افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران

جنتی: درهای نمایشگاه به روی هر کتابی باز نیست/ نظارت چندلایه می‌کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کتاب‌های واردشده به کشور به لحاظ شکلی و محتوایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اینگونه نیست که درهای نمایشگاه به روی هر کتابی باز باشد.

به گزارش تیم رصد پایگاه خبری سمنا به نقل از خبرگزاری فارس، آیین افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران صبح امروز با حضور دکتر روحانی رئیس‌جمهور در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار شد.

در این مراسم اعضای شورای شهر تهران، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدباقر قالیباف شهردار تهران و جمعی از مدیران ارشد کشوری حضور داشتند.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم ضمن تسلیت به مناسبت شهادت امام موسی کاظم (ع) اظهار داشت: نمایشگاه کتاب تهران بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی کشور است. از این رو امیدواریم نمایشگاه امسال پربارتر از همیشه ارزش‌های مانای ایران را نمایان کند و با نظم و زیبایی تمام برگزار شود.

وزیر ارشاد تصریح کرد: مهم‌ترین تغییر در این دوره این بود که نمایشگاه امسال که یک رویداد مهم است در فضای جدیدی برگزار می‌شود. محل نمایشگاه کتاب از مصلای تهران به شهر آفتاب به لحاظ اجرایی دشوار بود اما به همت شهرداری و معاونت فرهنگی ارشاد این مهم به اجرا رسید و امروز که در این فضا هستیم آنها به عهد خود وفا کردند و فضا را مهیا ساختند اما آماده کردن فضایی به این وسعت کار آسانی نبود ولی اهتمام شهرداری و همکاران ما در ارشاد این امر را محقق کرد. هرچند ممکن است کاستی‌هایی وجود داشته باشد اما هر کار نو دارای کاستی‌هایی است.

عالی‌رتبه‌ترین مقام مسئول در وزارت ارشاد در ادامه سخنان خود به بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران اشاره کرد و آن را در قیاس با دوره‌های گذشته دارای رویکردهای جدیدی خواند و گفت: از جمله مواردی که مورد تاکید بود واگذاری امور اجرایی به تشکل‌های صنفی نشر است. از سوی دیگر تلاش کردیم تسهیلات ویژه رفاهی برای بازدیدکنندگان داشته باشیم اما در کنار تمام این موارد افزایش بعد علمی نمایشگاه مدنظر بود. بر این اساس فعالیت‌های غیرضرور کاهش یافته و ساختار آن کوچک و چابک شده است.

جنتی به عدالت فرهنگی که در راستای آن گام‌های مثبتی برداشته شده اشاره کرد و گفت: در سال جاری دو هزار و ۴۰۰ ناشر داخلی در کنار ۳۰۰ موزع خارجی در ۲۵۰۰ غرفه حضور دارند.

وی به حضور کتاب‌های خارجی و اظهارنظر برخی‌ها پیرامون حضور هر نوع کتابی در نمایشگاه واکنش نشان داد و اظهار داشت: کتاب‌های وارد شده به کشور به لحاظ شکلی و محتوایی مورد ارزیابی دقیق قرار می‌گیرند و تاکید می‌کنیم که درهای نمایشگاه به روی هر کتابی باز نیست بلکه نظارت چند لایه وجود داشته است و رویکرد ارشاد ورود کتاب‌های استاندارد با توجه به نیاز علمی کشور است.

به گفته وزیر ارشاد حمایت از غنی‌سازی کتاب‌خانه‌ها با آثار روز دنیا مورد تاکید ماست. نه تنها عرضه کتاب‌های خارجی ضرورت دارد بلکه حمایت از آن هم ضروری است.

جنتی در پایان سخنان خود بخش بین‌الملل را از بخش های مهم نمایشگاه برشمرد و تاکید کرد: در این بخش ۱۶۰ هزار عنوان کتاب قرار دارد که ۴۲ هزار عنوان آن عربی و ۱۱۸ هزار آن انگلیسی، فرانسه، آلمانی و … است که عمدتا مربوط به سه سال اخیر هستند و ما در سال آتی که سی‌امین دوره را برگزار خواهیم کرد ایتالیا را به عنوان میهمان ویژه خواهیم داشت.

Go to TOP