ویژه برنامه های عید فطر شبکه مستند اعلام شد

شبکه مستند به مناسبت فرا رسیدن ایام عید فطر ، برنامه های مختلفی برای پخش در نظر گرفته که با موضوع عید فطر تولید شده اند و یا فضای شادی دارند.

به گزارش سمنا به نقل از پایگاه خبری تحلیلی ” سینمای نو ” و اعلام روابط عمومی شبکه مستند سیما، شبکه مستند به مناسبت فرا رسیدن ایام عید فطر ، برنامه های مختلفی برای پخش در نظر گرفته که با موضوع عید فطر تولید شده اند و یا فضای شادی دارند.

از جمله این برنامه ها میتوان به پخش تصاویری از آخرین مراسم افطاری حضرت امام (ره) با مسئولان اشاره کرد که سه شنبه ۱۵ تیر ساعت ۲۰:۵۰ در قالب برنامه «سیمرغ» روی آنتن می رود.

قسمت دیگری از مجموعه «سیمرغ» نیز به اقامه نماز عید فطر در تپه های عباس آباد در تاریخ ۲۱ تیر ماه ۱۳۶۲ به امامت حضرت آیت الله خامنه ای اختصاص دارد.

این نماز در محل فعلی مصلی بهانه ای برای کلنگ زنی مصلی شده و تصاویری از مردم تهران که فوج فوج روی تپه های عباس آباد حضور دارند و منتظرند آیت الله خامنه ای از راه برسند پخش می شود.

سخنرانی مقام معظم رهبری در زمان کلنگ زدن ساخت مصلی تهران

با حضور آیت الله خامنه ای، نطق کوتاهی توسط ایشان پیش از کلنگ زنی بیان می شود که به این شرح است: «به امید اینکه ان شاءالله به برکت نفس گرم شما نمازگزاران عزیز برادران و خواهران، این مصلی بزرگ در شهر قهرمان پرور تهران مرکزی باشد برای بهترین و بافضیلت ترین اجتماعات. به نام خدا و به یاد خدا و با استعانت از الطاف الهی و به پشتیبانی امت و امام اولین کلنگ را می زنیم»

در ادامه پس از کلنگ زنی ، آیت الله خامنه ای در خطبه های دوگانه نماز عید فطر بیان می کند: «اسلام عقب نشینی نخواهد کرد. فشارهای قدرت های استکبار جهان از شرق و غرب، برای ملت مسلمانی که بعد از ۱۴ قرن اسلام را زنده کرده است، اسلام را وادار به عقب نشینی نخواهد کرد. همه بدانند هم دشمنان ما هم دوستان ما که آنچه در ایران اتفاق افتاده است، قدم اول پیشرفت اسلام است. قدم های بعدی به دنبال این قدم است»

مراسم کلنگ زنی و خواندن نماز در قالب مجموعه «سیمرغ» چهارشنبه ۱۶ تیر ساعت ۸ صبح روی آنتن می رود و خطبه های نماز عید فطر نیز در قالب مجموعه «تاریخ شفاهی ایران» چهارشنبه ۱۶ تیر ساعت ۱۸:۳۰ پخش می شود.

تصاویری از ماه رمضان و مراسم عید فطر تاجیکستان در یک مستند

همچنین مستند «فطر تاجیکان» ساخته مهدی بمانی نیز سه شنبه ۱۵ تیر ساعت ۲۲ به مدت ۲۶ دقیقه روی آنتن می رود. این مستند چهارشنبه ۱۶ تیر ساعت ۱۵ و پنجشنبه ۱۷ تیر ساعت ۱۸ بازپخش می شود.

این مستند مراسم عید فطر و روزه در ایام ماه مبارک رمضان در تاجیکستان را به تصویر می کشد.

یک روز با علیرضا باشکندی و ژرژ پطرسی در ماه رمضان

دو قسمت جدید از مجموعه «یک ماه یک ستاره» نیز در این ایام آماده پخش شده که به علیرضا باشکندی و ژرژ پطرسی می پردازد و سه شنبه ۱۵ تیر و پنجشنبه ۱۷ تیر ساعت ۱۹ روی آنتن می رود.

روایتی از زندگی دام دارها در شهرستان دلفان استان لرستان

مستند «فصلی از زندگی در گرین» تولید جدید شبکه مستند ساخته یزدان عربی چهارشنبه ۱۶ تیر ساعت ۲۲ پخش و پنجشنبه ۱۷ تیر ساعت ۱۶ بازپخش می شود.

در این مستند عده ای از دامداران در فصل بهار به کوه گرین در شهرستان دلفان استان لرستان کوچ می کنند. در این کوه هیچ چشمه و آبی وجود ندارد و آنها برای تهیه آب از ذوب کردن برف ها برای خود و دام هایشان استفاده می کنند.

زندگی انسان هایی که در جامعه مادی، حرف دلشان را گوش می دهند

«آنجا چراغی روشن می شود»  تولید جدید شبکه مستند به کارگردانی، تهیه کنندگی و پژوهش امیر فیضی روایتی از آدم هایی است که برای رسیدن گام برمی دارند پنجشنبه ۱۷ تیر ساعت ۲۲ پخش و جمعه ۱۸ تیر ساعت ۶ بازپخش می شود.

این مستند روایت حرکت و نشانه ای از ایمان است به چراغ هایی که هنوز روشن می شوند. دخترک به قصد زیارت امام رضا (ع) به جاده های سرد و یخ زده دل می سپارد. جوانهای کویر به کوه می زنند تا روشنایی به قدمگاه ببرند و بافنده ها برای آنجا که دوستش می دارند فرش می بافند.

به گفته کارگردان «آنجا چراغی روشن می شود»، این مستند می کوشد در روزگاری که همه چیز در جامعه مادی شده است، روی سوژه های دست بگذارد و زندگی آدم هایی را روایت کند که با دلشان و اعتقاداتشان قدم برمی دارند.

حسین آقایی مدیر تولید، داوود روستا دستیار کارگردان ، ابوالفضل اعلایی و امین کفاشیان تصویربردار، سیدمرتضی هاشمی صداگذار و تدوینگر این مستند هستند.

سفر به «جاده شمال» با شبکه مستند

مستند جدید «جاده شمال» به تهیه کنندگی مصطفی احمدیان تولید جدید شبکه مستند است که با هدف نمایش زیبایی های جاده شمال ، پنجشنبه ۱۷ تیر ساعت ۲۳ در جدول پخش قرار دارد و جمعه ۱۸ تیر ساعت ۸ بازپخش می شود.

این مستند به مخاطبان نشان می دهد که بسیاری از جاده های فرعی مسیر شمال کشور، می توانند مقصدی برای سفر باشد. حتی می توان ساعت هایی که راننده خسته است یا مسیر دچار ترافیک شده، از این نقاط زیبا برای استراحت استفاده کرد.

آشنایی با آداب و رسوم مردم سیستان و بلوچستان در ماه رمضان

«چمروک» مستندی است که با هدف معرفی آداب و رسوم مردم استان سیستان و بلوچستان در ماه مبارک رمضان جمعه ۱۸ تیر ماه ساعت ۲۲ پخش می شود.

این مستند به آیین سحرخیزی و زندگی عشایر ، خانواده شهری ، زندگی متفاوت سفالگران و صرف افطار ماهی گیران و عبادت کردن آنها در دل دریا می پردازد.

Go to TOP