یادداشت/

نمای ساختمان هایی که سنخیتی با اقلیم و فرهنگ سمیرم ندارند

امروز که تعداد ساختمان ها با این نوع نما، اندک و محدود است حکایت، حکایت همان لکه بر لباس است اما اگر این روند ناهمگون در خواب غفلت مسوولان و مدیران شهری بیشتر و بیشتر شود فردا در یک محل و خیابان باید شاهد تغییر و تحولی منفی در شکل فضای عمومی شهری باشیم

سمنا- محمودافشاری/ معماری و شهرسازی یکی از مهمترین اصول و بخش های بسیار مهم در حوزه مبلمان و فضای شهری و عمومی در جوامع مختلف است.

فضا و محدوده ای که بسته به اقلیم، فرهنگ، طبیعت، تمدن و حتی اعتقادات مردم هر منطقه متفاوت از مکان یا استان و شهر و کشور دیگری است.
نمای بیرونی ساختمان ها و اماکن عمومی و خصوصی در حقیقت یکی از شاخه های معماری است که در هر دوره تاریخی یا هر چند سال یکبار با تحولات و ابداعات و الگو گرفتن هایی از دیگر مناطق و فرهنگ ها مواجه می شود و چهره و فضای یک محل یا شهر را تغییر می دهد.
به عنوان نمونه در اواخر دوره قاجار شیوه نئوکلاسیک غربی تحت تاثیر جنبش هنر نوی غرب بود که امروز برخی سازه های تاثیر گرفته از این سبک در بافت مرکزی قدیم تهران مشاهد می شود و هیچ سنخیتی با معماری ایران کهن ندارند.
همین رویکرد امروزه نیز در بخش های مختلف معماری بویژه در کلان شهرها دیده می شود که ساخت و ساز آپارتمان های کوچک و بی هویت، نماهای رومی، شیشه ای و کامپوزیت و آسمان خراش های موزون و ناموزون از آن جمله است.
به نقل از یکی از مسوولان شورای شهر اصفهان عده ای وقتی یک سفر خارجی می روند و معماری دیگر کشورها را می بینند، وقتی بر می گردند می خواهند معماری آنها را در ایران اجرا کنند که همین موضوع مشکلاتی را ایجاد کرده و باید برای آن چاره ای جُست و کاری کرد.
چند سالی ست که در سمیرم نیز شاهد رواج این نماهای بی هویت، ناهمگون با طبیعت و اقلیم طبیعی و بعضا همراه با رنگ های تند و نازیبا در برخی از خیابان ها و محله ها و حتی برخی شعب بانک ها و سازمان ها هستیم.
نماهایی که با چند پیچ و مهره به سرعت شکل می گیرند اما شکل و شمائل فضای یکدست و بومی شهری را به همان سرعت بر هم می زنند.
این نماها بویژه اگر رنگ ها و طرح های بکار رفته در آنها با طیبعت و فضای اطراف ناهناهنگ باشند، همچون لکه ای بر لباس یک دست سپید می مانند و به نظر بیشتر از اینکه با هدف زیبایی شکیل بیرونی تعبیه شوند برای دیده شدن مکان یا منزل بکار می روند.
شاید گفته شود از برخی جهات همچون ایمنی و سبکی بهتر نسبت به نماهایی مانند آجر و سنگ این دست نماها بهتر هستند اما ناهناهنگی و ناهمگونی آن با اقلیم منطقه را رقم زده اند.
امروز که تعداد ساختمان ها با این نوع نما، اندک و محدود است حکایت، حکایت همان لکه بر لباس است اما اگر این روند ناهمگون در خواب غفلت مسوولان و مدیران شهری بیشتر و بیشتر شود فردا در یک محل و خیابان باید شاهد تغییر و تحولی منفی در شکل فضای عمومی شهری باشیم که اطرافش را کوه و دشت و سبزی فراگرفته اما در اندرونی اش فلز، شیشه و نماهای سخت و سرد غربی جا باز کرده اند و روح و روان جامعه را نیز با همان فرهنگ های ناهمخوان و ناهمسو با دین و مذهب و فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی درگیر و هم سنخ می کنند و حتی به چالش کشیده اند.
چالشی که برون رفت هر چه زودتر از آن نیازمند عزم جدی مردم، فرهنگ دوستان، مهندسان معمار دلسوز، مسوولان و مدیران شهری و در یک کلام همت همگانی است.

sem2sem3

انتهای پیام/

 1. محسن گفت:

  ا سلام
  آقای افشاری عزیز
  مطالعه در تمامی موارد کاری الزامیست قبل از دست به قلم شدن
  بازار یابی ، نمای داخلی و خارجی ، مجذوب کردن مشتری ( دید چشمی ) ، علاقه و سلایق متفاوت شخصی و ….
  اینکه به نماکاری ساختمانهایی از شهرستان که از دید بسیاری زیبا هم هستند ایراد گرفت بنام فرهنگ و تمدن و …. کار پسندیده ای نیست همان گونه که مسلما کسی به شخص شما برای نمای ساختمان شخصیتان نمیتواند خرده بگیرد حالا چه بمبند به ساختمانهای تجاری و جذب منشتری با هزینه های بالای معماران و مهندسین و تحصیل کردگان این زمین

 2. امین گفت:

  درود بر افشاری جان که قلمش بهترین و خودش هم شجاع ترین خبرنویس است.
  نه بابا محسن جون ا ین نماها بیشتر نمای لری هست تا غربی!
  چی چی هست اینا
  قشنگی خوبه اما نه به این بها!!!

 3. بسیار عالی جناب افشاری مثل همیشه به جا دقیق وشیوا نگارش شده قلمتون نویسا

 4. ناصر گفت:

  درود بر جناب محمود خان افشاری که ریزبینانه موقعیت های اقلیمی خود را رصد می کندو با قلم شیوای خود به مدیران اجرایی و مسوولان مربوطه تذکر بجا می دهند.این سبک نما اگر ترویج پیداکند ، روز به روز از فرهنگ بومی ، محلی وسنتی خودمان دور خواهیم شد.

 5. همشهری گفت:

  میشه یه لطف بکنید یه چند تا عکس ام از نماهائی که با اقلیم و فرهنگمون سنخیت داره رو بذارید!!

 6. مهدی گفت:

  حالاخداپدرشون بیامرزه که نما میکنن حالا باهر سبکی که هست

 7. مصطفی گفت:

  با سلام اقای افشاری شما فقط چشم باز کردید واین چند نمونه نما اجرا شده در شهر را فقط دیدید؟؟؟؟؟یعنی ما اگه این نماهای ساختمان رو اجرا نکنیم تمدن و فرهنگ ما تغییر نمیکنه؟؟؟؟شما کافیه یه چرخی تو خیابونای شهر بزنین ..ببینیدک نمای ساختمان های ما چیه .غیر از اجر های سیاه یا خشت و گل .این درست نیست ک به بهانه تمدن وفرهنگ به سلیقه مردم شهر توهین کنید ب جای اینکه مردم را تشویق کنید اینطوری میگید

 8. آخه برادر چرا همش گیرید به کسایی که کار میکنن؟ چرا یکی یه بار نمیگه اونا که حتی درب خونشون بعد از چند سال هنوز فرصت نکردن از ضد زنگ درش بیارن و یه رنگ خالی بهش بمالن، چرا از اونا هیچ جا هیچ انتقادی نمیکنی برادر؟ چرا منفعل بودن جرم نیست ولی کار کردن تو شهر ما جرم شده؟ هرکس یه کاری بکنه جرمه اما هرکس بیکار باشه هیچ انتقادی ازش نمیشه. برادر مشکل ما مردم سمیرم همین هست. من از کار کردن میترسم. تو از کار کردن میترسی. برادر نظرتو تغییر بده. چرا؟ چرا؟ با دست خودمون آینده خودمون را نابود نکنیم. حتی اگه انتقادی داری، این بیانت اصلا خوب نیست.

Go to TOP