- سمیرم خبر - http://semiromkhabar.ir -

پایانی بر یک عقل سیاسی!

به گزارش تیم رصد پایگاه خبری سمنا به نقل از صاحب نیوز – احسان تیموری-سردبیر/خلف بر حق امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب در بیانات خود در حرم امام دلها در روز ۱۴ خرداد ۱۳۹۵ مثل سالیان گذشته نکات مهم و راهگشایی را بیان داشتند از جمله فرمودند «هر فردی و هر جریانی که برای اسلام و به نام اسلام کار میکند، اگر به آمریکا اعتماد کرد، خطای بزرگی مرتکب شده و سیلی‌اش را خواهد خورد؛ کمااینکه خوردند. در همین چند سال اخیر جریان های اسلامی، به‌خاطر مصلحت‌اندیشی، به‌خاطر عقل سیاسی -اسمش را میگذارند عقل- به‌خاطر تاکتیک که می گفتند این حرکت تاکتیکی است، با آمریکایی‌ها رفیق شدند، به آنها اعتماد کردند، چوبش را خوردند، سیلی‌اش را خوردند و حالا دارند مصیبت هایش را تحمّل می کنند. هرکسی با نام اسلام در جهت اسلام حرکت میکند، اگر به آمریکا اعتماد بکند، خطای بزرگی مرتکب شده.»

ساعتی از بیانات رهبر انقلاب نگذشته بود که پیش بینی ایشان تعبیر شد و گزارش پایگاه عرب پرس، منتشرگردید، مبنی بر اینکه رسانه‌ های مصر در خبری اعلام کردند که‌ بزرگترین مرکز اسلامی مصر با نام الازهر حکم اعدام رئیس جمهور سابق این کشور را تائید کرده‌ است.

بر اساس این گزارش، شیخ محمد شوقی علام، مفتی اعظم الازهر که‌ بزرگترین مدرسه دینی در مصر و جهان عرب است، حکم اعدام محمد مرسی را تائید کرده‌ است.

018395741_30300

سال گذشته‌ پس از صدور حکم اعدام از سوی دادگاه‌ عالی مصر، این حکم برای بررسی شرعی به‌ شیخ محمد شوقی علام، از مفتیان نامی مدرسه‌ دینی الازهر واگذار شده‌ بود. دیروز رسانه‌های مصری اعلام کردند که‌ شوقی علام به‌ صورتی مخفیانه‌ حکم دادگاه‌ عالی مصر را تائید کرده‌ و کتبا اعلام کرده‌ است که‌ اعدام محمد مرسی ممانعت شرعی ندارد.

مرسی به شدت بر روی نقش آمریکا به عنوان حافظ و نگه‌دارش در رأس قدرت حساب باز کرده بود. مرسی نیازمند کمک‌های آمریکا بود بنابراین جرات دست زدن به کمپ‌دیوید را نداشت.

وی همچنین برای کمک‌های مالی مجبور بود روی شیوخ عرب حاشیه خلیج فارس حساب کند و بنابراین نمی‌توانست در سیاست‌های کلان کشورش تغییر جدی ایجاد کند.

دولت برخاسته از رای مردم در مصر که می‌خواست دشمنانش را مدیریت کند در دام طراحی‌ها و برنامه‌ریزی آنان قرار گرفت و با اعتمادی که به امریکا و سرسپردگان برخی از کشورهای اسلامی کرد در کمتر از یکسال منجر به سقوط حکومت مرسی شد.

سقوط دولت مرسی درس بزرگی برای کشورهای منطقه بود. سرنوشت مرسی رهبر ملی، درس بزرگی برای جهان اسلام و کشورهای انقلابی است که نشان داد باید ضرب‌المثل های آمریکایی در مورد اعتماد را جدی گرفت: نمی‌توان به کسی اعتماد کرد که یک بار از اعتماد شما سوء استفاده کرده و شاید بهتر است اول بیازمایید و بعد اعتماد کنید.

شایان ذکر است که‌ محمد مرسی در سال ۱۹۵۱ میلادی متولد شده‌ است و پنجمین رئیس جمهور مصر و اولین رئیس جمهور بهار عربی مصر بود، وی در سال ۲۰۱۲ به‌ کرسی ریاست جمهوری مصر رسید و بعد از آنکه‌ در سال ۲۰۱۳ تلاش کرد تا قانون اساسی مصر را بر مبنای یک «تاکتیک سیاسی» عقاید اخوان المسلمین بازنویسی کند، از سوی ارتش مصر و السیسی که عروسک خیمه شب بازی آمریکایی ها بود از قدرت برکنار شد.

محمد مرسی و همفکران بی بصیرت او با  اعتماد بیش از اندازه به دشمن خونی اسلام یعنی امریکا باعث شدند نه تنها حرکت انقلابی مردم مصر به سرانجام واقعی خود نرسد بلکه خون های ریخته شده مردم مصر برای نهضت اسلامی مصر هم پایمال و خود او هم به حکم اعدام محکوم شود.

و با باید این جمله امام خامنه ای را تکرار کرد که فرمود «هر فردی و هر جریانی که برای اسلام و به نام اسلام کار میکند، اگر به آمریکا اعتماد کرد، خطای بزرگی مرتکب شده و سیلی‌اش را خواهد خورد؛ کمااینکه خوردند. در همین چند سال اخیر جریانهای اسلامی، به‌خاطر مصلحت‌اندیشی، به‌خاطر عقل سیاسی -اسمش را میگذارند عقل- به‌خاطر تاکتیک که می گفتند این حرکت تاکتیکی است، با آمریکایی‌ها رفیق شدند، به آنها اعتماد کردند، چوبش را خوردند، سیلی‌اش را خوردند و حالا دارند مصیبت هایش را تحمّل میکنند. هرکسی با نام اسلام در جهت اسلام حرکت میکند، اگر به آمریکا اعتماد بکند، خطای بزرگی مرتکب شده

انتهای پیام/ت