راز حذف تصاویر سیدحسن از فیسبوک/ پرداخت ۲۱ هزار میلیاردتومان وام در فروردین ۹۵/ تبلیغ رادیو اسرائیل برای آقای «ما نمی‌توانیم»

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

به گزارش تیم رصد پایگاه خبری سمنا به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

******
کیهان

هراس از رشد علمی ایران و آگهی رادیو اسرائیل برای آقای «ما نمی‌توانیم»

در پی خوش‌خدمتی‌های یکی از شبکه‌های روشنفکران شهرت‌طلب به رژیم صهیونیستی، رادیو اسرائیل یک رپرتاژ کامل برای وی و کتابش پخش کرد.

«صادق-ز» پیش از این با ادبیاتی آمریکا و اسرائیل‌پسند، مدعی شده که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ماجراجویی بوده وگرنه می‌شد با آمریکا رفیق و شریک شد. او همچنین با بی‌اعتنایی به واقعیت‌های تاریخی که تأسیس رژیم صهیونیستی بر مبنای اشغالگری و ترور و توسعه‌طلبی و جنایت را شهادت می‌دهد، خواستار به رسمیت شناختن اسرائیل شده بود. این شبه روشنفکر همچنین فناوری هسته‌ای را پرهزینه دانسته و مدعی شده بود این فناوری فاقد فایده و کاربرد به دردبه‌خور است. وی به بزرگ‌نمایی دشمن و القای ناتوانی ایران معروف است.

به اعتبار همین خوش‌خدمتی‌ها، فرنوش رام مجری بهایی رادیو اسرائیل گزارش مبسوطی را به آقای «ز» و کتاب وی «ما چگونه ما شدیم» اختصاص داد. این گزارش در ۳ بخش تهیه شده است.

رام می‌گوید آقای «ز» و کتابش از نگاه منوشه امیر و همکاران رادیو اسرائیل، جواب مواضع انقلابی جمهوری اسلامی است. وی ادامه می‌دهد «آقای ]ز[ به یک نتیجه می‌رسد؛ بی‌فروغ شدن چراغ علم بر اثر افراط‌گرایی اسلامیون در طول قرون و عدم آگاهی از علوم زمانه است.

این گزافه‌گویی در حالی است که بنا به اذعان محافل امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل، رشد ایران پس از انقلاب اسلامی بی‌سابقه بوده است چندان که فرمانده رکن اطلاعات در ستاد کل ارتش اسرائیل اوایل آبان سال گذشته گفت پس از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹، رشد علمی ایران ۲۰ برابر شده و آنها می‌توانند اسرائیل را در هم بشکنند. به گزارش رسانه‌های صهیونیستی هرتسل هالوی ضمن سخنانی در جمع مدیران سازمان متبوع خود گفته بود: «ایران از اوایل انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ تعداد دانشگاه‌ها و دانشجویان خود را ۲۰ برابر افزایش داده در حالی که ما در این زمینه فقط ۳ برابر رشد داشته‌ایم. حکومت اسلامی ایران به تلاش‌های فوق‌العاده‌ای برای بالا بردن سطح علمی و فنی دست زده است. ایران و اسرائیل در یک جنگ تکنولوژی درگیر هستند و اسرائیل بخش مهمی از برتری کیفی خود را در برابر حکومت اسلامی ایران از دست داده است. مهندسان حکومت اسلامی ایران در حال کشاکش با مهندسین اسرائیلی هستند و حکومت ایران دارد به برتری تکنولوژیکی نزدیک می‌شود. پذیرش و عضویت در رشته‌های علمی، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات در حکومت اسلامی ایران بسیار رشد کرده است».

وی تأکید کرد جنگ واقعی ما با ایران در شرایط کنونی در عرصه فناوری است. عرصه فناوری شاهد جنگ واقعی بین ایران و اسرائیل است.

رابین‌هود ترسناک است یا فیش حقوقی ۲۳۴ میلیون تومانی؟!

سخنگوی دولت اصلاحات گفت تیم اقتصادی روحانی مهم‌ترین رقیب او در انتخابات ۹۶ است.

عبدالله رمضان‌زاده در مصاحبه با ایلنا و در پاسخ این سؤال که مهم‌ترین رقیب روحانی را برای سال ۹۶ چه کسانی می‌دانید، یادآور شد: معتقدم مهم‌ترین رقیب روحانی تیم اقتصادی دولت است که در بسیاری از موارد به ضرر روحانی عمل می‌کند و آقای روحانی حتماً باید تجدیدنظری در این تیم داشته باشد.

عضو مرکزیت حزب منحله مشارکت ادامه داد: سیاست‌های اقتصادی دولت درست است، اما تیم اجرایی مناسبی برای اجرای این سیاست‌ها در دولت نیست. اولویت‌بندی سیاست‌گذاری‌های دولت درست است، اما تیم مناسبی برای اجرای این سیاست‌ها ندارد و تیم فعلی بی‌اندازه محافظه‌کار است و از ریسک پرهیز می‌کند.

حمله افراطیون مشارکت به تیم اقتصادی دولت در حالی است که افراطیون عامل اصلی انحراف دولت از ساماندهی اقتصادی و معیشت مردم چه در دولت اصلاحات و چه در دولت روحانی بودند و سیاست‌بازی را به دولت‌ها تحمیل کردند.

همزمان با رمضان‌زاده،‌ سعید شیرکوند (معاون وزیر اقتصاد در دولت اصلاحات و دیگر عضو حزب مشارکت) به روزنامه آرمان گفته است: ظهور رابین هودها در انتخابات، دولت روحانی را تهدید می‌کند.

وی می‌گوید: گروه‌های مرجع و الیت اغلب به مسائلی توجه می‌کنند که مورد درخواست توده‌های مردم نیست و در این زمینه نوعی دوگانگی و در برخی اوقات تضاد مشاهده می‌شود. به عنوان مثال دردولت اصلاحات برخی از روشنفکران و دگراندیشان مسائلی را دنبال می‌کردند و به موضوعاتی ورود می‌کردند که هیچ سنخیتی با مطالبه توده‌های جامعه نداشت، بلکه در تناقض با آنها قرار داشت.

در چنین شرایطی توده‌هایی که مشاهده می‌کنند نخبگان جامعه مطالبات آنها را پیگیری نمی‌کنند به دنبال ناجی و «رابین هود» می‌گردند تا با حمایت از وی به مطالبات خود برسند. «رابین هودها» هم معمولاً به جنگ حاشیه و متن می‌پردازند تا بتوانند توده‌های مردم را به صورت انبوه با خود همراه سازند. به نظر من ظهور رابین هودها در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ نیز اجتناب‌ناپذیر است و آقای روحانی باید مراقب چنین افرادی باشند.

وی اذعان کرد؛ برجام نتیجه اقتصادی قابل توجهی به همراه نداشته است.

اشاره و اظهار نگرانی شیرکوند درباره ظهور رابین‌هودها در حالی است که این روز‌ها انتشار فیش‌های حقوقی مدیران بیمه و یک بانک دولتی با ارقام ۸۰ و ۲۳۴ میلیون تومانی، موجب گسترش نارضایتی و اعتراض عمومی نسبت به سبک زیست‌سیاسی اشرافی در میان مدیران دولتی شده است.

۷۰ درصد تسهیلات بانکی غیر واقعی است

در حالی که بانک مرکزی می‌گوید شبکه بانکی در ماه فروردین ۲۱ هزار میلیارد تومان وام پرداخت کرده، عضو شورای پول و اعتبار تصریح کرد ۷۰ درصد تسهیلات شبکه بانکی غیرواقعی و انحراف از اهداف سالم اقتصادی است.

براساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی، مجموعه بانک‌ها در ماه ابتدایی سال بالغ بر ۲۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش‌های مختلف اقتصادی پرداخت کرده‌اند.

براساس این گزارش، در مجموع در فروردین امسال ۲۱/۲ هزار میلیارد تومان یعنی حدود ۸۵۰۰ میلیارد تومان نسبت به ماه مشابه پارسال وام بانکی پرداخته شده که این رقم ۶۷/۷ درصد رشد داشته است.

به گزارش روزنامه فرهیختگان آنطور که در این گزارش آمده است؛ از مجموع ۲۱ هزار میلیارد تومانی که شبکه بانکی به بخش‌های اقتصادی پرداخت کرده‌اند؛ حدود ۶۸/۹ درصد یعنی ۱۴/۶ هزارمیلیارد تومان آن به تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی اختصاص داشته تا از این طریق با ارائه تسهیلات بیشتر به حوزه‌های تولیدی، موجبات حرکت در این بخش و افزایش رونق اقتصادی فراهم شود.

اما برخلاف بانک مرکزی محمدرضا پورابراهیمی  عضو شورای پول و اعتبار و نماینده مجلس می‌گوید ۷۰ درصد تسهیلات بانکی غیرواقعی است. وی در مصاحبه با روزنامه جوان گفت: آماری در دست داریم که ۷۰ درصد از تأمین مالی انجام گرفته از طریق شبکه بانکی دربازه زمانی نیمه دوم سال ۹۳ و نیمه ابتدایی سال ۹۴، استمهال بدهی‌های قبلی بوده است، یعنی اگر شبکه بانکی مدعی است ۱۰۰ واحد تأمین مالی انجام داده است، تنها ۳۰ درصد این آمار واقعی است و الباقی استمهال یا نوسازی تسهیلات و بدهی‌های پیشین بوده است.

وی اظهار داشت: اینکه گفته می‌شود تسهیلات بانکی به سمت تولید نمی‌رود متأسفانه درست است و فقط با نام تولید افراد تسهیلات دریافت می‌کنند.

محمدرضا پورابراهیمی گفت: ۷۰ درصد منابع بانکی اختصاص یافته به عنوان تسهیلات به بخش‌های مختلف اقتصادی اعم از صنعت، خدمات، کشاورزی، مسکن و ساختمان و… استمهال تسهیلات پیشین بوده است و در واقع تسهیلات جدیدی به بخش واقعی اقتصاد ایران که همان بخش تولید می‌باشد وارد نشده است.

بدین‌ترتیب آماری را که بانک مرکزی تحت عنوان ارائه تسهیلات شبکه بانکی عنوان می‌کند، یک آمار غیرواقعی است و تنها ۳۰ درصد از آن تسهیلات پرداختی یا تأمین مالی واقعی به شمار می‌رود.

به گزارش روزنامه جوان آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد در سال ۹۳ و ۹۴ به ترتیب شبکه بانکی ۳۴۱ و ۴۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش‌های مختلف اقتصادی پرداخت کرده است. حال با توجه به اینکه پورابراهیمی بازه زمانی نیمه دوم سال ۹۳ و نیمه اول سال ۹۴ را مورد اشاره قرار داده است، نیمی از تسهیلات پرداختی سال ۹۳ و ۹۴ را برای کشف میزان تسهیلات ارائه شده در بازه زمانی مذکور با یکدیگر جمع می‌کنیم که عدد استخراج شده ۳۷۹ هزار میلیارد تومان است.

در این بین اگر بنا به اظهارات پورابراهیمی ۷۰ درصد از تسهیلات ارائه شده در بازه زمانی نیمه دوم سال ۹۳ و نیمه ابتدایی سال ۹۴ بابت استمهال بوده باشد رقم مذکور ۲۶۵ هزار میلیارد تومان می‌باشد که رقم قابل ملاحظه است.

در حقیقت از تسهیلات ۳۷۹ هزار میلیارد تومانی که طی یکساله منتهی به ابتدای نیمه دوم سال ۹۴ توسط شبکه بانکی، به اقتصاد پرداخت شده است، ۷۰ درصد آن بالغ بر ۲۶۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات واقعی نبوده است، بلکه استمهال یا نوسازی وام‌های پرداختی قبلی به اشخاص حقیقی و حقوقی بوده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی شدید برای شهرام جزایری نوشابه باز نکنید!

عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید می‌گوید اگر دوستان به من رأی بدهند در ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس در خدمت دوستان خواهم بود.

به گزارش مهر، الیاس حضرتی مدیرمسئول روزنامه اعتماد گفت: انقلابی بودن شرایط ثابت و متغیری دارد قطعا از انقلابیون این زمان توقع نیست کارهای انقلابیون دهه ۵۰ را انجام دهند.

وی گفت: شاخصه‌های مجلس انقلابی این است که متناسب با شرایط زمان و مکان ویژگی‌ها و شاخصه‌های انقلابی بودن را تعریف کنیم ویژگی‌های انقلابی بودن شرایط ثابت و متغیری دارد قطعا از انقلابیون این زمان توقع نیست که کارهایی را که انقلابیون سال ۵۸ انجام می‌دادند انجام دهند.

نماینده مردم تهران ادامه داد: اصولی مثل ساده‌زیستی، پاک بودن و دید کلان انقلابی به همه ابعاد انقلاب و شناخت آرمان‌ها و اهداف اصلی انقلاب و تطبیق آن با شرایط زمان و مکان جزو شاخصه‌هایی است که باید در همه نهادها جاری باشد.

وی افزود: چه مجلس انقلابی باشد و چه نباشد وکیل‌الدوله بودن جزو مضرات مجلس است و قطعا این مجلس  هم وکیل‌الدوله نخواهد بود. از مجالس ما وکیل‌الدوله در نمی‌آید چون مجلس ما مجلسی برآمده از ملت است، نمایندگان با منت و خواهش به تک تک روستاها می‌روند و رای جمع می‌کنند این مجلس وکیل‌الدوله نمی‌تواند باشد وکیل المله است.

وی درخصوص روابط دولت و مجلس گفت: اولین وظیفه مجلس این است که به دولت مستقر کمک می‌کند این کمک کردن دو حالت دارد اول در راستای رفع نواقص و مشکلات، حالت دوم کمک به رفع نواقص است که در این راستا بایدبا رفتارهای دوستانه در جلسات کمیسیونی، در جهت رفع نواقص عمل کرد در مرحله دوم اگر این گفت‌وگوها و رایزنی‌ها فایده‌ای نداشت مجلس می‌تواند از ابزارهای قانونی خود استفاده کند.

حضرتی در خصوص ترکیب کمیسیون‌ها گفت: من در ۱۶ سالی که در مجلس حضور داشتم، عضو کمیسیون اقتصاد بودم الان هم عضو این کمیسیون می‌شوم.

حضرتی درخصوص اقداماتش برای تعیین ترکیب کمیسیون به گونه‌ای که ریاست آن را عهده‌دار باشد گفت: من هیچ کاری نکردم ترکیب کمیسیون هر شکلی باشد دوستان اگر رای دادند در خدمتشان هستیم در غیر این صورت هم پیشانی‌شان را می‌بوسم.

یادآور می‌شود کمیسیون اقتصادی مجلس ششم به اعتبار ارتباط صمیمی برخی از اعضای آن (از جمله حضرتی) با شهرام جزایری مفسد اقتصادی دوره اصلاحات سر زبان‌ها افتاد. جزایری توانسته بود به واسطه برخی همین ارتباطات نزدیک با اعضای کمیسیون اقتصادی و هیئت رئیسه مجلس ششم، کارت پانصد (کارت تردد بدون مزاحمت) به مجلس را به دست آورد و از جمله با مشاورت‌هایش، طرح عدم اخذ وثیقه برای تسهیلات کلان بانکی را تبدیل به دستور کار مجلس کند.

کاهش سرمایه‌گذاری در ۳ سال دولت روحانی

عضو مرکزیت حزب کارگزاران اذعان کرد در ۳ ساله دولت یازدهم سرمایه‌گذاری کاهش پیدا کرده است.

سعید لیلاز در مصاحبه با ایرنا گفت: رقم مطلق سرمایه‌گذاری نسبت به تولید ناخالص داخلی به شدت کاهش پیدا کرده است، یعنی در سه سال اخیر میل به سرمایه‌گذاری نداشته‌ایم.

وی اظهار داشت: در سه سال گذشته با وجود رفت و آمد سرمایه‌گذاران مختلف به کشور، حجم سرمایه‌گذاری به رقم قابل توجهی نرسیده است.

این در حالی است که در یک سال اخیر ۱۵۰ هیئت خارجی به عنوان مانور سیاسی و اقتصادی دولت به ایران آمدند بی‌آن‌که قراردادی منعقد و سرمایه‌گذاری صورت گیرد.

لیلاز درباره هدف‌گذاری دولت برای رشد اقتصادی پنج درصدی در سال ۹۵ اظهار داشت: تداوم رشد اقتصادی در سال‌های آینده نیازمند سرمایه‌گذاری در دو سال ۹۳ و ۹۴ بود که این سرمایه‌گذاری صورت نگرفته است. نگران رشد اقتصادی سال ۹۵ نیستم بلکه نگران رشد اقتصادی سال ۹۶ به بعد هستم.

خراسان

دستور کابینه درباره حساب های بانکی موقوفات شرعی

بر  اساس ابلاغیه جدید یک مقام مسئول در دولت به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تاکید شده است که با توجه به ضرورت اصلاح ماده ۲۴ آیین نامه اجرایی قانون اختیارات سازمان اوقاف مصوب سال ۱۳۶۵، متولیان موقوفات دارای متولی شرعی و اماکن متبر که موظفند ضمن رعایت شرایط افتتاح حساب بانکی برای این فعالیت ها، گزارشی از اطلاعات و عملیات های بانکی خود را به منظور ثبت در سامانه ایجاد شده برای نظارت و هماهنگی این فعالیت ها، ارائه کنند.

مجوز دولت برای خرید ۸۵ ون خارجی

بر  اساس ابلاغیه روز های اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به تعدادی از اعضای کابینه، اعلام شده است که حسب موافقت هیئت دولت با درخواست سال گذشته یکی از وزیران، این وزارت خانه مجاز است به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی نسبت به خرید ۸۵ دستگاه خودروی ون خارجی از نوع دوگانه سوز از محل اعتبارات خود و با رعایت سایر قوانین و مقررات مربوط اقدام کند و وزارت اقتصاد نیز هماهنگی های لازم را برای تحقق این موضوع انجام خواهد داد.

جمهوری اسلامی

پاکستان: آمریکا هروقت به ما نیاز دارد، با ما مهربان می شود

دولتمردان پاکستانی هم از برخوردهای آمریکا به ستوه آمده‌اند. مشاور نخست‌وزیر پاکستان در امور خارجی گفت: آمریکا هر وقت به پاکستان نیاز دارد، به ما نزدیک می‌شود و هر وقت نیاز ندارد، ما را فراموش می‌کند. نوع نگاه آمریکا به پاکستان در ۶۰ سال گذشته، چنین نگاهی بوده است.

سرتاج عزیز، در نشستی خبری گفت: اسلام آباد ممکن است به دلیل تحولات اخیر، در نوع روابط خود با واشنگتن بازنگری کند. رئیس دستگاه سیاست خارجی پاکستان گفت این کشور مراتب نگرانی خود را درخصوص تحولات اخیر در روابط دو جانبه‌اش با آمریکا، رسما به دولت این کشور ابلاغ خواهد کرد.

چندی پیش نیز رضا ربانی رئیس مجلس سنای پاکستان در اظهاراتی تقریبا مشابه، گفته بود که کفه ترازوی روابط پاکستان و آمریکا به سود واشنگتن پایین رفته است و این روابط، صرفا به ابزاری برای تامین منافع آمریکا تبدیل شده و منافع پاکستان در آن نادیده گرفته می‌شود. برخی رویدادهای اخیر از حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به خاک بلوچستان پاکستان و هدف قرار دادن ملا اختر منصور سرکرده طالبان افغانستان در خاک پاکستان، لغو شدن فروش هواپیماهای جنگنده اف-۱۶ به پاکستان از سوی آمریکا و نزدیک شدن روابط راهبردی واشنگتن و دهلی نو باعث شده است تا پاکستان بیش از هر زمان دیگر، نگران نوع رویکردها و سیاست‌های آمریکا نسبت به منطقه جنوب آسیا باشد.

راز حذف تصاویر سید مقاومت از فیسبوک فاش شد

اییلت شاکید، وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی راز حذف تصاویر سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان را از فیسبوک، فاش کرد. به گزارش شفقنا به نقل از العالم «شاکید» اعلام کرد که فیسبوک ۷۰ درصد مطالبی را که رژیم صهیونیستی آن را تحریک‌آمیز دانسته، از صفحات خود حذف کرده است.

وی در نشست مبارزه با مطالب تحریک آمیز و رسواکننده در شبکه‌های اجتماعی گفت: «انتشار چنین مطالبی از دوران انتفاضه سوم» آغاز شد.این مقام صهیونیست توضیح داد: «اسراییل با همکاری گوگل، فیسبوک و توییتر در جهت برچیدن مطالب تحریک‌آمیز تلاش می‌کند»! براساس گزارش پایگاه اینترنتی «المصدر»، «شاکید» اعلام کرده است رژیم صهیونیستی در این زمینه با اروپا، استرالیا و آمریکا فعالیت مشترک دارد.

فیسبوک پس از انتشار هر عکسی از سید حسن نصر الله، جنبش‌های مقاومت فلسطین یا بسیج مردمی عراق، یا آن را حذف می‌کند یا تهدید می‌کند که صفحه منتشر کننده آن را خواهند بست. زمانی تصور می‌شد که این یک اقدام خودسر از سوی فیسبوک است؛ مثلا به این دلیل که مالک فیسبوک یهودی است. اما، با اظهارات این مسئول صهیونیست، مشخص می‌شود که تصمیم‌های مرتبط با محدود کردن نمادها و تصاویر رهبران مقاومت چگونه اتخاذ می‌شود.

توقف پخش سریال یوسف پیامبر در موریتانی

یک شبکه تلویزیونی در موریتانی پس از راه اندازی کمپین اعتراض در دنیای مجازی، مجبور شد مجموعه تلویزیونی یوسف پیامبر(ع) را متوقف کند. شبکه تلویزیونی غیر دولتی «شنقیط» در موریتانی تنها چند روز پس از آغاز پخش یوسف پیامبر(ع) به مناسبت ماه مبارک رمضان، تسلیم اعتراض‌های گسترده در دنیای مجازی شده و پخش آن را متوقف ساخت.

براساس این گزارش، پخش مجموعه ایرانی یوسف پیامبر(ع) از این شبکه تلویزیونی باعث راه اندازی یک کمپین اعتراضی در فضای مجازی شد که شماری از روحانیون موریتانی نیز در آن شرکت کرده و خواستار توقف پخش سریال شدند. شرکت کنندگان در کمپین اعتراضی مذکور علاوه بر مخالفت با ایفای نقش پیامبران(ع) در فیلم و مجموعه‌ها، بر این باورند که در مجموعه یوسف پیامبر(ع) برخی مسائل مربوط به تشیع وجود دارد که اهل تسنن بدان اعتقادی ندارند.

نمازجماعت مختلط با حضور زنان بی حجاب و پخش موزیک

یک استاد دانشگاه زن یمنی مقیم سوئیس در اقدامی عجیب اقدام به برپایی نماز جمعه مختلط به امامت یک زن در یکی از مساجد این کشور کرد.

به گزارش عربی ۲۱، این زن که نامش «الهام مانع» می‌باشد، علاوه بر تعیین یک زن به عنوان امام نماز جمعه مختلط در یکی از مساجد برن سوئیس، خود نیز خطبه‌های نماز جمعه را برای نمازگزاران زن و مرد ایراد، و بین دو خطبه نیز اقدام به پخش موسیقی برای نمازگزاران کرد.

نکته قابل تامل اینکه زنان حاضر در نماز جمعه به امامت این استاد زن حتی در هنگام برپایی نماز هم بی‌حجاب بودند. وی سپس در خطبه‌های نماز گفت: وقت آن رسیده است که موارد تحمیلی درباره موقعیت زنان در مساجد و جامعه را به چالش بکشیم.

ایران

مجلس اعلا: عراق به خدمات سردار سلیمانی نیاز دارد

مجلس اعلای اسلامی‌عراق اعلام کرد سردار قاسم سلیمانی با موافقت دولت این کشور، مشورت‌هایی به نیروهای نظامی عراق می‌دهد و بغداد به خدمات او نیاز دارد. به‌گزارش ایرنا، پایگاه خبری سومریه نیوز به نقل از حمید معله سخنگوی مجلس اعلا افزود: سردار سلیمانی باموافقت دولت عراق نقش معینی را ایفا می‌کند و خودش تصوری را که دیگران درباره‌‌اش دارند، ادعا نمی‌کند.

وی با بیان اینکه تصمیم‌گیری درباره تداوم استفاده از خدمات سردار سلیمانی با دولت عراق است، خاطرنشان کرد: دولت عراق در حال حاضر معتقد به اهمیت حضور سلیمانی در این کشور و اهمیت مشورت‌های او است.

تکذیب خبر درگذشت کروبی

انتشار خبری در شبکه‌های اجتماعی در روز پنجشنبه مبنی بر درگذشت مهدی کروبی به‌دلیل ایست قلبی در بیمارستان شهدای تجریش تکذیب شد. اسماعیل رمضانی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که این بیمارستان وابسته به آن است، به خبرنگار ایرنا گفت: چنین خبری صحت ندارد و آقای کروبی در بیمارستان شهدای تجریش بستری نشده است. حسین کروبی هم دیروز گفت: خوشبختانه حال پدرم خوب است. ما سه‌شنبه شب با ایشان ملاقات داشتیم و پس از انتشار این خبر در روز پنجشنبه هم با ایشان تماس گرفتم. حالشان خوب بود.

رقابت شرکت‌های هلی‌کوپتر‌سازی برای ورود به بازار ایران

در پی لغو تحریم‌های هوایی ایران، هم‌اکنون شرکت‌های مختلف امریکایی، اروپایی و روسی تلاش خود را برای ورود به بازار ایران آغاز کرده‌اند. به‌گزارش ایرنا، ناوگان ترابری ایران به‌دلیل وضعیت و تنوع جغرافیایی کشور به بیش از ۴۰۰ فروند بالگرد نیاز دارد. به همین دلیل، شرکت سیکورسکی زیر مجموعه لاکهید مارتین بزرگ‌ترین شرکت سازنده تجهیزات نظامی امریکا گفته است در حال مطالعه و ارزیابی فروش انواع بالگرد‌های خود از جمله اس۷۶ و اس ۹۲ با قابلیت پرواز طولانی به ایران است. علاوه بر این،ایرباس نیز علاوه بر فروش هواپیما، در حال رایزنی برای فروش بالگرد خود به ایران است، در حالی‌که روسیه نیز برای فروش بالگردهای خود از جمله میل ۱۷ که یک بالگرد دو موتوره ترابری نظامی است، می‌کوشد.

دستور تحقیق مجدد درباره ویدئوی «برجام»

بعد از شدت گرفتن انتقادات از رئیس‌جمهوری امریکا به دلیل حذف بخشی از یک ویدئو کنفرانس خبری درباره «برجام» از آرشیو وب‌سایت وزارت خارجه امریکا، جان کری، وزیر خارجه این کشور دستور انجام تحقیقات مجدد در این باره را داده است. به گزارش ایسنا، وزیر خارجه امریکا هفته پیش هم وعده داده بود با انجام تحقیقات لازم جوانب این موضوع را آشکار کند.

بعد از آنکه تحقیقات مذکور نتیجه‌ای به بار نیاورد،  مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت که جان کری خواستار ادامه تحقیقات در این باره شده است. رسانه‌های امریکایی پیش از این، از حذف ویدئویی مربوط به سال ۲۰۱۳  خبر داده بودند که در آن جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در توضیح مذاکره محرمانه با ایران بر سر برنامه هسته‌ای ایران، واقعیت را نگفته و موضوع را مخفی نگه داشته بود.

Go to TOP