ممنوعیت توزیع تنباکوهای معطر از مهرماه/ تولیدکنندگان به عدالت ادارى شکایت کرده‌اند

معاون امور بهداشتی وزارت بهداشت از آغاز ممنوعیت توزیع تنباکوهاى معطر خبر داد و گفت: آیین‌نامه آن به وزارت صنعت و معدن ابلاغ شده است.

به گزارش تیم رصد پایگاه خبری سمنا، على اکبر سیارى معاون امور بهداشتی وزارت بهداشت در نشست خبرى به مناسبت هفته دولت که امروز در ساختمان وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: مطالعات ٧ برنامه و ٨ پروژه طرح تحول نظام سلامت، از سال ٩٢ آغاز و از سال ٩٣ اجرا شد.
اولویت وزارت بهداشت به ترتیب روستا، حاشیه شهرها، شهرهاى زیر ۵٠ هزار نفر و اصلاح برنامه پزشک خانواده در استان فارس و مازندران بود. در دنیا مشکل اصلى مردم بیمارى هاى غیر واگیر و سبک زندگى است. به همین منظور سال گذشته سندى در شوراى عالى سلامت و امنیت غذا به تصویب رسید که اکنون در ۴ شهرستان به صورت آزمایشى در حال اجراست.
وى با اشاره به آغاز برنامه پزشک خانواده از سال ٨۴، بیان کرد: در این زمینه با کمبود پزشک روبه رو بودیم که در این دوره با خرید خدمت پرشکان عمومى، تعداد پزشکان خانواده از چهار هزار و ۶٠٠ پزشک به شش هزار و ٧٠٠ پزشک افزایش داشته است. از طرفى ٢۵٠٠ واحد بهداشتى و درمانى در روستاها به بهره‌بردارى رسیده و ٣٣٧ مرکز ساخته شد و ۲ هزار و ۵٩٠ پروژه جدید هم در شهر و هم در روستا در دست اقدام است.
سیاری بیان کرد: برای راه اندازی پروژه‌های بهداشتی و درمانی اعتباری معادل با هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان نیاز است که ۸۰۰ میلیارد آن از محل اعتبارات وزارت بهداشت و ۵۰۰ میلیارد تومان آن توسط خیرین و دانشگاه‌ها تامین می‌شود و پروژه‌های بهداشتی و درمانی چندین ساله نیست اگر اعتبارات آن تامین شود به زودی راه اندازی می‌شود.
در حوزه شهری نیز نظام مراقبت اولیه را باز طراحی کردیم چرا که خدمات شهری غیر فعال و منفعل بود. برای فراهم کردن خدمات مراقبت‌های اولیه به ازای هر ۳ هزار نفر یک کارشناس مراقب سلامت تعریف شد و علاوه بر آن دو نیروی کارشناس تغذیه و کارشناس روان به مجموعه اضافه شد. تا کنون ۵۹۷ کارشناس تغذیه و ۸۲۵ کارشناس سلامت روان در پایگاه‌های سلامت و مرکز جامعه خدمات سلامت فعالیت می‌کنند و ۴۵ میلیون نفر تحت پوشش این مراقبت هستند. در کل ۳ هزار و ۶۶۴ پایگاه سلامت در شهر و حاشیه شهرها وجود دارد که هر پایگاه برای ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر خدمات سلامت ارائه می‌دهد. بخشی از این پایگاه‌های سلامت ضمیمه واحدهای مرکز جامع خدمات سلامت هستند و برای هر ۲۰ تا ۵۰ هزار نفر یک مرکز جامع سلامت وجود دارد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات این معاونت برای کاهش عوامل خطر بیان کرد: در سال ۹۴ ، ۳۵۰ هزار نفر زندانی در برابر هپاتیت B واکسینه شدند و ۳۰۰ هزار نفر زندانی نیز در برنامه واکسیناسیون امسال وجود دارد. از طرفی آیین نامه ممنوعیت توزیع تنباکوهای معطر نیز به وزارت صنعت و معدن ابلاغ شده و از مهر ماه اجرایی می‌شود. البته تولید کنندگان در جهت لغو این آیین نامه به دیوان عدالت اداری شکایت کردند چرا که یکی از منابع درآمدی پرسود آنهاست.
وی افزود: ۲۰ درصد قلیان‌ها از تنباکو است و ۸۰ درصد مابقی مواد صنعتی هستند که ضرر قلیان‌ها را تشدید می‌کنند. چرا که جاذبه بالای این مواد صنعتی موجب افزایش مصرف می‌شود.
انتهای پیام/
منبع: باشگاه خبرنگاران
Go to TOP