رویداد ملی کارآفرینی ‘ هم نت روستا ‘ در سمیرم

رویداد ملی کارآفرینی ‘ هم نت روستا ‘ روز سه شنبه با حضور مسئولان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان، استادان، کارشناسان و دانشجویان آغاز بکار کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سمنا، این رویداد با هدف راه اندازی کسب و کار با مشارکت روستاییان، محک زدن توانمندی ها و کمک به توسعه پایدار و رشد فراگیر روستا توسط بنیاد نخبگان استان اصفهان با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه روستایی ریاست جمهوری به مدت چهار روز تا سوم اردیبهشت برگزار می شود.
هم نت روستا یک رویداد سه مرحله‌ای شامل شناسایی ظرفیت‌های مناطق روستایی و جلب مشارکت و توانمندسازی روستاییان، پیش رویداد چند روزه روستایی (بیان فرصت‌ها، ایده پردازی، آموزش، کارتیمی) به منظور شکل‌گیری هسته‌های کارآفرین زیر نظر سرمایه‌ گذاران و تسهیل گران روستایی و در نهایت رویداد کارآفرینی روستا بمنظور عملیاتی کردن طرح‌های اجرایی با تأیید دهیاری ها و مشارکت روستاییان مناطق است.
شرکت کنندگان در این رویداد به روستاهای شهرستان سمیرم می روند، در آنجا با فرصت‌های واقعی مواجه شده و به شناسایی چالش‌های کارآفرینی در روستا و بهره مندی از ظرفیت‌های موجود با مشارکت روستاییان می پردازند و تیم هایی در این رویداد برتر خواهند شد که ایده آنها منجر به توسعه پایدار در روستا شود.
رئیس بنیاد نخبگان اصفهان در این زمینه با بیان اینکه برای برگزاری این رویداد، مدل های جهانی توسعه روستاها بررسی شد اظهار کرد: توسعه زمانی اتفاق می افتد که در مرحله اول خود روستاییان این امر را بخواهند که برای این منظور باید آنها را توانمند کرد.
وی گفت: ما در سال های گذشته بیشتر سعی کردیم که روستاها را شبیه شهرها کنیم که این امر باعث ایجاد چالش های زیادی شده است.
توسعه روستایی، راهبرد همه جانبه در چارچوب توسعه ملی بمنظور بهبود متوازن وضعیت جوامع روستایی از طریق توانمند کردن مردم برای تامین نیازهای اولیه و تضمین مدیریت پایدار و منابع است.
عناصر اصلی توسعه روستایی، افزایش بهره روی و رقابت پذیری در بخش کشاورزی، افزایش سهم اقتصادی فعالیت های غیر کشاورزی، بهبود رفاه اجتماعی و مدیریت ریسک و آسیب پذیری، در توسعه پایدار روستاها باید بدنبال تقویت مدیریت پایدار منابع طبیعی نیز باشیم.
تاکنون رویداد هم نت در زمینه های دیگر مانند سلامت و فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز در اصفهان برگزار شده است

Go to TOP