- سمیرم خبر - http://semiromkhabar.ir -

مصرف تفریحی مواد مخدر وابستگی ایجاد می کند/ ایجاد مشکل برای درمانگران با درمان خودسرانه اعتیاد

به گزارش تیم رصد سمیرم خبر به نقل از صاحب نیوز، مهم ترین آسیب اجتماعی در جامعه معضل مواد مخدر است که از حیث تعداد افراد معتاد و هم از حیث پیچیدگی و رهایی از آن یکی از مهم ترین آسیب های اجتماعی کشور محسوب می شود.

اعتیاد معضل بزرگ جهان امروز و بلایی اجتماعی است که به آسیب‌هایی از جنبه‌های متعدد اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، روانی، اخلاقی و حقوقی ختم می شود.

علاوه بر آن اعتیاد عامل بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و نابسامانی های خانوادگی و فردی است.

* علائم و نشانه های اعتیاد به مواد مخدر

دکتر آیت سهرابی، مدیر مزکز بهداشت شماره ۲ اصفهان در مورد عارضه اعتیاد عنوان کرد: اعتیاد هم بیماری و هم جرم و آسیب اجتماعی است. در حوزه سلامت و درمان بهداشتی بعد بیماری و آسیب های اجتماعی بیشتر مطرح است.

وی با بیان اینکه فرد معتاد کسی است که آسیب دیده و سلول های بدن او به خوبی کار نمی کند. افزود: کسی دارای اعتیاد است که به صورت منظم از ماده ای که دارای عوارض استفاده می کند و استمرار در مصرف باعث عارضه رساندن به جسم و روح از نظر اجتماعی به فرد می شود و به مصرف مواد وابستگی پیدا می کند که این امر به دلیل مهار شدن سیستم مغز است و با مهار مغز مواد را از بیرون وارد می کند.

مدیر مزکز بهداشت شماره ۲ اصفهان تصریح کرد: نکته قابل اهمیت این است که این افراد ناخواسته به این سمت می روند، در شروع مصرف انگیزه ها متفاوت است. ابتدا ممکن است که از روی کنجکاوی بوده و یا فرد به علت وجود بیماری به توصیه کسی اقدام به مصرف می کند.

وی با ابراز تاسف از اینکه مصرف مواد مخدر و محرک ابتدای مصرف سرخوشی را به دنبال دارد اظهار کرد: فردی که برای اولین بار و چندمین بار مصرف می کند هنوز دچار عوارض مزمن نشده است.

وی ادامه داد: مشکل رفتاری که در جامعه ما وجود دارد این است که بسیاری از افراد حس می کنند اعتیاد متعلق به بقیه است و آنها درگیر نمی شوند و درواقع این اتفاق برای ۴۰ درصد افرادی که شروع به مصرف ماده مخدر به ویژه صنعتی و یا محرک می کنند، روی می دهد؛ یعنی این افراد به سمت وابستگی می روند.

* مصرف تفریحی به مرور وابستگی ایجاد می کند

سهرابی اظهار کرد: دو اصطلاح وجود دارد، یکی سوء مصرف و دوم وابستگی، کسانی که وابستگی دارند با یک دوره منظم (روزانه، هفته ای سه بار، روزی چند بار) مجبورند از ماده ای استفاده کنند که حداقل بتوانند ادامه زندگی دهند. پس وابستگان کسانی هستند که مجبورند در دراز مدت دفعات متعدد و منظمی را از مصرف مواد مخدر یا محرکی که دارای عارضه است را استفاده کنند. اما بقیه سوء مصرف دارند.

وی بیان کرد: لازم است بدانیم مصرف تفریحی دارای عارضه است و به مرور وابستگی ایجاد می کند. جوانان بدون آگاهی پیشنهادی را نپذیرند و از روی کنجکاوی مواد مصرف نکنند.

* ضرورت ارتقاء سطح آگاهی و آموزش مهارت های زندگی

امروزه اعتیاد به مواد مخدر و روانگردان ها از مهم ترین آسیب های اجتماعی است که جوامع با آن درگیر هستند و برگزاری کارگاه های آموزشی با هدف ارتقاء سطح آگاهی و آموزش مهارت های زندگی و خدمات مشاوره ای می تواند خانواده ها را در مقابل این بلای خانمان سوز بیمه نماید.

مدیر مرکز بهداشت شماره ۲ اصفهان پیرامون بدون علائم بودن اعتیاد در ابتدای مصرف یادآوری کرد: در مورد اعتیاد مشکل همین بدون علائم بودن است و اول مصرف توأم و با لذت، خوشی، تمرکز، افزایش بیداری، کاهش افسردگی، خلق و خوی خوب و … همراه است، در ابتدای امر همه اثرها به نسبت خوب است و در آینده مشکلات پیدا می شود.

وی ادامه داد: اولین علائم این افراد به (ویژه محرک ها) علائمی حاد است و در بعضی از افراد ممکن است با اولین مصرف مواد هم ایجاد شود. علائم اولیه در کنار این سرخوشی وجود دارد، آرام آرام هنگامی میزان و تعداد تعداد مصرف بیشتر شد مخفی کاری انجام می شود.

سهرابی ابراز کرد: اولین نشانه ها در رفتار بوده و با بیدار ماندن زیاد در شب، خوابیدن در صبح و به هم خوردن نظم زندگی همراه است و برای دانشجویان با و افت تحصیلی همراه می شود و در اشخاص دیگر هم افت در کارآیی های روزانه پیش می آید.

وی بیان کرد: بعد از وابستگی فرد بقیه افراد هم متوجه تغییر رفتارهایش می شوند و خانواده را نگران می کنند. وابستگی موجب مصرف زیادتر شده آسیب ها و مشکلات جسمی، روحی، بهداشتی و تغذیه ای و به هم خوردن نظم زندگی را به دنبال دارد.

مدیر مزکز بهداشت شماره ۲ اصفهان تاکید کرد: به هر حال محرک های صنعتی انواع زیادی پیدا کرده است و نسبت به مخدرها اثرات بیشتری بر روی روح و روان افراد می گذارد و تخریب جسم را هم به دنبال دارد.

وی ادامه داد: نگرانی هایی که از محرک های صنعتی وجود دارد بروز مشکلات روحی بدبینی، اضطرابی، افسردگی توهمات بینایی، شنوایی، لامسه و…است. علائم حاد محرک های صنعتی علائم قلبی و عروقی است که تأثیر گذار است.

وی با بیان اینکه سیگار و قلیان محرک های شایع در جامعه است و نیکوتین سیگار اثر وابستگی جدی دارد تصریح کرد: متأسفانه در جامعه درمان اعتیاد به بیراهه رفته و برای درمان اعتیاد در ۸۰ درصد موارد باید از مشاوره، گروه درمانی، آموزش خانواده و تغییر رفتار مهارت ها استفاده کرد.

به اعتقاد وی، نقش و تاثیر دارو ۱۰یا ۱۵ درصد است و دارویی که تحت نظر پزشک با میزان و دوره مشخص مصرف شود و خارج از این درمان، مصرف داروهای مخدر به عنوان اعتیاد تلقی می شود.

سهرابی با تاکید بر اینکه هیچ نوع دارویی نباید بدون تجویز پزشک مصرف شود، بیان کرد: در اعتیاد دوره درمان مطرح است و خارج از این دوره درمان دارویی مصرف نشود. درمان خود سرانه اعتیاد، درمان گران را دچار مشکل و و خانواده های این افراد معتاد را هم گرفتار کرده است.

وی خاطر نشان کرد: بیماری اعتیاد مزمن و درمان آن احتیاج به زمان دارد. باید این افراد در مشاوره، گروه و آموزش ها شرکت کنند و در کنار درمان، مصرف دارو با تجویز پزشک صورت پذیرد. همچنین و گذراندن دوره درمان و استفاده از مشاوره ها، گروه درمانی، تغییر مهارت ها، آموزش خانواده، مدد کاری، درمان و مصرف دارو با تجویز پزشک صورت پذیرد.

این کارشناس تاکید کرد: ضروری است که خانواده ها بر روی مهارت های اجتماعی فرزندان کار کنند تا از آسیبی همانند اعتیاد در امان و مصون بمانند.

انتهای پیام/