رئیس اداره میراث فرهنگی سمیرم خبر داد:

برگزاری جشنواره بزرگ”سرزمین هزار چشمه ” در سمیرم

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمیرم گفت: این جشنواره همزمان با هفته فرهنگی و اجتماعی سمیرم و با عنایت به ابلاغ برنامه های فرهنگی دولت از ۲۵ شهریور ماه تا ۲۸ شهریور ماه اجرا خواهد شد.

به گزارش سمیرم خبر، سجاد افشاری روز دوشنبه در نشست خبری ویژه این جشنواره با بیان اینکه این جشنواره همزمان با هفته فرهنگی و اجتماعی سمیرم و با عنایت به ابلاغ برنامه های فرهنگی دولت اجرا خواهد شد اظهار کرد: ۲۵ شهریور تا دوم مهر هر سال بعنوان«هفته فرهنگی و اجتماعی سمیرم» نامگذاری شده است و امسال جشنواره سرزمین هزار چشمه به همین منظور و با رویکرد مشارکت مردمی در برنامه ها از ۲۵ الی ۲۸ شهریور برگزار می شود.

وی به اهداف برگزاری این جشنواره اشاره کرد و گفت: مهمترین هدف اجرای این برنامه بزرگ فرهنگی، جلب مشارکت مردم و آوردن آنان به صحنه فعالیت های جمعی فرهنگی به منظور تولید و توسعه سرمایه اجتماعی فعال است.

افشاری به دیگر اهداف این جشنواره اشاره کرد و گفت: بررسی زمینه ها والزامات فرهنگی اجتماعی،مدیریت محله، حکمروایی خوب جوامع شهری ، مفهوم شناسی، چالش ها، موانع، آسیب ها جهت تدوین الگوی خوب شهری از دیگر اهداف این جشنواره است.

وی خاطرنشان کرد:تحقق این هدف اجتماعی با این رویکرد فرهنگی بعنوان یک سرمایه گذاری نهادینه شده و پشتوانه ای برای سایر سرمایه ها و تشویق به سرمایه گذاری ها خواهد بود.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمیرم با اشاره به گردشگر پذیر بودن شهرستان سمیرم و انتخاب سمیرم به عنوان قطب طبیعت گردی استان اصفهان افزود: این موضوع باعث افزایش رویکرد اجتماعی مردم نسبت به این ظرفیت خدادادی شده است.

افشاری با بیان اینکه از ۹۱ منطقه نمونه گردشگری استان ۱۱ منطقه در شهرستان سمیرم وجود دارد گفت: استفاده از نشان جهانی سیب سمیرم از دیگر ظرفیت های خوب این شهرستان برای گردشگرپذیری و توسعه اقتصادی است.

دبیر نخستین جشنواره فرهنگی اجتماعی سمیرم، یکی دیگر از برنامه های محوری و هنری این جشنواره را همایش «حبیب خط» اعلام کرد و گفت: این برنامه نیز با دعوت از خانواده استاد مرحوم«حبیب الله فضائلی» و تقدیر از خانواده این استاد برجسته خطّ جهان اسلام اجرا خواهد شد.

وی از دیگر بخش های مهم این جشنواره را معرفی صنایع دستی شهرستان بخصوص نمد و گلیم دانست و تصریح کردد: این دو هنر دستی منطقه هر دو دارای مهر اصالت یونسکو است که این موضوع نشانگر سابقه تمدنی هنرهای سنتی و دستی سمیرم محسوب می شود.

افشاری گفت:این جشنواره شامل برنامه های متعددی از جمله تقدیر از خانواده شهدا و ایثارگران از جمله سردار شهید اسکندر محمودی، پیشگامان فرهنگ و هنر شهرستان، خبرنگاران و ورزشکاران مدال آور جهانی و آسیایی سمیرم است.

رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری سمیرم با بیان اینکه ۳۰ غرفه متعدد از دستاورد های شهرستان در محل برگزاری این جشنواره برپا است اظهار کرد:غرفه ای نیز جهت اصحاب رسانه با محوریت رسانه های شهرستان در محل برگزاری برپا خواهد بود تا اخبار و برنامه های این مراسم به نحو احسنت اطلاع رسانی شود.

وی همچنین یاد آور شد در چهار روز برگزاری این جشنواره، روزها با محوریت نمایشگاهی و شب ها با برپایی جُنگ های شاد و مُفرح در خدمت مردم و علاقمندان خواهد بود.

semirom jashn

به گزارش ایمنا، جشنواره فرهنگی اجتماعی سمیرم ۲۵  شهریور ماه ساعت ۱۰ صبح با حضور مسئولین استانی و مردم در محل ورزشگاه شهید صابری سمیرم افتتاح و نمایش توانمندی های سمیرم، اجرای موسیقی تلفیقی، شعبده بازی، ژانگولر و آکروبات نیز از جمله برنامه های جنبی این جشنواره است./

منبع: ایمنا

Go to TOP