با توجه به افزایش مهاجرت؛

آژیر قرمز مهاجرت در سمیرم به صدا در آمده است

مهاجرت در سمیرم قشر نخبگان، سرمایه‌داران و بازنشستگان اداری را بیشتر فرامی‌گیرد و این افراد بخاطر نبود امکانات رفاهی و دیگر امکانات شهری اقدام به مهاجرت از این شهرستان می‌کنند.

سمیرم یکی از شهرستان های محروم استان اصفهان است. این شهرستان به رغم اینکه دارای پتانسیل ها و ظرفیت های فراوانی در زمینه کشاورزی، دامپروری، معدن و گردشگری است اما از زیرساخت‌های شهری، فرصت‌های شغلی، امکانات بهداشتی، رفاهی محروم است و همچنان با مشکل نبود سرمایه‌گذار، کارخانه و صنایع تبدیلی و پائین بودن سطح اقتصادی مردم دست و پنجه نرم می‌کند. این مسائل سبب شده است تا موج مهاجرت در سمیرم افزایش یابد.

مهاجرت در سمیرم قشر نخبگان، سرمایه‌داران و بازنشستگان اداری را بیشتر فرا می‌گیرد. اینان بخاطر نبود امکانات رفاهی و … اقدام به مهاجرت از این شهرستان می‌کنند.

گروه یا قشر دوم هم کسانی هستند که بخاطر نبود درآمد و بیکاری به سایر شهرها و مراکز صنعتی مهاجرت می‌کنند، دو شهرک صنعتی این شهرستان که از نبود کارخانه رنج می برند و سرنوشت آنها نیز در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است.

باتوجه به شرایط خاص منطقه قدرت خطرپذیری سرمایه‌گذاری پایین است و تا زمانی که اقدامات زیربنایی و فراهم آوردن شرایط و زمینه لازم برای سرمایه‌گذار احیا نشود نباید انتظار داشت که توسعه پایدار و بیکاری برطرف شود.

عوامل متعددی مانند بیکاری، جاده های نامناسب و پرخطر، خشکسالی‌های متوالی و نبود زیرساخت‌های عمومی در پناه مدیریت‌های ناصحیح در تشدید مهاجرت‌ها دخالت دارد.

امام جمعه سمیرم مهاجرت بالا از شهرستان را زنگ خطر دانست و افزود: محرومیت شهرستان از خیلی امکانات رفاهی و شهری باعث مهاجرت خانواده ها به مرکز استان و شهرستان های همجوار شده است.

وی گفت: پس از انقلاب و در نظام جمهوری اسلامی به مناطق محروم نگاه ویژه ای شده و خدمات ارزنده ای به آنان ارائه شد اما شهرستان سمیرم از نگاه مسئولان محروم بوده و نزدیک به صفر است.

یکی از شهروندان سمیرم در گفتگویی با اشاره به عدم سرمایه گذاری در این شهرستان اظهار کرد: هیچ کارخانه یا صنایع تولیدی در این شهرستان وجود ندارد و جوانان نیز به دنبال شغل به شهر های دیگر مهاجرت می کنند.

وی افزود: به علت نبود زیرساختها هیچ سرمایه گذاری حاضر به سرمایه گذاری در این شهرستان نیست و حتی سرمایه داران خود شهرستان به علت به صرفه نبودن سرمایه گذاری در این شهرستان در مناطق دیگر و خارج شهرستان سرمایه گذاری کرده اند.

امیدی بیان کرد: تا زمانی که امکانات زیربنای فراهم نشود و راه ارتباطی شهرستان اصلاح نشود هیچ سرمایه گذاری در این شهرستان سرمایه گذاری نخواهد کرد.

این شهروند سمیرمی تاکید کرد: عمق محرومیت در سمیرم بالا است و این شهرستان نیازمند نگاه ویژه مسئولان استانی و کشوری است.

وی تصریح کرد: جمعیت شاخصی است که با محرومیت رابطه معکوسی دارد به نحوی که میزان اعتبارات بودجه سالانه را براساس معیار جمعیت به مناطق مختلف اختصاص داده می‌شود در نتیجه مناطق محروم که از جمعیت کمتری برخوردارند هیچ وقت طعم توسعه‌یافتگی نخواهند چشید و تا زمانی که این شیوه ادامه داشته باشد و در مناطق کمتر توسعه‌یافته سرمایه‌گذاری نشود، شاهد خالی شدن جمعیت از این مناطق و گسیل آن به سمت کلان شهرها و مراکز صنعتی خواهیم بود.

یکی از کسبه های سمیرم گفت: دوری از بازار و نبود میدان های میوه در سطح شهرستان در قیمت کالاها تاثیر گذاشته‌ است و از طرفی این امر باعث  متحمل شدن هزینه های بیشتری به  مردم این شهرستان می شود.

نادری با بیان اینکه روند مهاجرت در شهرستان سمیرم افزایش یافته است، تاکید کرد: روند افزایش مهاجرت و به تبع آن کاهش جمعیت شهرستان و همچنین بیکاری تاثیر زیادی بر روی میزان فروش و درآمد کاسبان داشته بطوریکه تعدادی از کسبه این شهرستان بخاطر کاهش مشتری و کاهش قدرت خرید مردم مجبور به تعطیلی مغازه خود شده اند.

یک جوان سمیرمی که به دلیل مهاجرت اینک در اصفهان سکونت دارد در گفتگو با ایمنا در مورد عوامل افزایش مهاجرت در این شهرستان گفت: عمق محرومیت عامل مهاجرت در سمیرم است و بیشتر مردم به دلیل محروم بودن از فرصت شغلی گوناگون و امکانات مجبور به مهاجرت از این شهرستان به سایر نقاط کشور شده اند.

آصفی ادامه داد: در صورت که فرصت شغلی، امکانات رفاهی، زیرساختها و … در شهرستان فراهم شود، شاهد کاهش مهاجرت‌های اجباری خواهیم بود.

با توجه به آنچه که مطرح شد به نظر می‌رسد شرایط و بسترهای لازم برای سرمایه‌گذاری در سمیرم فراهم نیست و اجرای اصل ۴۴ – خصوصی‌سازی- در این منطقه غیرقابل اجرا است. لذا تا زمانی که اقدامات زیربنایی صورت نگیرد و شرایط برای سرمایه‌گذاری فراهم نشود، نباید انتظار داشت بیکاری، مهاجرت و فقر از بین برود و سمیرم رنگ توسعه را به خود ببیند./

گزارش از : سید سعید قائم مقامی

منبع: ایمنا

 1. .... گفت:

  واقعا…بخداحرف دل جوونهارومیزنید..جمعیت خیلی کم شده توسمیرم بحدی که هیچکس دلش نمیخوادازخونش بیرون بیاد…نه یه پارک داره نه خلاصه درموردش حرف نزنم بهتره…ازسمیرم میری بیرون بخدادل ادم بازمیشه انگارخدابهت دنیاروداده نزدیک سمیرم که میشی دلت میگیره وافسرده میشی???

 2. مرتضی گفت:

  بزرگواران،تموم زیر ساختها برای سرمایه گذار حاضر است ولی متاسفانه سرمایه داران شهرمون با اینکه سرمایه های کلانی دارن ولی دلشون نمیاد پولشون بزنن جهت تولید و ولاغیره، یعنی راهش ونمیدونن، سرمایه داران شهرهای دیگه هم که نیاز نمیبینن بیان شهر ما ،!همون شهر خودشون سرمایه گذاری می کنن، پس کافیه سرمایه داران شهر خودمون یه کم همت وتوکلشون بیشتر کنن و دلشون دریا کنن وبا گرفتن چند تا متخصص کارخونه های تولیدی راه بندازن،سمیرم هم مثل شهرهای دیگه ،تازه بکرتر وزمینه ها بهتر،، ولی متاسفانه پولهاشون گذاشتن تو بانک وفقط دارن از دور نگاهش می کنن و بدون اینکه خودشون هم استفاده ای ببرن فقط لذت داشتنش و می برن!!!انشالله به امید پیدا شدن دلهای دریائی از این قبیل سرمایه دار های شهرمون…

 3. یکتا گفت:

  ما جماعتی هستیم که از یکدیگر فرار میکنیم … این مهاجرت دسته جمعی بیشتر دیگر گریزی جمعی است … ما از زندگی کردن در زندگی همدیگر خسته ایم ..از کنجکاوی های عجیب و غریب در زندگی یک دیگر خسته ایم … فقط میخواهیم رفته باشیم هدف این کار هم اصلا مهم نیست.. مهاجرت قصه امروز و فردا نیست … این قصه بیست سالی است که شروع شده ..این آژیر خطر نوشدارو پس از مرگ سهراب است…

 4. یه بنده خدا گفت:

  جا با حالیه اینجا ای عکسو از پشت بوم کی گرفتین ادریس لطفا ما هم بریم

Go to TOP