کارشناسان مذهبی:

تحریف و تفریط عزاداری ها، تضعیف اسلام را در پی دارد

بسیاری از کارشناسان مذهبی معتقدند که هرگونه افراط، تفریط و تحریف عزاداری های ایام محرم نه تنها بیانگر عظمت سیره ائمه اطهار (ع) نیست بلکه با آسیب و ضربه زدن به دین منجر به تضعیف اسلام خواهد شد.

به گزارش تیم رصد سمنا به نقل از ایرنا، این عده معتقدند که مجالس عزاداری امام حسین (ع) باید مجلس تحول روحی و مرکز تربیت و تزکیه نفس و مکتبی برای آموزش درس عزت، آزادگی، ایثار، فداکاری، تقوا و اخلاق به انسان ها باشد.

تحریف واقعه عاشورا و انحراف ذهن ها از اصل و هدف های آن همواره در طول تاریخ هدف دشمن بوده است.

دشمنان اسلام معترف هستند که محافل عزاداری حسینی سلاح قدرتمند مسلمانان در برابر نفوذ افکار غرب است و بنابراین پیروزی خود بر مسلمانان را منوط به خاموش کردن محفل های معنوی عزاداری حسینی می دانند و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نکرده اند.

این در حالیست که عاشورا هر روز و هر زمان پیام دارد و امام حسین (ع) در قلب همه مسلمانان جا دارد و زمانی که محرم فرا می رسد مردم بصورت خودجوش لباس سیاه پوشیده و عزاداری می کنند.
در این میان تاکید بر آن است که سخنرانان در مجلس هایی که توسط هیات های مذهبی برپا می شود هدف های ناب قیام حسینی را گوشزد کنند تا دستورات اسلام هم چون امر به معروف و نهی از منکر، نماز و زکات در میان مردم پویا باشد.

بنا به تاکید مراجع بزرگ دینی، هیات های مذهبی باید با وحدت و همدلی جلوی نفوذ دشمن و آسیب رسانی به محتوای عزاداری ها را گرفته و این توطئه دشمن را خنثی کنند.
مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان اصفهان در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: اهل منبر، مداحان و هیات های مذهبی باید جلوی تحریف هایی که از سوی افراد نادان به مکتب عاشورا نسبت داده می شود را بگیرند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا صالحیان افزود: باید از درس های مکتب عاشورا برای بصیرت افزایی به نسل جوانی که درزیر خیمه های امام حسین (ع) جمع می شوند و به سینه زنی، زنجیرزنی و عزاداری می پردازند بهره گرفت.

وی با بیان اینکه مکتب عاشورا، مکتبی جامع و کامل و برای هر کس و با هر سلیقه ای قابل بهره گیری است گفت: مکتب عاشورا مکتبی کامل برای بهره گیری تمام انسان ها در هر جایگاه و مقامی است.
حجت الاسلام صالحیان افزود: عارفان از این مکتب درس های انسانی، سیاستمداران درس های سیاسی و حکومت مداران برای حکومت داری بهره می برند.

مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان اصفهان گفت: امام حسین (ع) متعلق به همه اعصار و دوران ها ست و بهمین دلیل در طول تاریخ، توطئه های فراوانی صورت گرفته تا این مکتب جامع و کامل از نظرها بیرون شود و در این ارتباط عده ای پول های بسیاری خرج کرده اند تا درس های عاشورا را تحریف کنند.

وی یادآوری کرد: استعمار پیر انگلیس با درست کردن مداحان مرجعیت انگلیسی و با رواج تحلیل های انگلیسی درصدد بوده و هست تا رویکرد مردم نسبت به این مکتب را کمرنگ کند.

وی تاکید کرد: بدلیل وجود تحریف ها و توطئه های بیشمار علیه مکتب عاشورا، امروز مسئولیت هیات های مذهبی، اهل منبر، مداحان و اندیشمندان در حفاظت و حراست از درس های عاشورا بسیار سنگین شده است.

حجت الاسلام صالحیان افزود: امروز جامعه اسلامی به افراد عاقل و اندیشمند و کسانی که به حفظ وحدت بین فرقه های اسلامی اعتقاد دارند نیاز دارد.

وی با بیان اقدامات تروریستی و خرابکاری داعش و گروه های تکفیری در یمن و سوریه با هدف ضربه زدن به اسلام و قیام سید الشهدا (ع) گفت: باید با وحدت، آرامش، صمیمت و بهره گیری صحیح از مکتب عاشورا به خنثی کردن این توطئه ها در سطح جهان پرداخته شود.

امام جمعه خمینی شهر نیز به هیات های مذهبی توصیه کرد که دچار افراط و تفریط و خرافات نشوند زیرا خرافات درشان سید الشهدا نیست و باعث زیر سئوال رفتن جایگاه ولایت ائمه اطهار می شود.
حجت الاسلام عباس رحیمی افزود: بعضی از هیات های مذهبی با دست خود باعث تضعیف مذهب شیعه می شوند.

وی تاکید کرد: علت اینکه رهبر معظم انقلاب به عنوان ولی فقیه اعلام می کنند بعضی از اعمال خرافی انجام نشود این است که با سوء استفاده و تبلیغات دشمنان، مذهب شیعه تضعیف نشود.

وی گفت: اجازه ندهید اعمال خرافی که درشان امام حسین (ع) و عزاداری هیات های مذهبی نیست از سوی بعضی از هیات های مذهبی ترویج شود .

حجت الاسلام رحیمی تاکید کرد: هیات های مذهبی باید مراقبت کنند که تابع دستورات ولایت ائمه اطهار (ع) باشند و بدانند وحدت بین هیات های مذهبی باعث هراس دشمنان می شود.

وی با اشاره به اینکه هیات های مذهبی باید محل خودسازی، نشر توحید، اخلاق، معارف، معنویت و تقوا باشند افزود: رزمندگان دوران دفاع مقدس تربیت شدگان هیات های مذهبی بودند، هیات های مذهبی محل تربیت نسل امروز آینده کشوراست.

امام جمعه سمیرم نیز از مسئولان هیات های مذهبی برپا کننده مراسم عزاداری در ایام محرم خواست از انجام اعمال و رفتارهای خرافی در این نوع مراسم ها جلوگیری کنند.

حجت الاسلام حسین رجایی پور تاکید کرد: دوری از خرافات، برگزاری مراسم عزاداری با کیفیت و با اخلاص با حضور منبری ها و روحانیان، دوری از اسراف و ریا و عمل نکردن به برخی رسم های غلط در این ایام باید مد نظر باشد.

وی با اشاره به قیام و شهادت امام حسین (ع) در ماه محرم ، خاطرنشان کرد: شور، شعور و حماسه این قیام است که حتی در زمان های طولانی پس از شهادت امام حسین، روز به روز در جهان گسترده تر می شود.

وی با بیان آسیب های عزاداری به هیات ها مذهبی توصیه کرد که اول باید علل و انگیزه های قیام عاشورا را بشناسند و سپس در مسیر یک عزاداری عقلانی و سالم گام بردارند.

فرماندار مبارکه نیز از مداحان و مسئولان هیات های مذهبی خواست تا مانع از ترویج خرافه گویی و بدعت در عزاداری ها شوند.

علی اصغر ذاکری، بر ترویج فرهنگ صحیح عزاداری توسط هیات های مذهبی تاکید کرد و افزود: ارزش های اسلامی و دینی در مراسم عزاداری امام حسین (ع) و دیگر ائمه اطهار باید رعایت شود.

وی خاطرنشان کرد: ترویج بدعت ها و خرافه ها در عزاداری های محرم موجب خدشه دار کردن اسلام و سوء استفاده دشمنان اسلام خواهد شد.

وی اضافه کرد: با اطلاع رسانی و آموزش مسئولان هیات های مذهبی و ساماندهی و ارائه برنامه های صحیح به مداحان و سخنرانان می توان ضمن برگزاری منظم و به دور از آسیب های اجتماعی عزاداری های محرم، از سوء استفاده دشمنان جلوگیری کرد.

فرماندار مبارکه با بیان اینکه استفاده از پرچم های سفید در عزاداری های محرم نوعی خرافه محسوب می شود، اظهار کرد: استفاده از پرچم های مشکی و قرمز در عزاداری های مذهبی هیچ مشکلی ندارد اما استفاده از پرچم سفید با خرافاتی همراه است.

ذاکری با بیان اینکه استفاده از خیمه های باز و غیر محصور هم امکان بروز مشکلات امنیتی را بدنبال دارد، افزود: با توجه به استقبال عزاداران حسینی از ایستگاه های صلواتی باید برپایی این ایستگاه ها با مجوز و نظارت هیات های مذهبی باشد.

امام جمعه نایین، عشق به امام حسین (ع) و اهل بیت را سرمایه ای بزرگ دانست و گفت: مردم ایران و شیعیان جهان همواره برای حفظ این سرمایه بزرگ کوشیده اند.

حجت الاسلام و المسلمین سید علی سجادی افزود: امروز در دنیا شعار آزادگی و ‘هیهات من الذله’ امام حسین (ع) طنین انداز شده است.

وی با بیان اینکه عاشورا مهمترین جلوه دین اسلام است و پرچم عزت آن همیشه در اوج باقی خواهد ماند، افزود: امروز معارف عاشورایی، نگهبان اسلام و انقلاب در برابر تمام توطئه ها و دشمنی هاست.

امام جمعه نایین با اشاره به اینکه مدعیان اسلام آمریکایی به دنبال جدا کردن سیاست از دین هستند، ادامه داد: هیات های مذهبی باید در کنار شور حماسی ایام محرم و واقعه عاشورا به درس های عبرت آموز آن در مسائل مختلف سیاسی و اجتماعی توجه کنند.

Go to TOP