آب ملخ از عجایب گردشگری ایران + عکس و فیلم

آبشار آب ملخ با منظره ای خیال انگیز و رودخانه ای خروشان عجایبی را خلق کرده که هر گردشگری مبهوت تماشای مناظر منحصر بفرد آن خواهد شد.

به گزارش سمنا، آب ملخ به راستی نام تکه از بهشت در جنوب استان اصفهان و ۶۰ کیلومتری سمیرم در جوار روستایی با همین نام است که هرساله پذیرای گردشگران فراوانی بوده و خاطرات آن برای هر مسافری جاودانه خواهد بود.

وجه تسمیه این آبشار از آن جهت است که به گفته اهالی این روستا در گذشته برای دفع حمله ملخ ها از مزارع خود این آب را استفاده می کردند و آب این آبشار همچون مناظرش از عجایب و اعجاز است.

مردمان محلی این مکان را به دلیل قرار داشتن تخت سنگی بزرگ و وجود مناضری خیال برانگیز تخت سلیمان نیز می نامند و این مکان را ملک حضرت سلیمان می دانند.

مناظر زیبا و چشم نواز آب ملخ بدون شک در دنیا بی نظیر بوده اما این مناظر که از عجایب گردشگری نیز محسوب می شود در کنار جنگل درخت های کهنسال و رودخانه و چشمه های خروشان پرتگاه خطرناکی را دارد که گاهی گردشگرانی که ناآگاهانه قصد عکس گرفتن در آنجا را داشته اند به کام مرگ کشانده است.

آبشار و چشمه‌های چشم نواز، صدای خروشان رودخانه ای در دل کوه، صخره‌های سنگی بزرگ و همچنین وجود درختان کهنسال و پوشش گیاهی متنوع آب ملخ را یکی از عجایب گردشگری ساخته تا گردشگران را همچون آهنربا به خود جذب خود کند.

از منابع تاریخی می توان دریافت که آب ملخ از تفرجگاه و شکارگاه های پادشاهان صفوی و قاجار بوده و امروز این منطقه بکر و بی نظیر پذیرای خیل عظیم مسافران و طبیعت دوستان می باشد.

این پدیده منحصر بفرد، صدها سال پیش طی ریزش عظیمی از کوه در این محل ایجاد شده و جلوی عبور آب را مسدود کرده، سپس جریان آب توانسته در همان بستر قبلی خود راهی تونل مانند به طور تقریبی هشتاد متر باز کرده و به جریان خود ادامه دهد اما آنچه که زیبایی خاصی به این پدیده بخشیده است وجود چشمه یا سرابی با آبدهی فراوان است که از دیواره های شمالی بالای سقف تونل خارج شده به شکل آبشاری آبپاش مانند، هر دو دهانه تونل را پوشانده است. در حقیقت آب ملخ نام همین آبشار یا سراب خروشان است.

آبشار آب ملخ از دو بخش تشکیل شده است. اولین قسمت آن سرچشمه آبشار است که از دل کوه بیرون می‌آید و بخش دیگر که در زیر سرچشمه آن قرار گرفته، طاقدیسی سبز رنگ است که مثل پل روی رودخانه ماربر خم شده است.

پشت آبشار پرتگاه خطرناک و زیبایی وجود دارد که آب ملخ را به یکی از خطرناک‌ترین آبشارهای ایران تبدیل کرده است. بهترین زمان بازدید از آبشار آب ملخ فصل‌های بهار و تابستان است.

نیم روز نام دیگر این منطقه زیبای گردشگری است که به دلیل قرار گرفتن این منطقه در میان کوه های بلند و بهره مندی تنها چند ساعت از نور خورشید به آن اطلاق می شود و بدون شک برایتان جالب است اگر بدانید موقعیت این روستا باعث شده که در حدود سه ساعت بتوانید هم طلوع آفتاب را نظاره گر باشد و هم غروب آن را.

اهالی روستای آب ملخ برای پذیرایی از مسافران و گردشگران این روزها خانه های روستایی را آماده و حیاط خود را پارکینگ خودرو گردشگران می کنند و لحظاتی را برای آنان می آفرینند که تا سال ها در خاطرشان ماندگار و خوش بماند.

بدون شک آب ملخ را نه تنها با گزارشی نوشتاری بلکه با لنز بهترین دوربین ها نمی توان معرفی کرد و درک این زیبایی و عجایب شگفت انگیز آن تنها با حضور امکان پذیر می باشد که امیدواریم در این منطقه نمونه گردشگری لحظات بیاد ماندنی و زیبا را تجربه کنید.

انتهای پیام/

Go to TOP