بهشت‌واره‌ای پنهان در قلب اصفهان

شهرستان سمیرم در فاصله ۱۶۰ کیلومتری جنوب غربی استان اصفهان و در مجاورت سه استان چهار محال و بختیاری، کهکیلویه و بویر احمد و فارس واقع شده‌ و از شمال به شهرضا، از شرق به آباده و اقلید و از جنوب غربی و غرب با مرز طبیعی رشته کوه‌های دنا به استان کهگیلویه و بویر احمد، از غرب به بروجن و چهار محال و بختیاری محدود می‌شود.

به گزارش تیم رصد پایگاه خبری سمنا به نقل از خبرگزاری ایمنا، وجود جاذبه های منحصر به فرد طبیعی به دلیل داشتن آب و هوای مناسب و شرایط زمین خوب و مساعد مناظر دیدنی یا رودخانه های جاری و چشمه سارهای خروشان، طبیعتی بکر را در این شهر آفریده است.
آبشار سمیرم، عروس زیبای زاگرس
آبشار سمیرم نود و یکمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در بیستم بهمن ماه ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. این آبشار در ۴ کیلومتری شرق سمیرم و در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان، در اعماق تنگه ‌ای به همین نام با دیواره‌های سنگی خودنمایی می‌کند و دارای ارتفاع ۳۵ متر است. این آبشار که آبش در دره نادر جریان می‌یابد، در گذشته ۷۵ متر ارتفاع داشته، اما بر اثر فرسایش در سال‌های متمادی به ۳۵ متر کاهش یافته و تنها در سال‌های پرآبی دوباره ارتفاع می‌گیرد. آب آبشار از چشمه‌ساران ارتفاعات بالادست آن سرچشمه می‌گیرد و از بالای تخته سنگ صخره‌ای صاف و عظیم به بیرون می‌جهد. پای آبشار فضای سبز وسیعی احداث شده که هماهنگی چشمگیری با کوه و آبشار و گیاهان و گل‌های طبیعی کوه دارد.
آبشار سمیرم به عروس زیبای سلسله کوه‌های زاگرس معروف است. آب آن شیرین و دائمی بوده و ازچشمه‌های مزارع جوزار و چشمه عزیزخان تأمین می‌شود. آبدهی آن به طور متوسط حدود یک و نیم تا ۲ مترمکعب در ثانیه است، شرایط محیطی خوب و آب و هوای مناسب سبب شده که گیاهان متنوعی در اطراف آبشار رشد و نمو کنند. طبیعت روح‌افزا و دل انگیز این آبشار باعث شده تا سالانه در فصل‌های بهار و تابستان بیش از ۱۵۰ هزار نفر ازآن بازدید کنند. برای رسیدن به آبشار سمیرم، بعد از رسیدن به سمیرم در استان اصفهان و پس از پشت سر گذاشتن مسیری ۵ کیلومتری به سمت شرق، به آبشار سمیرم می‌رسید که از زیباترین و بزرگ‌ترین آبشارهای ایران است.
%image_alt%

آبشار بی بی سیدان
بی بی سیدان نام روستایی است در ۳۰ کیومتری شهر سمیرم در استان اصفهان ، درست در ورودی تنگه‌ای به نام  «تنگه نازی» و در کنار رودخانه سمیرم(کاسگان) قرار گرفته است که رودخانه ای زیبا به همین نام از نزدیکی آن عبور می کند.
این رودخانه با آب بسیار زلال و نیلگون خود، با عبوراز دل تنگه های صخره ای بلند، به همراه چشمه هایی بسیار زیبا که در طول مسیر به آن می پیوندند، مناظری بسیار دیدنی و چشم نواز می آفریند هر ساله در فصل گرما گروه های بسیار زیادی مهمان این طبیعت زیبا می باشند.
نکته قابل توجه این آبشار دره ای ست که می توان از آن به چشمه ناز ونک سیمیرم رسید و در طی کردن این مسیر طبیعت بکر را می توانید مشاهده کنید. این آبشار در انتهای شهرستان سمیرم، در جایی که این شهر به یاسوج متصل شده است، قرار دارد. جاده خاکی انتهای این آبشار دارای خاکی نرم است که نشان دهنده وجود آب و آبشار منطقه است.
بی بی سیدان دارای دره ای بسیار زیباست. از این دره می‌توان به چشمه ناز ونک سیرم ادامه مسیر داد و از زیبایی مسیر و طبیعت فرح بخشش لذت برد. گفتنی است که در محدوده ونک بیش از صدها چشمه کوچک و بزرگ که بیشترشان از رشته کوه زاگرس منشأ دارند، جاری است. این منطقه از نقاط پر آب استان محسوب شده که در نهایت آب موجود در آن به رود کارون سر ریز می‌شود. آب آبشار بی بی سیدان نیز از یک حوضچه آب تأمین می‌گردد.
رودخانه و روستایی به همین نام نیز در این منطقه واقع شده اند که آب رودخانه شفاف، نیلگون است و با عبور از تنگه‌های صخره ای بلند ، در کنار چشمه‌های زیبای اطراف که به آن می‌پیوندند، منظره ای بدیع را به وجود می‌آورد. از نظر پوشش گیاهی نیز این مناطق دارای بیش از یک ‌هزار گونه متنوع گیاهی می‌باشد. در کنار آبشار، رودخانه کاسگان با آب بسیار زلال و نیلگون خود، با عبوراز دل تنگه‌های صخره ای بلند، به همراه چشمه هایی بسیار زیبا که در طول مسیر به آن می‌پیوندند، مناظری بسیار دیدنی و چشم نواز می‌آفریند. سواحل زیبای رودخانه با آب ولرم، در نزدیکی آبشار محل مناسبی برای شنا می‌باشد و در جنوب این تنگه در دو طرف رودخانه روستاهای بی بی سیدان و تنگ خشک قرار دارند که زیبائی شالیزارهای آن ها غیر قابل توصیف است. مناظر طبیعی، کشتزارهای برنج، باغهای سیب و سپیدار چشم اندازهائی عجیب در این محدوده تشکیل داده است بطوریکه هر ساله در فصل گرما گروه‌های بسیار زیادی مهمان این طبیعت زیبا می باشند.
%image_alt%

آبشار آب ملخ سمیرم، آبشاری زیبا اما پرخطر!
آبشار یا چشمه آب ملخ در دامنه کوه دنا در مجاورت روستای آب ملخ و در فاصله ۶۰ کیلومتری شهر سمیرم قرار دارد. روستایی در شمالی ترین قسمت خط الرأس دنا و مردمی که اصالتشان بختیاری است. به دلیل موقعیت جغرافیایی این روستا، خورشید تنها سه ساعت در این روستا وجود دارد و در این سه ساعت طلوع و غروب می کند و بر همین اساس به روستای نیم‌ روز معروف است. آبشار آب ملخ از چشمه‌ساراهای گوارا و سرد و آبشارهای خروشانی است که آب خود را از ذوب شدن برف کوه دنا تأمین می‌کند. آبشار آب ملخ، یکی از عجیب‌ترین آبشارهای ایران است که ترکیبات خاص موجود در آب آن، سبب نابودی ملخ‌های مهاجم می شود. این روستا و چشمه آن نیز به همین علت آب ملخ نام گرفته‌اند، وجود این ترکیبات باعث شده تا از آب آبشار به عنوان یک آفت کش طبیعی برای آبیاری مزارع استفاه شود. به گفته اهالی روستا سال‌ها قبل، وقتی مزارع گندم روستاهای اطراف مورد تهاجم ملخ‌ها قرار گرفت، از آب این چشمه بزرگ برای دفع آفت استفاده کردند. آبشار آب ملخ به آبشار تخت سلیمان نیز معروف است که وجه تسمیه آن به دلیل قطعه سنگ بزرگ و طبیعی است که مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته است و دو دره را به یکدیگر متصل می‌کند. برخی از اهالی این منطقه اعتقاد دارند که این پل به مانند یک تخت، محل استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است. منظره خیال انگیز و بی مانند تخت سلیمان روی رودخانه آب ملخ همچون تخت طاق مانندی که بر بالای رودخانه قرار گرفته است، بسان پلی زیبا و طبیعی مسافران و گردشگران را به غار داخل کوه هدایت می‌کند. این پدیده منحصر به فرد، یک قرن پیش بر اثر ریزش عظیمی از کوه در این محل ایجاد شده و جلوی عبور آب را مسدود کرده است.

%image_alt%
سپس جریان آب توانسته در همان بستر قبلی خود راهی مانند تونل و به طول تقریبی هشتاد متر باز کرده و به جریان خود ادامه دهد. آنچه که زیبایی خاصی به این پدیده بخشیده است وجود چشمه یا سرابی با آبدهی فراوان است که از دیواره های شمالی بالای سقف تونل خارج شده به شکل آبشاری آبپاش مانند، هر دو دهانه تونل را پوشانده است. آبشار آب ملخ از دو بخش تشکیل شده است. اولین قسمت آن سرچشمه آبشار است که از دل کوه بیرون می‌آید و بخش دیگر که در زیر سرچشمه آن قرار گرفته، طاقدیسی سبز رنگ است که مثل پل روی رودخانه ماربر خم شده است. پشت آبشار پرتگاه خطرناک و زیبایی وجود دارد که آب ملخ را به یکی از خطرناک‌ترین آبشارهای ایران تبدیل کرده است.
اگر از سمت استان اصفهان راهی آب ملخ می شوید، باید از شهرهای اصفهان و سمیرم بگذرید و این شهر را به سمت یاسوج  ترک کنید. در جاده سمیرم- یاسوج، بلافاصله بعد از روستای چهارراه، جاده ای خاکی دیده می شود که در مسیر آن دو دوراهی وجود دارد. در هر دو مورد راه سمت چپ را در پیش بگیرید و حدود ۷ کیلومتر در آن پیش بروید، تا به روستای آب ملخ برسید. بهترین زمان بازدید از آبشار آب ملخ فصل‌های بهار و تابستان است. از محل روستا تا آبشار، در حدود یکساعت پیاده روی در کنار رودخانه ای پر آب و گوارا لازم است./

 1. محسن گفت:

  با سلام
  اینکه جاذبه های گردشگری و طبیعی شهرستان رو معرفی میکنید جای تقدیر دارد و از لحاظ اشتغال نیز میتواند بسیار حائز اهمیت باشد و جای کار بیشتری نیز دارد….
  ولی متاسفانه این روزها شاهد نابودی این مناطق بکر و زیبا هستیم
  اگر اداره منابع طبیعی و مردم شهرستانمان بفکر نباشند مطمعنا تا چندسال آینده دیگر همین مناطق خدادادی رو هم باید بفراموشی و خاطره ها بسپاریم
  برداشت بیرویه از منابع طبیعی و معادن غیر مجاز و تخریب مراتع و و و و همه و همه و در صدر کار منابع طبیعی بسیار کم کار شهرستان باید پاسخگوی فرزندانمان باشیم

Go to TOP