چالش های کشاورزان سمیرمی /1

هفت خوان سیب سمیرم؛ از سختی های تولید تا دردسرهای فروش

سیب سمیرم با طعم و عطر منحصر بفرد خود در پشت صحنه تولید همراه شده با مشکلاتی که همه بر دوش کشاورز قرار گرفته است.

به گزارش سمنا، سیب سمیرم امروز آوازه ای جهانی را از آن خود کرده تا جایی که شرکت های خارجی همچون گیفت امروز علاقمند به سرمایه گزاری برای این محصول شده و طعم و عطر آن را بی نظیر می دانند.

امروز گردشگران عظیمی که همه روز میهمان شهر سمیرم می باشند سیب را به عنوان سوغاتی از سمیرم خرید کرده و به سوی شهر خود می برند تا علاوه بر خواص فراوان سیب از رنگ، عطر و طعم بی نظیر و منحصر بفرد سیب سمیرم بهره مند شوند.

سیب میوه بهشتی که استفاده از آن برای سلامتی حتی در دین اسلام و احادیث نیز توصیه شده در پشت صحنه همراه شده با مشکلات فراوانی که ضرر آن را بیش از هرکسی تولیدکننده یا همان کشاورز پرداخت می کند تا سود آن به جیب دلالان برود.

شهرستان سمیرم با دارا بودن حدود ۳۶ هزار هکتار باغ در استان چیزی نزدیک به ۵۰ درصد مساحت باغات را از آن خود کرده و بیش از ۹۰ درصد مردم این شهرستان باغدار و کشاورز بوده و تولید عمده سیب در شهرستان اقتصاد سمیرم را وابسته به این محصول کرده است.

تولید محصول سیب در خشکسالی های اخیر با مشکلات فراوانی روبرو شده تا جایی که بسیاری از باغات در تب بی آبی خشک شده و تن خود را به ارّه ها سپردند و کشاورزانی که در خشکسالی های اخیر با هزینه های گزاف جان درختان خود را نجات دادند امروز با توجه به استمرار کم آبی ها و فروش محصولات با قیمت های پایین و کمتر از هزینه تمام شده دچار سردرگمی شده اند.

دست های پینه بسته کشاورزان خود گویای زحمات فراوان تولید سیب بوده اما علاوه بر خشکسالی، عواملی طبیعی دیگر همچون سرمازدگی، بارش باران و تگرگ باعث کاهش تولید این میوه شده تا جایی که در سال ۱۳۹۴ این عوامل باعث کاهش بیش از ۴۰ درصدی تولید سیب در سمیرم شد.

عوامل طبیعی از یک سو و خرید سیب با قیمت حدود یک هزار تا یک هزار و ۲۰۰ تومان که از قیمت تمام شده نیز کمتر عنوان می شود کشاورزان را متضرر کرد و با توجه به خسارت فراوان در سال ۱۳۹۴ متاسفانه هنوز حق بیمه کشاورزان که یکی از بخش های عمده تولید کننده در کشور محسوب می شوند پرداخت نشده تا آنان را در آستانه ورشکستگی کامل قرار دهد.

امروز کشاورزان سمیرمی با بدهی های فراوان بانکی که روز به روز افزایش می یابد چشم به دستان دولتمردان بسته تا با حمایت آنان جانی دوباره به بخش کشاورزی بخشیده شود، اما علاوه بر عدم پرداخت بیمه کشاورزان و مساعدت های مالی شاهدیم که واردات سیب کشورهای خارجی همچون سال گذشته محصولات تولیدی کشاورزان را به سردخانه ها هدایت کرد و در آنجا به نابودی سوق داد.

عمده سیب تولیدی سمیرم به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شد و در سال گذشته با توجه به مشکلات دیپلماسی و تحریم محصولات ایرانی با فتوای مفتی های عربستان این محصول در سردخانه ها مانده و حتی از مرز های عراق نیز پس فرستاده شد.

با توجه به بازار داخلی سیب در کشور سود میوه بهشتی حتی در شرایط ایده آل نیز روانه جیب دلالان و سهم کشاورزان از سیب تنها زحمت آن می باشد و نبود یک شرکت تعاونی قدرتمند عاملی شده تا کشاورزان از ترس خرابی محصولات خود آن را زیر قیمت تمام شده به دست دلالان با نرخ آنان بسپارند.

نباید فراموش کرد که طعم و مزه سیب سمیرم در کنار اندازه آن فرصتی بی نظیر برای صادرات آن به کشورهای اروپایی و شرق آسیاست و حدود ۳۵ درصد سیب تولیدی ظرفیت این صادرات را داشته که نیازمند معرفی و بازاریابی است.

تولید سیب با هزینه های گزاف کودهای شیمیای و سم های بی کیفیت و گران قیمت از دیگر سو کشاورزان را در زیر منگنه قرار داده و باعث افت کیفیت سیب سمیرم شده که این موضوع زنگ خطر را برای حفظ مرغوبیت این میوه به صدا در آورده است.

قابل ذکر است که بیش از ۶۰ هزار تن سیب تولیدی کشاورزان سمیرمی هرساله به دلیل نبود صنایع تبدیلی و قابلیت ذخیره سازی از بین رفته که توجه به تولید مشتقات سیب و اقتصاد مقاومتی می تواند در این زمینه بسیارچاره ساز باشد به عنوان عاملی مهم برای نجات اقتصاد شهرستان تلقی شود.

ادامه دارد …

 

  1. احسان گفت:

    سلام
    تا ارجمندی ها هستند این مشکلات حل نخواهدشد والسلام

Go to TOP