رییس دادگستری سمیرم؛

آموزش و مشاوره از عوامل مهم کاهش جرم است

رئیس دادگستری سمیرم گفت: نهادینه شدن آموزش و مشاوره قضایی قبل از انجام هر کاری در کاهش جرم بسیار مهم و موثر است.

به گزارش خبرنگار سمنا، حمیدرضا ابوالحسنی با گرامیداشت یاد شهدای هفت تیر و با اشاره به هفته قوه قضائیه گفت: دادگستری سمیرم تمام ظرفیت خود را در کاهش زمان رسیدگی بر مبنای اصل ۱۵۶ قانون اساسی بکار گرفته است.

وی افزود: فاصله زمانی ۴۵ تا ۹۰ روزه برای رسیدگی تعیین شده که در این خصوص سعی شده با شناسایی عوامل اطاله دادرسی همراه با سرعت و دقت در کمترین زمان نسبت به پرونده ها تعیین تکلیف شده و رای پرونده صادر شود.

ابوالحسنی تصریح کرد: عواملی از جمله نیاز به کارشناسی در پرونده به لحاظ بعد مسافت شهرستان از عوامل اطاله بوده که سعی شده از ظرفیت کارشناسان رسمی دادگستری استفاده و با تمهیدات لازم این موضوع سازماندهی شود.

وی با اشاره به ظرفیت مردمی شوراهای حل اختلاف اظهار کرد: در شوراهای حل اختلاف سعی شده با ترویج فرهنگ صلح و سازش در پرونده های مالی تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال از حجم پرونده های ورودی به دادگستری کاسته شود.

این مقام مسئول با اشاره به آمار استانی سال های ۹۳ و ۹۴ گفت: در زمینه صلح و سازش شهرستان در رتبه دوم استان قرار دارد که نشان از فرهنگ گذشت در بین مردم شریف شهرستان سمیرم می باشد.

وی اذعان کرد: از اقدامات مهمی که در دادگستری با جدیدت و قوت کامل در حال اجراست می توان به مقوله آموزش و مشاوره اشاره کرد که در دایره ارشاد و معاضدت قضایی دادگستری می باشد.

رئیس دادگستری شهرستان سمیرم افزود: در صورتی که امر مشاوره و آموزش قبل از عمل نهادینه شود نقش بسزایی در کاهش وقوع جرائم و ورودی پرونده ها به دادگستری خواهد داشت.

وی در خصوص پرونده های خش از جمله قتل، آدم ربایی، سرقت های مسلحانه و ایراد جرح با چاقو گفت: با یاری خداوند و فرهنگ غنی شهرستان سمیرم کمترین آمار در سال های اخیر را داشته ایم که این امر سمیرم را جز شهرستان های با ضریب امنیت بالا قرار داده است.

حمیدرضا ابوالحسنی با اشاره به طلاق گفت: به لحاظ استحکام بنیاد خانواده از ظرفیت های صلح و سازش، ارشاد و معاضدت قضایی، شورای حل اختلاف و بحث داوری استفاده گردیده که موجب چشمگیر کاهش پرونده ها در این زمینه نیز بوده ایم.

وی با اشاره به عملکرد مثبت و چشمگیر دادگستری شهرستان سمیرم گفت: این امر با یاری خداوند و همکاری مردم محقق شده و در این زمینه علاوه بر ارائه خدمات قضائی و جلوگیری از وقوع جرم ، آماده اخذ هرگونه پیشنهاد و راهکاری می باشیم.

انتهای پیام/

موقتاً امکان ارسال نظر وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

Go to TOP