فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سمیرم:

امام جماعت مسجد محور اصلی هر مسجد است

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سمیرم گفت: امام جماعت مسجد محور اصلی هر مسجد است و باید با همکاری هیئت امنا و پایگاه های بسیج در پویایی هر چه بیشتر مساجد اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سمنا از سمیرم، همایش ائمه جماعات، هیئت امنا و فرماندهان پایگاه های بسیج مساجد شهرستان سمیرم عصر امروز در ناحیه مقاومت بسیج سمیرم برگزار شد.

حجت الاسلام ابراهیمی رئیس حوزه علمیه امام صادق(ع) سمیرم در این همایش گفت: مساجد باید باعث ایجاد امنیت و آرامش برای کودکان و نوجوانان باشد و کسی حق ندارد با هیچ نمازگذاری بخصوص کودکان و نوجوانان در مساجد بد رفتاری کند.

وی با بیان اینکه طبق آیات قرآن کریم مسجد فقط برای خداست گفت: نباید در مساجد با کودکان و نوجوانان بد رفتاری کرد چرا که اگر کودک و نوجوان از مسجد فراری شود و به راه های دیگری کشیده شود، دیگر امکان اصلاح او وجود ندارد و باید ضرر این بد رفتاری را جامعه تحمل کند.

رئیس حوزه علمیه سمیرم گفت: باید به کودکان و نوجوانان در مساجد مسئولیت داد تا هم قدر و منزلت و هم شخصیت اجتماعی پیدا کنند.

ابراهیمی با بیان اینکه هر کجا می خواهند بیمارستانی بسازند ابتدا به فکر متخصص، تجهیزات و محل استقرار پزشکان آن هستند گفت: مساجد هم بیمارستان روحی برای مردم هستند ولی متاسفانه برای ساخت این مساجد هیچ گونه پیشبینی لازم صورت نمی گیرد.

وی ادامه داد: برای مساجد ابتدا قبل از ساخت باید به فکر روحانی و خانه عالم بود تا بعد از پایان ساخت مسجد قفل بر در آن نزنیم و این همه هزینه بی نتیجه نشود.

حجت الاسلام حسین رجایی پور امام جمعه سمیرم در ادامه این همایش با بیان اینکه مساجد مقدس ترین مکان در روی زمین هستند گفت: مسجد تنها محل برگزاری نماز نیست بلکه مساجد محل بصیرت افزایی، رفع مشکلات و مشورت است.

وی با اشاره به سالروز آتش زدن مسجد القصی توسط رژیم صهیونیستی و نام گذاری این روز به نام روز جهانی مساجد گفت: علت اینکه قیام مردم فلسطین مقدس است و ما از ان حمایت می کنیم این است که این قیام برای یک مسجد است.

امام جمعه سمیرم گفت: مساجد دارای سه ضلع اصلی هستند که به منزله ستون های مسجد حساب می شود و اگر یکی از این ضلع ها نقصی داشته باشد مسجد سقوط می کند.

رجایی پور با بیان اینکه روحانیون،هیئت امنا و پایگاه های بسیج این سه ضلع اصلی را تشکیل می دهند گفت: روحانیون وظیفه شرعی حضور در مساجد، هیئت امنا وظیفه خدمت به مسجد و پایگاه های بسیج وظیفه تامین امنیت از نظر اعتقادی و فیزیکی را دارند.

وی گفت: باید در روستا ها با روحانیت همکاری لازم صورت گیرد تا یک فکر جمعی در مقابل تهاجم فرهنگی صورت گیرد.

امام جمعه سمیرم با اشاره به اینکه یکی از معضلات اصلی مساجد نبود اعتبارات کافی است گفت: متاسفانه مساجد هنوز مسئول مشخصی ندارند و از بالا نیز هیچ وظیفه مشخصی تعریف نشده است.

رجایی پور با بیان اینکه در ابتدای انقلاب خیزش های بزرگ و حرکت ها از مساجد آغاز می شد و امروزه مساجد قفل هستند افزود: باید علت یابی شود چرا مساجد امروزه با مساجد دوره انقلاب فرق کرده است؟ چرا بدون هیچ تحقیقی مسجد می سازیم؟

وی در پایان سخنان خود گفت: هیئت امنای مساجد نقش کلیدی در جذب جوانان دارند و باید نیروهای هیئت امنا با بررسی های لازم تقویت شوند و جوانان در کنار افراد با تجربه این مسئولیت را بپذیرند.

در ادامه این برنامه حسن عجمی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سمیرم با خیر مقدم به کلیه شرکت کنندگان در این همایش با اشاره به سخن امام خمینی(ره) که فرمودند:”مسجد سنگر است، سنگرها را حفظ کنید” گفت: از مساجد کسانی رشد کرده اند که ۳۴ سال است انقلاب را حفظ کرده اند.

وی گفت: روز مسجد که سالروز به آتش کشیده شدن مسجد القصی است با پافشاری انقلاب اسلامی ایران در سازمان کنفرانس اسلامی تصویب و به عنوان روز جهانی مسجد نامگذاری شد.

عجمی در ادامه گفت: امام جماعت مسجد محور اصلی هر مسجد است و باید با همکاری هیئت امنا و پایگاه های بسیج در پویایی هر چه بیشتر مساجد اقدام کنند.
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سمیرم گفت: فرمانده هان پایگاه های مقاومت بسیج می توانند با حضور خود و بسیجیانشان در مساجد، مساجد را به یک قطب فرهنگی در شهر تبدیل کنند.

وی افزود: مساجد متشکل از هیئت امنا، روحانی، خادم و پایگاه های بسیج است که اگر این چهار قسمت دست در دست هم دهند مسجد روز به روز پویا تر می شود و می توانند یک حرکت خوب فرهنگی انجام دهند.

عجمی ادامه داد: اگر از این چهار قسمت یک قسمت همکاری لازم را با دیگر قسمت ها نداشته باشد کار به خوبی پیش نمی رود و نمی توان کار های فرهنگی مورد نظر را به خوبی انجام داد.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سمیرم با اشاره به ساخت خانه های عالم در چند سال گذشته به همت ناحیه مقاومت بسیج سمیرم و سازمان تبلیغات گفت: متاسفانه از بسیاری از این خانه های عالم استفاده نمی شود و درب آن ها قفل است.

وی افزود: با همت سازمان تبلیغات و حوزه علمیه باید برای جذب روحانی تلاش کرد تا مساجد شهرستان از داشتن روحانی دائم بی بهره نباشند.

انتهای پیام./

Go to TOP