نویسنده و شاعر کودک در سمیرم:

رویکرد کودکان سمیرم به کتاب امیدبخش است

شکرالله امینی متولد سال ۱۳۳۹ در سمیرم، فعالیت خود در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را از اول فروردین سال ۱۳۶۲ در مرکز شماره ۱ سمیرم آغاز نمود.

به گزارش تیم رصد پایگاه خبری سمیرم، تالیف چندین کتاب و چاپ چند مقاله از دیگر فعالیت های ماندگار و ارزنده وی در حوزه کودک و نوجوان است که کتاب های “خورشیدهای جاودان” (مجموعه داستان دینی برای نوجوانان)، “پرچم های ایران زمین از آغاز تا امروز” (تاریخی- پژوهشی منتشر شده از کانون پرورش فکری و ترجمه شده به زبان انگلیسی)، “پیچک” (مجموعه شعر کودک) و “ایران ما، گلخانه است” (مجموعه شعر کودک و نوجوان) از جمله آنهاست.
او یگانه شاعر و  نویسنده کودک در سمیرم است. این روزها اگر کسی نشانی از وی بگیرد، باید گفت که او دیگر آموزگار نیست، بلکه در مجموعه «کتاب شهر» سمیرم، علاوه بر عرضه کتاب و لوازم تحریر، فرصتی بی مانند پیدا کرده تا گَرد ملال از حافظه ادبی این شهر بی شاعر بزداید و با سروده های جدیدش گامی در راه تعلیم و تعلم فرزندان ایران اسلامی بردارد.
در گفتگو با وی از وضعیت کتاب کودک در سمیرم پرسیدم. با ما در این گفتگو همراه باشید:
با توجه به رکود موجود در بازار کتاب، وضعیت فروش کتاب کودک را چگونه ارزیابی می کنید؟
با همه بی رغبتی ها به کتاب، خوشبختانه کتاب کودک در این شهر هنوز بازار گرمی دارد و با استقبال خوبی مواجه است. این رویکرد زنده و جاری به کتاب کودکان امیدبخش است. هرچند با توجه به جمعیت شهر و شهرستان انتظار بیشتری می رود. بسیاری از والدین در سمیرم خرید کتاب کودک را ضروری می بینند.کدام گروه های سنی بیشتر مراجعه می کنند؟
گروه های الف و ب. این بسیار امیدوار کننده است چرا که شالوده کتابخوانی و شور مطالعه در این سنین باید پایه گذاری شود.

چه موضوعاتی را بیشتر مد نظر دارند؟
علوم تجربی و سرگرمی و دینی مخصوصا در قالب شعر. این موضوعات اگر در شعر گنجانده شوند و وزن و ریتم مخصوص و قابل درک برای هر رده سنی رعایت شود، بسیار موثر و دلنشین خواهد بود. کودک از اینکه یک واکنش شیمیایی یا یک حدیث دینی را در قالب شعر می آموزد و تکرار می کند، حس بسیار خوبی پیدا  می کند. مخصوصا در علوم تجربی، با یک تیر دو نشان می زند هم شعر می آموزد و هم از محیط پیرامونش مطلع می گردد. تکرار این آموخته ها در مجالس و مهمانی ها و سر کلاس، عاملی بزرگ در تشویق سایر کودکان و خانواده آنان به مطالعه می باشد.

نقش والدین کودکان سمیرم، در خرید کتاب چیست؟
امروزه با دهه های پیشین بسیار متفاوت است. والدین کودکان امروز، دانش اموزان دیروز بوده اند و تقریبا تمام آنها تحصیلات دیپلم به بالا دارند. کم نیتند والدینی که برای خرید کتاب کودک، بسیاری از شاعران کودک، انتشارات معروف کتاب کودک، تقسیم بندی گروه های سنی و … را به خوبی می دانند. والدین، وقتی به ما مراجعه می کنند می پرسند که فلان شاعر، کتاب جدیدی چاپ نکرده است؟ این برای من بسیار دلنشین است که علی رغم بی مهری به کتابهای بزرگسال و روزنامه و نشریات در سالهای اخیر، هنوز در شهر ما این گونه افراد با این سطح از اطلاعات کتاب شناسی پیدا می شوند.  البته بعضا خود من آنان را در خرید کتاب مناسب کودک شان راهنمایی می کنم.

بطور کلی، از بین موضوع، تصاویر و  مولف، کدام یک نقش اساسی در انتخاب کتاب را دارد؟
اگر به انتخاب کودک باشد، طرح روی جلد برای انتخاب کتاب کافی است. متاسفانه کم نیستند کتابهایی که موضوع ارزنده ای دارند اما از ضعف طراحی تصاویر رنج می برند.
اگر به انتخاب والدین باشد، موضوع کتاب حرف اول را می زند. پدر و مادر در بسیاری از موارد به فرزند خود می گویند که فلان کتاب را برایت می خرم که یک چیزی یاد بگیری این کتاب که خودت برداشته ای، بدرد تو نمی خورد. یعنی حتی والدین اگر سطح سواد پایین هم داشته باشند خوشبختانه از نیازهای کودک در هر سن و سالی تقریبا آگاهی دارند.

از نظر مالی و اجتماعی، کدام قشر، بیشتر کتاب کودک می خرند؟
خب بیشتر قشر فرهنگی. چون هرچه باشد آموزگارند و ترغیب و تشویق به مطالعه را باید از بستر خانواده خود آغاز کنند. از قشرهای دیگر هم مراجعه می کنند که بسیاری از آنان را می شناسم و بطور مستمر، پیگیر کتاب کودک به عنوان نیاز ثانویه هستند. گاهی بنده آنها را در انتخاب کتاب راهنمایی می کنم.

شما چه پیشنهادی در زمینه افزایش سرانه مطالعه کودک در سمیرم دارید؟
سرانه مطالعه که در کل کشور چیزی تاسف برانگیز و به قول اساتید، فاجعه است. کودکان، سرمایه های اصلی زندگی ما هستند. ما باید امکاناتی که داریم چه مادی و چه معنوی معقولانه و منصفانه در راه فرزندان خود صرف کنیم. با تاکید و سفارش پیاپی، فرهنگ صحیح مطالعه را می توان در ذهنیت کودک به جریان انداخت بلکه در آینده نیز سرانه مطالعه که زیربنای پیشرفت همه جانبه کشور است، افزایش پیدا کند.

چرا سمیرم مکانی مختص کتاب کودک و نوجوان ندارد؟
این علل گوناگونی دارد. امروزه حتی فروشگاههای تخصصی کتاب دانشگاهی و بزرگسالان هم با رکود شدید و ورشکستگی مواجه اند کتاب کودک که جای خود دارد. البته افرادی هم چنین طرحهایی در سمیرم پیاده کردند اما جواب نداد و تعطیل شد. باید به عنوان شغل دوم باشد، همچنین نیازمند کمک دولت است. دولت اگر به انتشارات کودک، عوامل توزیع کتاب و فروشندگان دست یاری بدهد، می توان در سمیرم مکانی مختص کتاب،  لوازم التحریر، اسباب بازی کودکان و … دایر کرد. این از نیاز های اساسی شهر ماست.

حبیب الله طایی-کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی

منبع: ایرنا
Go to TOP