افزایش ۱۷۰ درصدی کلاهبرداری‌های اینترنتی در اصفهان

رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان اصفهان گفت: در سه ماهه امسال با رشد ۱۷۰ درصدی تشکیل پرونده کلاهبرداری‌های اینترنتی مواجه بوده‌ایم.

به گزارش تیم رصد پایگاه خبری سمنا، سرهنگ سیدمصطفی مرتضوی اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین جرائم سایبری و از پنج جرم اولی که در پلیس فتا به آن رسیدگی می‌شود موضوع جرائم کلاهبرداری از طریق فضای مجازی است.

وی با بیان اینکه ۳۱ درصد از جرائم سایبری استان طی سه ماهه امسال را کلاهبرداری‌های اینترنتی تشکیل داده است، تصریح کرد: در این مدت با رشد ۱۷۰ درصدی این جرم روبرو بودیم.

رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات استان اصفهان گسترش شبکه‌های اجتماعی را یکی از دلایل بروز افزایش کلاهبرداری‌های انترنتی عنوان کرد و گفت: براساس آمارهای به دست ۸۰ درصد از کلاهبرداری‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی رخ داده است که نشان می‌دهد این شبکه‌ها بستری برای مجرمان و افراد شیاد و کلاهبردار برای به انجام رساندن راحت و سریع نقشه‌های خود هستند.

مرتضوی خاطر نشان کرد: در سه ماهه امسال ده‌ها کلاهبردار اینترنتی توسط پلیس فتای استان دستگیر شدند که ۴۰ درصد آن‌ها در بیرون از استان بوده است.

وی پایین بودن ضریب امنیتی شبکه‌های اجتماعی، اعتماد بی جای مردم به گروه‌ها و افراد و عدم آشنایی صحیح کاربران در خصوص استفاده صحیح از این شبکه‌ها را از جمله دلایل گرفتار شدن در دام کلاهبردار اینترنتی عنوان کرد و گفت: شهروندان فریب ظاهر تبلیغ فروش اجناس ارزان قیمت در سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی را نخورند و نیازمندی‌های خود را در فضای واقعی تهیه کنند و در صورت خریدهای اینترنتی از فروشگاه‌ها اینترنتی مجاز و معتبر استفاده کنند.

وی افزود: بسیاری از کسانی که ادعا می‌کنند در شبکه‌های اجتماعی پس از پرداخت مبلغ و یا پیش پرداخت به حساب آن‌ها کالا در منزل به شما تحویل می‌شود هدفی جز کلاهبرداری ندارند و باید پرسید کاربران به چه مدرک و استدلالی به این سایت‌ها و صفحات اعتماد کرده و به راحتی مبلغ در خواستی را به حساب آن‌ها واریز می‌کنند؟

منبع: ایسنا

Go to TOP