- سمیرم خبر - http://semiromkhabar.ir -

جنگ در موصل، زندگی لذت‌بخش در شمال عراق+تصاویر

به گزارش تیم رصد سمیرم خبر، سرویس بین‌الملل- «سووید داتا» عکاس خبری به‌تارگی به خط مقدم جبهه نبرد علیه داعش رفته است. این اما تنها جایی نیست که او برای عکسبرداری رفته؛ او وقت زیادی را با زنان مبارز ایزدی گذرانده، به اردوگاه آوارگان رفته و در شمال عراق از تلاش برای ادامه زندگی، عکس تهیه کرده است.
به گزارش آفتاب‌‌نیوز؛ روزنامه «گاردین» با انتشار گزارشی تصویری درباره سفر او به شمال عراق می‌نویسد: «یک اردوگاه پناهجویان در ارتفاعات بالایی سنجار واقع شده است. هزاران نفر از زمان اشغال آن شهر توسط داعش در سال ۲۰۱۴ میلادی آواره شده‌اند. شرایط در آنجا تقریبا نزدیک به شرایط زندگی در قرون وسطی است؛ با آب و برق محدود و وضعیت بهداشتی نامناسب. جنگجویان کرد با حمایت دولت آمریکا در نوامبر ۲۰۱۵ میلادی کنترل آن منطقه را از داعش بازپس گرفتند اما ادامه درگیری‌ها و تخریب آن ناحیه مانع از بازگشت دوباره مردم می‌شود.
اکنون سربازان پیشمرگه کرد در خط مقدم جبهه نبرد علیه داعش در موصل قرار دارند. در فاصله میان نینوا تا شرق موصل منازعه میان داعشی‌ها و پیشمرگه‌ها در جریان است. خانواده‌های روستاهای اطراف موصل فرار کرده‌اند و خانه‌های‌شان با حملات هوایی نیروهای ائتلاف و بمباران آن‌ها از بین می‌رود. آنان شبانه فرار کردند؛ تنها همراه با فرزندان و لباس و آب. در حمله‌ای در نزدیکی مخمور نزدیک به خط مقدم، پلیس عراق هواداران داعش را بازداشت کرده و آنان را بازرسی می‌کند. آنان ادعا می‌کنند که پناهجو هستند. منطقه شمالی کرکوک که متشکل از عرب‌ها است از سال ۲۰۱۴ میلادی توسط نیروهای کرد اداره می‌شود».
این عکاس در ادامه اشاره می‌کند که زنان ایزدی کرد از گردان‌های نیروی خورشید در نزدیکی مرز با سوریه برای مبارزه علیه داعش که بسیاری از زنان و دختران ایزدی را به بردگی گرفته است به عنوان نیروی داوطلب علیه داعش می‌جنگند.
او اما اشاره می‌کند که علیرغم درگیری در موصل و نواحی عرب‌نشین عراق، در شمال آن کشور در اربیل با وجود اقتصاد نوپای عراق و سایه جنگ و تهدید‌ داعش، مردم به زندگی عادی و روزمره خود ادامه می‌دهند.
در بازار اربیل اسلحه فروخته می‌شود تا بتوان داعشی‌ها را با آن کشت. در حال حاضر تعمیرات اسلحه برای پیشمرگه‌ها به صورت رایگان انجام می‌شود. این عکاس می‌نویسد:«دریاچه دوکان یکی از نقاط محبوب برای کردها و اعراب جهت تفریح است. زمانی که هوا گرم می‌شود این دریاچه به مکان تفریح مردم تبدیل می‌شود. هم‌چنین در تپه‌های صلاح الدین پیک‌نیک‌های کنارجاده‌ای مردمان آن منطقه را می‌توان دید».
این عکاس در بخش پایانی گزارش خود اشاره می‌کند که آنسوتر از اربیل و سلیمانیه، واقعیت عراق تلخ است و بیش از ۳.۳ میلیون نفر از خانه و کاشانه خود اواره شده‌اند.