روی طب سنتی عنوان کرد و افزود: طب سنتی و گیاهان دارویی نیازمند زمینه هایی همچون پذیرش عمومی برای رشد است.

وی با اشاره به برگزاری گشت های مداوم بازرسان شبکه بهداشت از صنف لوازم آرایشی و بهداشتی خاطر نشان کرد: متاسفانه گزارشات نشان دهنده وجود بیش از ۵۰ درصد لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق در بازار سمیرم است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان سمیرم تصریح کرد: در برخی مغازه ها علاوه بر لوازم آرایشی بهداشتی قاچاق و غیر بهداشتی، داروهای غیر مجاز نیز کشف شده که منجر به ارسال پرونده متخلفان به تعذیرات و پلمپ برخی از این مغازه ها شده است.

وی توزیع لوازم آرایشی و بهداشتی و داروهای قاچاق و غیر بهداشتی را بازی با سلامت شهروندان دانست و گفت: عوارض این اتفاقات در چند سال آینده مشخص خواهد شد و ما خواستاریم مسئولان در این زمینه به کمک بازرسان بخش سلامت آمده و اجازه برخورد قانونی با متخلفان را سلب نکنند.

علی اصغر صبوحی با اشاره به فعالیت ۴ مطب عمومی و ۴ مطب دندان پزشکی در شهر سمیرم بیان کرد: کارشناسان نظارت بر دمان در دوره های سه ماهه از مطب ها بازدید و با تخلفاتی همچون پروانه ای غیر مجاز و طبابت در رشته های خارج از تخصص برخورد خواهند کرد.

وی افزود: مطب های متخلف پس از شناسایی با آماده سازی گزارش جهت برخورد های قانونی پرونده سازی شده و به تعذیرات استان جهت پیگیری و برخورد معرفی می شوند.

این مقام مسئول با اشاره به مشکلات بهداشتی برخی مطب ها گفت: استیجاری بودن این مطب ها یکی از مشکلات عدم حل این موضوع می باشد که در این زمینه ما از بخش خصوصی جهت فعالیت و بهبود وضعیت موجود استقبال می کنیم.

وی سمیرم را دارای ۱۳ منطقه سلامت عنوان کرد و افزود: شبکه بهداشت درمان شهرستان سمیرم امروزبا ۲۷۰ پرسنل، ۲۶ خانه بهداشت، یک مرکز سلامت شهری و ۳ پایگاه سلامت درحال فعالیت و خدمت رسانی در راستای نظام تحول سلامت است.

دکتر صبوحی با گلایه از کمبود پزشک در شهرستان گفت: متاسفانه با توجه به تشکیل پرونده طرح تحول سلامت توسط مراقب سلامت در پایگاه های سلامت شهری، پرونده ها نیمه کاره مانده و طرح تحول سلامت در سمیرم ناقص مانده است.

وی مشکل اصلی نیمه کاره ماندن طرح تحول سلامت در شهرستان سمیرم را عدم استقبال پزشکان عنوان کرد و تصریح کرد: در این زمینه حتی با بخش خصوصی نیز قرارداد بسته شد اما متاسفانه هنوز پزشکی در پایگاه های سلامت جذب و بکارگیری نشده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان سمیرم با انتقاد از وضعیت کشتارگاه شهر سمیرم گفت: این وضعیت برای سلامت مردم خطرآفرین بوده و متاسفانه حرکت مناسبی برای صنعتی شدن کشتارگاه سمیرم برداشته نشده است.

وی با اشاره به تخصیص بودجه تملک دارائی برای احداث یک کشتارگاه صنعتی در سمیرم اظهار کرد: با توجه به عدم تحقق این بودجه کشتارگاه صنعتی در سمیرم رها شده که امیدواریم مسئولان هر چه سریعتر برای حل این مشکل فکری اساسی و عملیاتی انجام دهند.

علی اصغر صبوحی با توجه اهمیت سلامت غذایی گفت: پس آب فاضلاب شهر سمیرم برای آبیاری کشاورزی خطر آفرین بوده و از این پس آب باید صرفا جهت مصارفی همچون آبیاری چمن ها یا درختان غیر مثمر استفاده شود.

انتهای پیام/

  1. سحربانو گفت:

    سلام و سپاس از تلاش دکتر
    امیدوارم به کمک دیگر ارگان ها مشکل فروش قاچاق در سمیرم و بخصوص موبایل فروشی ها کنده شود

Go to TOP