میزان فروش فیلم‌های هالیوودی در جهان/ فیلمی که با ۷۰ دلار ساخته شد

در این گزارش با بررسی عملکرد هالیوود، به میانگین تولیدات سالانه، متوسط قیمت بلیت، میزان فروش فیلم‌های هالیوودی در جهان، مشارکت سالانه کمپانی‌های فیلمسازی و … می‌پردازیم.

به گزارش تیم رصد پایگاه خبری سمنا به نقل از خبرگزاری فارس، صنعت سینمای هالیوود از نظر تولیدات سالانه پس از بالیوود با سالانه ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ فیلم دومین صنعت بزرگ سینمایی جهان است.

در این گزارش مروری داریم بر  میانگین تعداد تولیدات سالانه این سینما، قیمت بلیت، میزان مشارکت سالانه کمپانی‌های فیلمسازی، گران‌قیمت‌ترین و ارزان‌قیمت‌ترین پروژه‌های سینمایی و …

این آمارها متعلق به سال ۲۰۰۹ میلادی است.

* تعداد تولیدات سالانه و میانگین قیمت بلیت

تعداد ۵۱۸ فیلم سینمایی در این سال اکران شد که مجموع فروش این فیلم‌ها در داخل آمریکا ۱۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بود.

این تعداد فیلم طی ۴۰ هزار سانس در ۷ هزار سالن سینما به نمایش درآمد.

 

 

میانگین قیمت بلیت ۷ دلار و ۵۰ سنت و تعداد تماشاگران سینما نیز ۱ میلیارد و ۴۷۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر برآورد شده است.

* آمار فیلم‌های درجه‌بندی شده در گیشه

از ۱۰ فیلم پرفروشی‌ که در صدر گیشه هالیوود قرار گرفتند، به طور متوسط یک فیلم با درجه R، سه فیلم با درجه PG و ۶ فیلم با درجه PG13 نمایش داده شدند.

فلیم‌‌های با درجه R فیلم‌هایی است که افراد زیر ۱۷ سال باید به همراه والدین‌شان فیلم را ببینند. PG13 شامل فیلم‌هایی که برخی‌ صحنه‌‌های آن مناسب افراد زیر ۱۳ سال نیست و فیلم‌های درجه PG به فیلم‌هایی اطلاق می‌شود که برخی سکانس‌ها برای بچه‌‌های زیر ۱۰ سال مناسب نیست.

 

 

* میزان مشارکت سالانه کمپانی‌های بزرگ هالیوود در گیشه

میزان مشارکت کمپانی «برادران وارنر» با فیلم‌هایی چون «هری‌پاتر، خماری و شرلوک هلمز» ۲۰ درصد، «پارامونت» با فیلم «ترانسفورمرز» ۱۴ درصد، «سونی/ کلمبیا» با فیلم‌های «۲۰۱۲ و فرشتگان و شیاطین» ۱۴ درصد، «یونیورسال» ۸ درصد، «بیونا ویستا» ۱۱٫۵ درصد، «فوکس قرن بیستم» با فیلم‌های «عصر یخی و آواتار» ۱۳ درصد و دیگر کمپانی‌ها نیز ۱۹٫۵ درصد بوده است.

 

 

* میزان فروش فیلم‌های هالیوودی در اقصی‌نقاط جهان

فروش داخلی و خارجی فیلم‌های هالیوودی ۲۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده که از این میزان ۱۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار متعلق به آمریکا، ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار متعلق به اروپا، خاورمیانه و آفریقا، ۶ میلیارد و ۴۰۰ هزار دلار متعلق به اقیانوسیه و ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار متعلق به آمریکای لاتین و دیگر نقاط جهان بوده است.

 

 

* مصارف درآمد بلیت در صنعت سینمای هالیوود

 

سال ۲۰۰۹ میانگین قیمت بلیت در هالیوود ۷ دلار ۵۰ سنت بوده که ۴۵ درصد از این هزینه صرف مخارج مربوط به سینما شده و ۵۵ درصد بقیه به کمپانی سازنده فیلم می‌رسد.

 

 

از ۵۵ درصد پول رسیده به کمپانی سازنده، ۲۱ درصد صرف هزینه استودیوها، ۱۷ درصد صرف هزینه تولید، ۱۱ درصد صرف هزینه پخش و ۶ درصد به بازیگر می‌رسد.

* پردرآمدترین‌های سینمای هالیوود

«مایکل بای» کارگردان فیلم «ترانسفورمرز ۲» ۱۲۵ میلیون دلار، «استیون اسپیلبرگ»، مشاور و یکی از سهامداران یونیورسال با ۸۵ میلیون دلار، «رونالد ایمریچ»، کارگردان فیلم سینمایی ۲۰۱۲ با ۷۰ میلیون دلار، «تاد فلیپز»، کارگردان فیلم «خماری» با ۴۴ میلیون دلار، «دانیل رادکلیف» بازیگر فیلم «هری‌پاتر» با ۴۱ میلیون دلار، «بن استیلر» بازیگر فیلم «شب در موزه ۲» با ۴۰ میلیون دلار و «تام هنکس» بازیگر فیلم «فرشتگان و شیاطین» با ۳۶ میلیون دلار به ترتیب در فهرست پردرآمدترین‌های هالیوود در این سال، به ترتیب جایگاه اول تا هشتم را به خود اختصاص داده‌اند.

 

 

                                                  پردرآمدترین‌های هالیوود

* گران‌قیمت‌ترین و ارزان‌قیمت‌ترین پروژه‌های هالیوود با تفاوت صد‌ها میلیون دلار

تا این سال گران‌قیمت‌ترین پروژه تاریخ سینمای هالیوود، فیلم «مرد عنکبوتی ۳» با ۲۵۸ میلیون دلار و ارزان‌ترین پروژه، فیلم ترسناک «کولین» با تنها ۷۰ دلار هزینه ساخت بوده است.

 

 

این فیلم توسط یک دوربین هندی‌کم کوچک و ابتدایی فیلمبرداری شده، در خانه با یک کامپیوتر خانگی ادیت شده و بازیگرانش نیز از طریق فیس‌بوک انتخاب شده‌اند.

 

 

                                                 فیلم ترسناک کولین

فیلم «کولین» در جشنواره فیلم ساندنس به نمایش درآمد.

هزینه فیلم «آواتار» که یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های تاریخ سینماست، ۲۳۷ میلیون دلار است.

* میزان اشتغال‌زایی سینمای هالیوود

هالیوود در مجموع عامل ایجاد ۲ میلیون ۵۰۰ هزار موقعیت شغلی است که از این میزان ۱۱۵ هزار شغل در بخش صنعت است.

 

 

مجموع دستمزد این تعداد شغل در سال ۲۰۰۹، ۴۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده که به طور میانگین درآمد هر شغل  ۷۴ هزار و ۴۰۰ دلار بوده است.

Go to TOP