تماس تصویری رایتل قطع خواهد ماند؟!

تماس‌های تصویری اپراتور سوم تلفن همراه کشور پس از حرف و حدیث های مختلف سرانجام از چندی پیش قطع شده و این سوال را ایجاد کرد که آیا پس از انتخابات ریاست جمهوری و یا در دولت بعدی تماس به شیوه تصویری از سر گرفته خواهد شد یا خیر؟!

تماس‌های تصویری اپراتور سوم تلفن همراه کشور پس از حرف و حدیث های مختلف سرانجام از چندی پیش قطع شده و این سوال را ایجاد کرد که آیا پس از انتخابات ریاست جمهوری و یا در دولت بعدی تماس به شیوه تصویری از سر گرفته خواهد شد یا خیر؟!

نسل سوم ارتباطی از سال‌ها قبل در کشور‌های مختلف فعال شده، مدتی است با چند سالی تاخیر به ایران هم رسیده و با آغاز به کار اپراتور سوم کاربران قادر به استفاده از خدمات ۳G شده و توانستند علاوه بر اینترنت پرسرعت از تماس تصویری نیز بهره‌مند شوند.

این موضوع که با اقبال بسیار کاربران ایرانی مواجه شده بود در ادامه با چالش‌هایی مواجه شد و مخالفت برخی علمای اعظام در نهایت موجب شد بحث قطع تماس‌های تصویری رایتل مطرح شود و کاربران سیم‌کار‌ت‌های این اپراتور در بیم و امید بمانند که آیا واقعا تماس‌های تصویری قطع خواهد شد یا خیر؟

چندی پیش دبیر شورای عالی فضای مجازی در دیداری با علمای قم در ارتباط با موضوع رایتل به گفت‌وگو پرداخت و مدتی بعد از این دیدار در گفت‌وگو با ایسنا این گونه اعلام کرد که در واقع تفاوت دیدگاهی بین دیدگاه شخصی حقیر و آیات اعظام وجود ندارد و ما در مذاکرات دغدغه‌های آقایان را درک کرده و برای آنها احترام قائلیم و خود را موظف به پیگیری تمامی دغدغه‌های آنها می‌دانیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در عین حال یاد‌آور شد: در این زمینه با مسوولان اپراتور سوم نیز چندین جلسه داشته‌ایم و از آنها خواسته شده درباره‌ی این دغدغه‌ها چاره‌اندیشی کنند و حال باید صبر کرد تا نتیجه‌ی نهایی مشخص شود.

مهدی اخوان بهابادی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر پیش‌بینی او از آینده این اپراتور و احتمال حل مشکلات آن اظهار کرد: برداشت ما این است که در زمان صدور پروانه اپراتور سوم دقت لازم صورت نگرفته و قطعا یکی از مواردی که لازم بوده در این بخش مورد توجه جدی قرار بگیرد بخش پیوست‌های فرهنگی است که کلا راجع به این موضوع غفلت شده است.

اخوان بهابادی ادامه داد: اکنون بسیاری از مشکلات امروز این اپراتور به دلیل عدم دقت در صدور پروانه است که بالاخره این اتفاق رخ داده اما با این حال هنوز دیر نشده و می‌توان برای این موضوع راهکاری پیدا کرد و به همین دلیل ما در حال مذاکره هستیم.

وی در پاسخ به این که آیا ممکن است به واسطه‌ی مشکلات به وجود آمده اپراتور سوم مجبور به حذف مکالمات تصویری خود شود، خاطر نشان کرده بود که اگر رایتل بتواند راه‌حلی برای دغدغه‌های فرهنگی مطرح‌ شده پیدا کند نیازی به قطع خدمات نخواهد بود.

پس از طرح این موضوع تا مدت‌ها هرچند وقت یکبار شایعه قطع تماس‌های تصویری رایتل شدت می‌گرفت اما این‌بار مدتی است که تماس تصویری اپراتور سوم قطع شده است.

در حالی که طی روزهای اخیر در زمینه اینترنت هم اختلالات و مشکلات مختلفی داشتیم اما شنیده‌ها حاکی از آن است که قطعی تماس‌های تصویری رایتل موقت بوده و پس از انتخابات ریاست جمهوری برطرف خواهد شد.

اما در ارتباط با پیوست فرهنگی اپراتور سوم نیز چندی پیش لطف الله سبوحی – معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی – به ارائه توضیحاتی پرداخته و اظهار کرد: زمانی که اپراتور سوم در حال شکل‌گیری بود این‌گونه عنوان شد که تمام پروژه‌های بزرگ باید پیوست فرهنگی داشته باشند و این پیوست به تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد.

وی ادامه داد: ما در آن زمان طراحی این بسته را پیش‌بینی کرده بودیم و درباره‌ی آن با بخش‌های مختلفی صحبت کردیم اما به نتیجه نرسیدیم.اما به تازگی سازمان تنظیم مقررات وارد مذاکره با بخش‌های مرتبط از جمله شورای عالی فضای مجازی شده تا بدین ترتیب مواردی که برای تدوین پیوست فرهنگی مورد نظر این شورا قرار دارد به ما منتقل شود و براساس آن ما بتوانیم به تدوین پیوست فرهنگی رایتل بپردازیم.

البته این اظهارات سبوحی در حالی است که حسن رضوانی معاون دیگر سازمان تنظیم مقررات ارتباطات درباره این موضوع به ایسنا گفته است: پیوست فرهنگی مختص اپراتور سوم نیست اما قرار است این پیوست برای رایتل نیز ابلاغ شود که پس از نهایی‌ شدن قطعا به دست اپراتور سوم خواهد رسید.

رضوانی در توضیح بیشتر در این باره اظهار کرد: برای تنظیم پیوست فرهنگی لازم است مراجع مختلفی نظر بدهند که هنوز چنین پیوستی به تائید تمام تصمیم گیران در این زمینه نرسیده اما به محض این‌که نهایی شود به اپراتور سوم ابلاغ خواهد شد.

معاون سازمان تنظیم مقررات در ادامه‌ی صحبت‌های خود در پاسخ به این سوال که در شرایط فعلی که چنین پیوستی هنوز ابلاغ هم نشده چگونه می‌توان از اپراتور سوم انتظار اجرای مباحث فرهنگی را داشت تصریح کرد: بحث پیوست فرهنگی به تمام اپراتور‌ها مربوط می‌شود و تمام اپراتور‌ها موظف به اجرای آن هستند اما با توجه به جدید و متفاوت‌بودن فعالیت‌ها و سرویس‌های اپراتور سوم این موضوع کمی متفاوت است.

رضوانی در پایان درباره‌ی وضعیت فعلی این پیوست اظهار کرد: برخی پیش‌نویس‌های این پیوست آماده شده و پس از بررسی‌های مختلف و اعلام نظر مراجع متعدد در آینده‌ای نه چندان دور این پیوست به اپراتور سوم ابلاغ خواهد شد.

اما این که در نهایت پیوست فرهنگی چه زمانی ابلاغ شده و اپراتور سوم در اجرای آن تا چه اندازه موفق خواهد بود و این که آیا تماس‌های تصویری رایتل از سر گرفته می‌شود سوالهایی است که تاکنون هیچ یک از مسوولان پاسخی شفاف به آنها نداده‌اند.

Go to TOP