اتمام حجت رئیس جمهور ایران با اعضای۱+۵

سمنا – حسن روحانی، رئیس‌جمهور اسلامی ایران، در روز‌ها و ساعات منتهی به مذاکرات هسته‌ای با عالی‌ترین مقامات اجرایی روسیه، چین و انگلیس تماس تلفنی برقرار کرد. فشردگی این تماس‌ها، فاصله زمانی ده ساله با تماس تلفنی رئیس جمهور ایران و نخست وزیر انگلیس و هشدارهای روحانی به طرف مقابل، موضوعاتی قابل توجه هستند.

سمنا – حسن روحانی، رئیس‌جمهور اسلامی ایران، در روز‌ها و ساعات منتهی به مذاکرات هسته‌ای با عالی‌ترین مقامات اجرایی روسیه، چین و انگلیس تماس تلفنی برقرار کرد. فشردگی این تماس‌ها، فاصله زمانی ده ساله با تماس تلفنی رئیس جمهور ایران و نخست وزیر انگلیس و هشدارهای روحانی به طرف مقابل، موضوعاتی قابل توجه هستند.

به گزارش سمنا به نقل از تابناک، روحانی در مکالمه روز دوشنبه با پوتین ضمن تشکر از مواضع روسیه در نشست ژنو گفته است‌: «در مذاکرات اخیر، پیشرفت‌های خوبی حاصل شده بود، ولی باید همه به این نکته توجه داشته باشند که زیاده‌خواهی‌ها می‌تواند مسیر توافق برد ـ برد را با دشواری‌هایی روبه‌رو کند‌».

در شرایطی که پوتین گفته ‌هنوز «فرصتی واقعی» برای حل بن‌بست بین‌المللی که در مذاکرات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران پیش آمده، وجود دارد، روحانی به پوتین یادآوری نموده ‌روحانی تأکید کرد که «نباید زمینه‌ای فراهم ‌شود که در اراده طرفین برای کسب توافق و رسیدن به نتیجه خللی پدید آید».

دیروز سه‌شنبه نیز‌ روحانی در تماس تلفنی با شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین این انتظار ایران را ابراز داشت که «چین که ‌‌کشوری بزرگ و مسئول در عرصه روابط بین‌الملل است، به وظیفه خود در برابر زیاده‌خواهی برخی از کشور‌ها عمل کند».

روحانی در این تماس با اشاره ضمنی به چین گفته است که «بی‌‌گمان در این مذاکرات، کشورهایی که مسئولیت‌پذیری‌شان در حوزه بین‌الملل به اثبات رسیده، باید فعالانه‌تر عمل کنند‌». در پاسخ به این هشدار‌ها و درخواست‌های صریح روحانی، رئیس‌جمهور چین نیز تأکید کرده است که چین همواره از قدرت بین‌المللی خود برای تأثیرگذاری در حل و فصل این مشکل بهره خواهد برد.

بنا بر این گزارش، سومین تماس تلفنی روحانی در ساعات منتهی به مذاکرات با کامرون، نخست وزیر انگلیس برقرار شد؛ مهم‌ترین نکته در این تماس تلفنی، تأکید بر نپذیرفتن هیچ گونه‌‌ تبعیض‌ از سوی ایران در موضوع هسته‌ای است.

روحانی به کامرون گفته است: جمهوری اسلامی ایران،‌‌ همان گونه که بارها گفته‌، به دنبال سلاح‌های کشتار جمعی و یا ‌پایبند نبودن به قوانین و مقررات بین‌المللی نبوده و خود قربانی سلاح کشتار جمعی است؛ بنابراین، همان طور که مصمم است، فعالیت‌هایش کاملاً صلح‌آمیز باشد، بر حقوق هسته‌ای ملت خود محکم و استوار ایستاده و بر آن تأکید خواهد کرد. به هیچ عنوان تبعیض را در این حوزه نخواهیم پذیرفت و آمادگی داریم در مذاکراتی برابر و با احترام متقابل به نگرانی‌های منطقی دو طرف توجه کنیم؛ بنابراین، امیدوارم نتایج این مذاکرات باعث ایجاد ثبات و امنیت بیشتر در منطقه حساس خاورمیانه شود.

رئیس جمهور در آخرین گام در نشست هیأت دولت ‌تأکید کرد: «ما همواره گفتیم برای مذاکره باید روی میز مذاکرات منطق و عقلانیت باشد، روی میز مذاکرات هیچ گاه باروت و تهدید نمی‌تواند‌ ‌‌تأثیر‌گذار باشد. مردم ما همیشه در برابر تهدید دیگران ایستادگی و مقاومت کرده‌اند و باز هم ایستادگی و مقاومت خواهند کرد، ولی در عین حال، همواره در چهارچوب منطق، آماده تعامل بوده‌اند و ‌هم‌اکنون نیز ‌آماده تعامل هستند‌».

به نظر می‌رسد که روحانی همراه به محمد جواد ظریف، وزیر خارجه خود، روندی را آغاز کرده‌اند که کلماتی مانند «عزت، احترام و تکریم و نپذیرفتن تبعیض» در آن پررنگ است. در چنین فرایندی، انتظار ایران از سوی مقابل کنترل خواسته‌ها و اظهارات نامعقول برخی بازیگران حاضر در صحنه است، تا تجربه روز پایانی دور قبل مذاکرات در ژنو تکرار نشود.

Go to TOP