استادی از خطه استاد هفت خط:

پادشاه ممالک خطیم، صفحه ی مشق قلمرو ماست

کف شهر امروز، سراغی گرفته از استاد خط محمود نادری، از خطه استاد هفت خط، حبیب الله فضائلی سمیرمی که خاطرات شیرنش از خط، در کنار زحماتش در راه رسیدن به کمال بسیار خواندنی است.

یادداشت زیر خلاصه ای از گزارش بهنام منصورزاده خبرنگار سمیرم خبر از آموزشگاه یکی از پرکارترین هنرمندان خوش نویس شهرستان یعنی استاد محمود نادری است ، استاد نادری در شهر های مختلف نمایشگاه های آثار هنری اش را برگزار کرده و حتی گزارشی از  غرفه ی ایشان در سال های اخیر از شبکه های استانی همچون استانی بوشهر به نمایش گذاشته شده است .

ایشان دارای معدود استادان شهرستان هستند که دارای مدرک فوق ممتاز هنری میباشند و جالب این که در تمام مدتی که ایشان در شهرستان شروع به کار کرده اند همانند بی شمار استعداد های شهرستان ، آن طور که باید و شاید مورد توجّه مسئولین قرار نگرفته اند و ما بنا بر رسالتمان در سمیرم خبر تصمیم گرفتیم که گزارشی کتبی همراه با تعدادی تصویر از آموزشگاه ایشان را در (( کف شهر )) به نمایش بگذاریم.

تابلوی کنار خیابان نظرم را جلب کرد ، آموزشگاه خوش نویسی سیاه مشق ، وارد اتاق نه چندان بزرگی شدم که بیشتر به خلوت یک هنرمند شبیه بود .

تابلو هایی که با دقت خاصّی تذهیب کاری شده بود روی در و دیوار اتاق کوچک با نظم هنرمندانه ای نصب شده بودند ، تابلو های جالبی که حتی نظر منی که فرق هنر و سیستم عامل اندروید را تشخیص نمی دهم و از نظر شعور هنری صفر صفر هستم را به خود جلب کرد ! حالا بماند که چهار ترم است به خاطر دست خطّ افتضاحم سوژه ی  هم کلاسی های دانشگاهیم ( مخصوصا خانوم ها ) شده ام .

با خودم فکر کردم حرف های یک هنرمند هم شهرستانی حتماً شنیدن دارد ، روی صندلی نشستم و به حرف های خالق این آثار خیره کننده گوش دادم .

انسان جالبی بود ، از معدود افراد شهرستان که زندگی کاملاً هنری در پیش گرفته بود و تمام وقت و انرژی اش را صرف بالا بردن کیفیّت کار هنری اش کرده بود .

از مشکلات و مشقّت های دوره ی هنرجویی و کار آموزی خودش برایم حرف زد از رفت و آمد های وقت و بی وقتش به شهرستان های اطراف مثل شهرضا برای دوره دیدن و آزمون دادن حرف به میان آورد حتی از فرارش از دست سگ هایی که منتظر پیاده شدن او از مینی بوس بودند تا دور فلکه ارتش شهرضا  برای سرگرمی دنبالش بدوند ( این قسمتو تاکید کردن که قید نکینم !!! )

از محرومیّت های شهرستان که تمامی ما کم یا زیاد طعم آن ها راچشیده ایم ، از درخششش در آزمون سال ۷۶ که از میان شصت نفر داوطلب تنها او و یک نفر دیگر موفق به اخذ گواهی دوره شده بودند .

برای من جالب بود بر خلاف باور قالب ما ، از وضعیت هنر جویان متقاضی برای فراگیری هنر خوشنویسی در شهرستان بسیار راضی بود ، تاکید میکرد که هنر جویان خوشنویسی از نظر کمّیت بسیار قابل قبول هستند و مخصوصاً در چند ماهه ی تعطیلات تابستان تعداد قابل توجهی از تمامی گروه های سنّی برای کلاس هایش ثبت نام کرده اند.

شاید به فکر هیچکس نرسد در شهرستان سمیرم استادی دوره ی خوشنویسی برگزار کند که حدود ۱۷ نمایشگاه شخصی در بزرگترین شهر های ایران مثل قم ، تهران ، اصفهان ، مشهد و بوشهر برگزار کرده باشد .

 

خاطره ای برایم تعریف کرد :

{ رییس یکی از اداره ها اومد اینجا و واسه اداره ازم تابلو خواست ، برای تبلیغ کارم از گرفتن دست مزد خطّاطی ام چشم پوشیدم و فقط هزینه ی تهذیب کاری و تابلو رو ازش خواستم یه نگاه بهم کرد گفت: اوووووووووووه چه خبره ؟؟؟

میرم پارچ و آرکوپال می خرم ، رفت !!!!!!!!!!!!!!! )

(البتّه اینم تاکید کرد ننویسم )

ناگفته نماند لا به لای حرفهایش از دو نفر از مسئولین بسیار راضی بود ، آقای اکبر افشاری رییس اداره ارشاد اسلامی به دلیل حمایت های ایشان در برگزاری نمایشگاه و همچنین آقای نصرتی فرماندار محترم به خاطر حضور ایشان در غرفه و اهمیّت دادن ایشان به عنوان یک مسئول به سطح هنر و کلاس کاری یک هنرمند بومی .

حدس این که کلاس و کیفیّت دست نوشته های استاد نه چندان نامی ما بسیار بیشتر ازحدّ شهرستان می باشد کار بسیار مشکلی نبود ، شنیده بودم  در شهر های مختلف وقتی زادگاهش را معرفی میکرد بسیار عادّی برخورد میکردند و در اصطلاح عامّی تحویل نمیگرفتند (به دلیل گمنام بودن شهرستان ) ولی وقتی کارهای ایشان را میدیدند بسیار تعجب میکردند که چطور از دل منطقه ای در این حد محروم ( البتّه د رمقایسه با شهر های بزرگ) چنین استعدادی فرصت رشد کردن پیدا میکند و از بسیاری از هنرجویانی که در کلان شهر ها دوره دیده اند موفّق تر ظاهر میشود .

در آخر از استاد خواستم به رسم یاد بود (( کف شهر )) را برایمان با قلم و دوات بیچاره و پرکارشان روی برگه ای بنویسیند که خواسته ی مان بحمدالله حاصل شد !

در ضمن ایشون تاکید کردن که قید نکنیم این کار درآمد نسبتا خوبی داره گفتن دست زیاد میشه !!!

دست نویس خبرنگار :

استاد نادری هم یکی از صد ها هنرمندی بود که باید حمایت دیده میشد ، امّا به حال خودش رها شد .

یکی از بهترین خطّاطان استان در میدان اصلی شهرستان ما مشغول به کار است و فرزندان و نزدیکان ما مجال این را پیدا کرده اند که این بار توسط یک همشهرستانی آموزش ببینند و سختی هایی که خود این استاد در زمان کارآموزیش برای رفت و آمد تحمّل کرده اند را هرگز تجربه نکنند بلکه با حداقل هزینه و حداکثر بازده قدمی برای افزایش هنر خوش نویسی خود بردارند و ما به عنوان بلندگوی شهر وظیفه ی خود را برای بیان ناگفته های این استاد انجام میدهیم .

با چشم دل که به اطراف نگاه کنی گنجینه هایی میبینی که شاید اگر کمی از ما دور شوند آنوقت نبودشان بد عاصیمان میکنند.

نشستن کنار خیابان و با زبان تمام مشکلات منطقه و خاورمیانه را حل کردن را برای سنین بالای هفتاد کنار بگذاریم الآن وقت آن است که برای داشتن شهرستانی بهتر حرکت کنیم .

فراموش نکنیم کافیست هر کس به اندازه ی توانش برای بهبود وضعیّت فرهنگی شهرستان تلاش کند ، حتّی توقّف ما پشت تنها چراغ قرمز شهرستان هم کمکیست برای بهتر شدن .

باشد که به سلاح قلم رستگار شویم

بهنام منصورزاده _ خبرنگار سمیرم خبر

ما را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید.

سوژه یاب بعدی ما شما باشید .

 

  1. مرتضی گفت:

    دست مریزاد استاد نادری بزرگوار ، همکلاسی دوران هنرستان،چقدر خوشحال شدم وقتی چهره دوست قدیمی که حدود ۱۷ سالی میشه ایشون و ندیدم ،ولی بر خود بالیدم و قلبم خوشحال ومسرور از وجود هنری آقای نادری که جزء افتخارات شهرمون شده، انشالله که روز به روز شاهد موفقیتهای آقای نادری و دیگر همشهریانمون باشیم،،ممنون ازجناب آقای منصورزاده بخاطرگزارش بسیار عالیشون.

    یه نکته که خیلی جالبه برام چرا ما سمیرمی ها اینقدرشهرمون و محروم تلقی می کنیم،محرومیت تلقینی ست که خودمون برای شهرمون رقم زدیم والا سمیرم هم مثل تموم شهر های دیگه ست،با این تفاوت که خیلی از جهاتی از دیگر شهرهای هم طراز خودش ام بالاتره،بنده تو شهر های مختلفی هم زندگی کردم وهم آشنائی کامل دارم که چندان تفاوتی با شهر ما ندارن،فقط اعتماد به نفس ادمهای اون شهر ها از ما مردم سمیرم بالاتره و روی شهرشون مثبت فکر میکنن و هم این مثبت اندیشی با عث پیشرفت روز به روز شهر شون شده،به امید تلقین مثبت بر افکارمون روی شهروآینده ای روشن برای سمیرم دوست داشتنی،،
    یا علی موفق باشید.

Go to TOP