در جشنواره «هزارچشمه» در سمیرم صورت گرفت

تجلیل از خانواده استاد حبیب‌الله فضائلی سمیرمی

در نخستین شب از جشنواره «سرزمین هزارچشمه» از خانواده مرحوم استاد حبیب‌الله فضائلی سمیرمی، محقق و مؤلف معاصر و خوشنویس بزرگ جهان اسلام با عنوان «حبیب خط» در سمیرم قدردانی شد.

به گزارش تیم رصد پایگاه خبری سمیرم خبر، جشنواره هفته فرهنگی و اجتماعی سمیرم با عنوان «سرزمین هزار چشمه» از ۲۵ شهریورماه با برپایی نمایشگاه توانمندی‌های سمیرم کار خود را آغاز کرده و تا روز ۲۸ شهریورماه همزمان با شب عید غدیر خم با اجرای برنامه‌های متنوع و شاد ادامه دارد.

جنگ شادی از جمله برنامه‌های اجرایی این جشنواره بوده که هر شب بعد از نماز مغرب و عشا میزبان شهروندان است و شامگاه پنجشنبه اولین برنامه شبانه جشنواره «سرزمین هزار چشمه» با عنوان «حبیب خط» برگزار شد.

در برنامه «حبیب خط» که باهدف پاسداشت قدردانی از خانواده مرحوم استاد حبیب‌الله فضایلی استاد خط جهان اسلام و به‌ عنوان یکی از مفاخر و چهره‌های برجسته شهرستان سمیرم برگزار شده بود از خانواده این استاد گران‌قدر دعوت و قدردانی شد.

در این برنامه علاوه بر حضور همسر و دختر استاد مرحوم فضائلی، شهاب شهیدانی استاد تاریخ هنر و پژوهشگر در زمینه خوشنویسی و نیز محسن سلیمانی استاد رشته خطاطی و نقاشی‌خط در دانشگاه هنر اصفهان نیز حضور داشتند که از این افراد نیز تقدیر شد.

در اولین برنامه جنگ شادی جشنواره «سرزمین هزار چشمه» که شامگاه پنجشنبه در قالب همایش «حبیب خط» برگزار شد هنرمندانی از صداوسیمای اصفهان و گروه‌های موسیقی استان به اجرای برنامه پرداختند و شبی به‌یادماندنی و با نشاط را برای شهروندان این شهرستان رقم زدند.

بر اساس این گزارش، تعدادی از آثار استاد حبیب‌الله فضائلی تا ۲۸ شهریورماه در نمایشگاه توانمندی‌های سمیرم در سالن سرپوشیده ورزشگاه شهید صابری سمیرم در معرض دید علاقه‌مندان به آثار هنری است.

استاد حبیب‌الله فضائلی در سال ۱۳۰۱ شمسی در سمیرم و در خانواده‌ای متدین و هنرمند چشم به جهان گشود و ایشان پس از سال‌ها زندگی در سمیرم برای کسب علوم دینی و حوزوی و همچنین پیشرفت در هنر خوشنویسی به اصفهان مهاجرت کردند و در این شهر علاوه بر تحصیل به تعلیم شاگردان در زمینه هنر خوشنویسی نیز مشغول شدند.

از استاد فضائلی علاوه بر کتابت قرآن مجید به خط نسخ ایرانی، آثار تألیفی بسیاری نیز به یادگار مانده است که همه آن‌ها را نیز به خط خود نگاشته‌اند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به اطلس خط، تعلیم خط، اصحاب رس، مرد آفرین روزگار،گنجینه اسرار و…. اشاره کرد

منبع: فارس

Go to TOP