بر اثر مرگ مغزی صورت گرفت؛

اهداء اعضا جوان ۲۷ ساله سمیرمی به چهار بیمار نیازمند

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) اصفهان از اهدای اعضاء بدن جوان ۲۷ ساله سمیرمی بر اثر ایست تنفسی به چهار بیمار نیازمند خبر داد.

دین مبین اسلام اهمیت فوق العاده‌ای برای نجات جان انسان‌ها قائل است، چنانچه در قرآن کریم سوره مبارکه مائده آیه ٣٢ به زیبایی اشاره شده که هرگاه کسی سبب بقای نفسی شود مانند آنست که موجب نجات جان تمام انسان‌ها شده است.
مریم خلیفه‌سلطانی امروز در گفتگو با خبرنگار ایمنا اظهار داشت: امید طایی ۲۷ ساله ساکن سمیرم که بر اثر ایست تنفسی دچار مرگ مغزی شده بود از بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) به مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) اصفهان انتقال داده شد.
وی افزود: طی صحبت‌های انجام شده در خصوص پیوند اعضاء بدن این فرد به بیماران نیازمند با رضایت خانواده امید طایی بعد از انجام مراحل مربوط به تأیید مرگ مغزی، تحت عمل جراحی برداشت، اعضا قرار گرفت و عمر دوباره‌ای به چهار بیمار نیازمند پیوند عضو بخشیده شد.
مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوند مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) اصفهان تصریح کرد: کلیه‌های این بیمار مرگ مغزی در مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) اصفهان و بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) به دو بیمار نیازمند به پیوند کلیه که از نارسایی کلیه در رنج بودند، اهدا شد و با اهدای کبد وی نیز در مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) اصفهان به بیماری نیازمند کبد، حیاتی دوباره بخشید.
وی اضافه کرد: با رضایت خانواده امید طایی در ماه مبارک رمضان قلب این جوان سمیرمی نیز در بیمارستان شهید چمران استان اصفهان به بیماری نیازمند قلب اهداء و پیوند شد.
گفتنی است؛ اعضاء قابل اهداء شامل قلب و ریه‌ها، کبد و روده‌ها، لوزالمعده و کلیه‌هاست که علاوه بر این اعضا، برخی از بافت‌های بدن نیز قابل پیوند هستند.
با اهداء قرنیه می‌توان بینایی را به فردی که دچار صدمه شدید به چشم شده باز گرداند، تاندون و غضروف سبب بازسازی اعضاء آسیب دیدهٔ مربوطه می‌شوند، پیوند استخوان می‌تواند مانع قطع عضو در سرطان استخوان شود، دریچه قلب برای کودکان با بیماری مادرزادی دریچه‌ای و بزرگسالان با دریچه آسیب دیده به کار می‌رود، پیوند پوست نجات بخش بیماران با سوختگی شدید است و پیوند مغز استخوان تنها درمان ممکن در بعضی از سرطان‌های خون است./.

منبع: ایمنا

Go to TOP