فرستادن آب از سمیرم به رفسنجان آیا متوقف شده است!!

تناقض گویی دولتی ها درانتقال آب از سمیرم به رفسنجان/شفاف باشید

دو سال قبل معاون وزیر نیروازانتقال آب ونک سمیرم به دشت رفسنجان خبر داد و گفته بود که ۱۸ سال پیش درزمان ریاست جمهوری آقای رفسنجانی این طرح تصویب شد ه است وما مجبور به انجام آن هستیم.این درحالی است که استاندار اصفهان در۲۱فرودین ماه سال ۹۵ از توقف این طرح سخن گفت واز این طرح به عنوان یک پروژه غیرمعقول و غیر منطقی یاد کرد.

به گزارش تیم رصد پایگاه خبری سمنا خبرگزاری موج در خبری نوشت:

اولین زمزمه های موضوع انتقال آب سمیرم به رفسنجان کرمان درسال ۹۳ مطرح شد . همزمان با طرح این موضوع دغدغه ها و انتقاد های بسیاری ازسوی مسئولین استانی و شهرستانی و به ویژه مردم بر سروضعیت آبی شهرستان سمیرم و استان اصفهان گردید . دراین زمان برخی مسئولان به اجرای چنین طرحی صحه گذاشتند وبرخی از مسئولان نیز ازعدم انگاراین طرح سخن گفتند.

آن زمان که “رحیم میدانی” این صحبت را درسمیرم و با استدلالی که دشت رفسنجان رو به نابودی است واین طرح به دلیل آن که در گذشته مصوب گردیده و چندین بارنیز تمدید شده و انتقال آن در هر صورت اجرایی خواهد شد انتقادهای شدیدی از طرف حاضرین در جلسه به وی صورت گرفت که وی جلسه را ترک کرد.

 درحالی که معاون وزیر نیرو ادعا می کند که این طرح مربوط به ۱۸ سال قبل است اما علی افشاری مشاورسابق وزیرنیرو در امورپارلمانی و نماینده مردم سمیرم درمجلس هفتم می گوید: این پروژه وابسته به شرکت رفسنجان و بر خلاف سخنان آقای میدانی، معاون وزیر نیرو در زمان این دولت و حضور ایشان تخصیص گرفته و در قرار داد و اسنادی که در دست داریم پویایی انتقال آب ونک به دشت رفسنجان حدود ۴سال گذشته صورت گرفته است.

 افشاری می افزاید: معاون وزیر از انتقال آب ازونک سمیرم به رفسنجان صرفا جهت شرب سخن گفت درحالی که در اسناد علاوه بر تخصیص آب به لردگان، بیش از۷ میلیون متر مکعب به صنعت چهار محال و بختیاری و ۸۴ میلیون متر مکعب به کشاورزی خانه میرزا تخصیص یافته است که خلاف سخنان معاون وزیر است.

وی انتقال آب را بدلیل دست ها پشت پرده دانست وادامه می دهد:چگونه است که سرمایه داران پسته رفسنجان قدرت انتقال آب از اصفهان به کرمان را دارند در حالی که زاینده رود و شرق اصفهان تشنه آب است.

 افشاری افزود: با توجه به خروج حدود یک میلیارد مکعب آب به صورت سالانه از شهرستان کشاورزی بخش وردشت، شهر حنا، پادنا و ونک رو به نابودی است.انتقال این آب با هزینه بالایی که داراست با احداث سدی با ارتفاع ۸۴ متر و تونلی به طول ۵۴ کیلومتر می باشد که این تونل کل آب‌های سطحی را همچون یک قنات ۵۴ کیلومتری می‌کشد. احداث این تونل خشکی چشمه‌ها و آب‌های سطحی شهرستان را در برخواهد داشت در حالی که خود شهرستان و حتی شهرضا و شرق اصفهان به این آب بیشتر از سایر شهرها نیاز خواهد داشت.

 برای تمام آب‌هایی استان اصفهان برنامه داریم،هدف گذاری نکنند!!

اما استانداراصفهان دراین میان وبه عنوان شخص اول استان با اشاره به اینکه مدیریت یکپارچه حوضه آبریزمی‌گوید که هرتصمیمی که گرفته می‌شود باید ذی‌ نفعان در آن حضور داشته باشند، تصریح کرد: درمورد انتقال حوضه به حوضه باید درمرحله نخست نیاز مبدا تامین شود و بعد به مقصد برسیم و درانتقال آب ازسمیرم به رفسنجان ما هنوز در سمیرم به آب نیاز داریم و ما نمی‌گذاریم که این آب منتقل شود؟

ان زمان رسول زرگرپور؛ از ارائه نامه‌‌ای ۱۲ بندی به وزیر نیرو در خصوص دلایل عدم اجرای این طرح نیز گفت و تاکید کرد: بعد از اعلام خبر اجرای این طرح و با توجه به اطلاعاتی که داشتم ۱۲ دلیل برای عدم اجرای این پروژه برای وزیر نیرو عنوان کردم.

وی به حضور دو گروه از کارشناسان وزیر نیرو برای بازبینی طرح انتقال آب “سوله‌گان” به رفسنجان اشاره کرد و افزود:  وزارت نیرو به شرکتی نیز که قصد اجرای این طرح را داشته اعلام کرده است که فعلا دست به هیچ اقدامی نزند.

زرگرپور؛ با بیان اینکه با توجه به تمام مشکلات موجود در استان در حوضه آبریز زاینده رود برای تمام آب‌هایی که قراراست از استان خارج شود برنامه داریم، ادامه داد: این پروژه‌‌ها بر اساس ترتیب زمانی در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی افزود: ما ۱۰۰درصد با اجرای طرح انتقال آب از سوله گان به رفسنجان مخالفیم و هرگونه اتفاقی در حوضه آبریز استان با توجه به تعریف مدیریت یکپارچه آب باید با اصفهان هماهنگ شود.

استاندار اصفهان با بیان اینکه از نظر من به عنوان کارشناس آب و کسی که دو دوره معاون وزارت نیرو بوده‌ام به دلیل عدم انجام تعهدات دیگر این طرح اعتباری ندارد، ادامه داد: اما مسوولان وزارت نیرو بر این اعتقاداند که این طرح اعتبار دارد و من نیز دنبال جمع آوری اطلاعات مبنی بر بی‌اعتبار بودن این طرح هستم.

 همه این حرف و حدیث ها برای انتقال آب به رفسنجان درحالی مطرح شده است که درسال ۹۵ و با توجه به تداوم خشکسالی‌های سال‌های گذشته بسیاری از باغ‌ها و مزارع این منطقه با بحران کم آبی مواجه شده است، به طوری که کشاورزان باغ‌های سیب خود را به وسیله تانکرهای سیار آبرسانی می‌کنند ؛شهرستان سمیرم با داشتن بیش از ۳۶ هزار هکتار باغ، ۳۳ هزار هکتار زراعت و بیش از ۴۵۵ هزار متر مربع یکی از قطب‌های مهم کشاورزی در استان اصفهان و کشور محسوب می‌شود که بیش از ۹۰ درصد مردم این شهرستان نیز از طریق کشاورزی امرار و معاش می‌کنند.

  خشکسالی سال گذشته و سال‌جاری سبب شده است تا بخش عظیمی از باغات سمیرم خشک شود و هم‌چنین سطح کیفیت محصول کاهش پیدا کند و از درصد اشتغال مردم این منطقه در این بخش کاسته شود که در نهایت این کاهش اشتغال باعت افزایش نرخ بیکاری در شهرستان سمیرم می‌شود.  در این شرایط که دولت باید به فکر نجات کشاورزی و کشاورزان سمیرم باشد به دنبال انتقال آب سمیرم به منطقه‌ای با فاصله ۷۰۰ کیلومتری از سمیرم است.

فرستادن آب از سمیرم به رفسنجان یک طرح غیرمعقول وغیر منطقی است!!

اما استانداراصفهان دراولین روزهای سال ۹۵ درپاسخ به خبرنگارخبرگزاری موج اصفهان، درباره اجرای انتقال آب ازسمیرم به رفسنجان که براساس اظهارات برخی که تاکنون ۲۵ کیلومترلوله گذاری دراین مسیر صورت گرفته است بااشاره به اینکه طرح انتقال آب به سوله هود رفسنجان مربوط به دهه ۶۰ بوده است و زمانی که من معاون وزیر بودم مورد تمدید قرار گرفت گفت: درسال های بعدی این طرح یکبار دیگر مطرح شد که من به عنوان معاون وزیر نیرو آن را لغو کردم و به وزیر نیرو نامه ای نوشته ام که این طرح را لغو کند.

رسول زرگر پور، تصریح کرد: درحال حاضرپیگیری های زیادی شده است که این طرح را اجرایی کنند اما این پروژه لغو شده است چون مجوزهای لازم را نداشت.

وی بیان داشت:باید بگویم درنظام تخصیصی آب کشورهراستانی دارای تخصیص و سهم جداگانه ای در زمینه آب است و این تخصیص براساس تقسیمات کشوری متفاوت است .

استانداراصفهان می گوید: مصلحت ما این بوده که برای اصفهان ازبهشت آباد بگیریم و این در حالی است که طرح رفسنجان از تخصیص های آب اصفهان نیست؛ اما باید بگویم یک طرح غیرمعقول و غیر منطقی است که باید لغو شود.

زرگرپورمی افزاید: درسال ۱۳۶۰ در طرح انتقال آب از سیمرم به رفسنجان برنامه ای برای مصارف کشاورزی وجود نداشت.

وی درپاسخ به خبرنگار موج که چرا شما درمقطعی این طرح را تمدید نموده و در مقطعی آن را لغو کردید اظهارکرد: تخصیص اولیه این طرح را مدیران قبلی مورد تایید قرار داده بودند و من نیز تمدید کردم .اما بعد از اینکه تخصیص گیرنده به تعهدات خود عمل نکرد من نیزاین طرح را لغونمودم.

 گزارش از: زهرا نصیری

Go to TOP