تنها چند روز مانده تا فصل گرم تابستان؛

کشاورزان مزرعه حاجی آباد سمیرم هنوز آب ندارند

کشاورزان بهره بردار مرزعه حاجی آباد در دشت جنوب سمیرم با گذشت حدوده سه ماه و نزدیک شدن به تابستان، به تازگی آب به باغ هایشان رسیده اما عمده محصول گندم و زراعتشان از دست رفته و درختانشان هم تازه نفسی تازه کرده اند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سمنا از سمیرم، این کشاورزان که افزون بر ۴۵ خانوار را شامل می شوند می گویند هنوز قطره ای آب به مزارع و باغاتشان نرسیده و این در حالی است که هوا رو به گرمتر شدن است و تنها  بخشی از حقآبه آنها به محل منتقل شده است.

یکی از کشاورزان بهره بردار این مرزعه به خبرنگار  سمنا گفت: آب مزرعه حاجی آباد از تنگ دُهان تا دره معروف به عربان می آمد و به مزرعه ما می رسید.

الله بخش بهرامیان با بیان اینکه جهاد کشاورزی برای انتقال آب از تنگ دُهان کارها و اقداماتی انجام داد اظهار کرد: آبان ماه سال گذشته مصوب کردند به بهره برداران این مزرعه لوله بدهند.

به گفته این باغدار سمیرمی، در ازای دریافت دو هزار و ۱۰۰متر لوله و گرفتن سفته و چک ضمانت قرار شد ۳۰درصد کار را خودمان انجام دهیم و مابقی را جهاد کشاورزی انجام دهد.

وی ادامه داد: ابتدای بهار امسال جهاد کشاورزی قرار شد کار لوله گذاری را انجام دهد اما اقدامی نکردند و ما خودمان با توجه به نیاز مزرعه به آب اقدام به خاکبرداری بخشی از مسیر انتقال آب با بیل و بولدوزر کردیم.

بهرامیان افزود: تعلل پیمانکار و کم داشتن تنها ۲۰۰متر لوله دیگر امروز باعث شده با نزدیک شدن به گرمای تابستان قطره ای آب به باغ های ما نرسد و زراعت ما نیز از بین برود.

این کشاورز و باغدار جنوب سمیرم تصریح کرد: حدود ۱۱هزار اصله درخت عمدتا سیب، یونجه و گندم در این مرزعه وجود دارد و کشت شده است.

وی با بیان اینکه همکاری آب و خاک جهاد کشاورزی با ما خوب بود اما کافی نبود و نظارت چندانی نداشتند اظهار کرد: بهانه جهاد کشاورزی این است که خودسرانه ماشین آلات به محل برده ایم و اقدام به حفر کانال کرده ایم.

این باغدار بیان کرد: شاید اقدام ما خودسرانه بود که آن هم از نگرانی تشنه ماندن باغاتمان بود اما جهاد کشاورزی هم در این مدت سه ماهه گذشته نظارت و بازدیدی نداشت.

وی یادآور شد: امروز اگر همان ۲۰۰ متر لوله را به مزرعه ما اختصاص بدهند دست کم بخشی از مشکل تامین آب مزرعه حاجی آباد حل خواهد شد.

کارشناس آب و خاک جهاد کشاورزی سمیرم نیز می گوید: این تعداد کشاورز بهره بردار خودسرانه اقدام به کار حفر و احداث کانال کرده اند و شیب مسیر را بهم زده اند.

سهراب قره قانی اظهار کرد: این خاکبرداری باعث بهم خوردن جوب سنتی مسیر انتقال آب شده است.

وی خاطر نشان کرد: پروژه تحویل لوله و انتقال آب به این مزرعه اولین طرحی بود که مصوب کردیم اجرا شود که بخشی هایی از آن در فاز اول انجام شد.

وی ابراز امیدواری کرد: با کمک و همکاری کشاورزان و تامین ۲۰۰متر لوله دیگر این مشکل بزودی حل و فصل شده و آب به طور کامل به مزارع و باغات حاجی آباد سمیرم برسد.

شهرستان سمیرم دارای ۳۶ هزار هکتار باغ، ۲۲ هزار هکتار زمین زراعی، ۴۵۵ هزار هکتار عرصه ملی و ۳۳۰ هزار هکتار مرتع و جنگل های طبیعی است.

سالانه حدود ۳۵۰ هزار تن سیب در این شهرستان تولید ودر بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود.

این شهرستان در ۱۶۰ کیلومتری جنوب استان اصفهان واقع شده و از قطب های اصلی کشاورزی، دامداری و تولیدات عشایری این استان محسوب می شود.

گزارش از محمود افشاری

Go to TOP