بی حساب و کتاب سفر نکنیم؛

چطور هزینه های سفر را کاهش دهیم

هر سال با آغاز سال جدید و نوروز، اکثر خانواده های ایرانی سفر را در برنامه های خود پیش بینی می کنند چرا که معتقدند سفر در روزهای نخستین سال شروعی تازه برای موفقیت در روزهای کاری خواهد بود به همین مناسبت سفر در این ایام برای بیشتر ایرانی به یک رسم عادت مبدل شده است. اما برخی افراد تنها به دلیل هزینه های بالای سفر از مسافرت منصرف می شوند و عطای آن را به لقایش می سپارند.

به گزارش تیم رصد سمنا به نقل از ایمنا، البته باید دانست که سفر آن قدر در شخصیت و روان افراد تاثیر می گذارد که بهتر است با یاد گرفتن راه های کاهش هزینه های سفر، مسافرت را از یاد نبریم. اما سوال اینجاست که با این وضع گرانی و قیمت فوق العاده بالای هتل ها و مسافرخانه ها آیا باز هم شاهد افزایش سفرهای نوروزی خواهیم بود یا خیر. البته به گفته معاون عمرانی استاندار اصفهان، این استان بعد از مشهد دومین شهر از لحاظ جذب مسافران نوروزی است و باید دید اصفهان می تواند تا پایان تعطیلات نوروزی این رتبه را حفظ کند.
البته شاید حفظ این رتبه بستگی به نوع و کیفیت سفرهای مردم دارد چرا که انتخاب هتل و درجه آن، غذا و … در هزینه های سفر مردم تاثیرگذار باشد چراکه به گفته برخی کارشناسان احتمال می رفت با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و آغاز دور جدید گرانی بسیاری از خانواده ها مجبور به صرف نظر از سفر در ایام مختلف شوند اما با توجه به خاصیت سفر و تغییر شرایط روحی شاید بتوان با مدیریت هزینه های سفر از شرایط مفرح آن لذت برد.
در حالی که پیش از نوروز مسئولان هواپیمایی و هتلداران و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از ثابت ماندن قیمت‌ها حرف می‌زدند و اعلام کردند ایرلاین‌ها و هتل‌ها حق افزایش نرخ ندارند اما در نوروز باز شاهد افزایش چشمگیر قیمت تورهای داخلی و خارجی هستیم و شاید این عامل در میزان سفرها در روزهای باقی مانده تعطیلات تاثیرگذار باشد. البته بسیاری از مردم پیش از سفر با محاسبه هزینه های احتمالی، سعی می کنند با آمادگی کامل راهی سفر شوند تا نیازی به هزینه کردن برای وسایل جا گذاشته نداشته باشند. شاید این بهترین اقدام برای گسترش گردشگری در ایام مختلف سال باشد. به گونه ای که می توان با تقویت این نگاه مقتصدانه در سفر و پیشنهاداتی که در این خصوص داده می شود باز هم در شرایط دشوار اقتصادی سفر کرد.
ضرورت مدیریت هزینه های سفر
شما به هر اندازه که پول دارید حتى اگر کم باشد می توانید با برنامه ریزى مناسب و تعریف هزینه هاى خود پیش از سفر نهایت لذت و استفاده را از نوروزتان ببرید. این مساله می تواند در انتخاب مقصد، طول زمان ونحوه گردش شما موثر باشد، اما مانع رفتن شما نشود.
وسیله سفر، انتخاب مقصد و بازدید از اماکن مختلف، خرید سوغات، مدت زمان سفر و … همه و همه بستگی به میزان پول هر خانوار دارد.
داشتن اطلاعات دقیق از مقصد مورد نظر، جاده ها، اماکن مورد علاقه برای بازدید و… همگی می‌توانند نقش مهمی در کاهش هزینه‌های شما داشته باشند… بعد از انتخاب مقصد مورد نظر خود برای سفر باید هزینه‌های سفر را ارزیابی و برای آن برنامه ‌ریزی کنید.
گروهی سفر کنید
البته می توان در پیشنهادی دیگر برای کاهش هزینه ها می توان سفر گروهی را توصیه کرد. همسفر شدن با چند نفر از بستگان و همراهی با آنان به طور قطع هزینه های مختلف ایاب و ذهاب، محل اقامت و غذا و … را کاهش می دهد. چرا که با تقسیم هزینه ها و پرداخت سهم خود تا حدودی هزینه ها کاهش می یابد.
البته در سفرهای گروهی انتخاب یک نفر به عنوان مادر خرج می تواند هزینه ها را مدیریت کند البته باید کارها و امور سفر بین افراد به سهم مساوی تقسیم شود تا بتوان تا حد امکان هزینه ها را کم کرد.
به عنوان مثال می توان به جای اقامت در هتل یا مسافرخانه با تهیه یک چادر مسافرتی مناسب و با کیفیت، با صرفه جویی در هزینه محل اقامت، تا اندازه ای هزینه سفر را کم کرد.
استفاده از یک خودروی دربستی
همچنین در سفر گروهی می توان به جای چند خودرو با تقسیم افراد در خودروهای خالی ازمیزان تردد کم کرد و یا با کرایه کردن یک مینی بوس یا ون با نرخ مناسب و در نهایت تقسیم هزینه آن، سفر را با قیمت مناسبتری به پایان برد. یکی از فواید وسیله نقلیه دربستی، در اختیار بودن آن است. شما به سادگی در طول مسیر می‌توانید به دلخواه توقف کرده ‌یا از برخی مکان‌ها و روستاهای سرراهی به صورت کوتاه بازدید کنید، به گونه ای که با دربست اختیار کردن یک یا ۲ ماشین به صورت ساعتی از راننده بومی درخواست کنید تا شما را به دیدن جاذبه‌های مورد علاقه‌تان ببرد و به این گونه با تقسیم کردن کرایه بر تعداد نفرات در هزینه های سفر صرفه‌جویی خواهد شد.
البته گاه سفر با تغییر وسیله سفر از خودرو شخصی به وسایل عمومی همچون قطار و اتوبوس می توان هزینه های سفر را تا حدی کاهش داد چرا که با این اقدام نیاز به هزینه کردن برای مصرف بنزین نیست.
بسیاری از غذاهای محلی که ساده وسالم هستند، از نظر مالی بسیار به صرفه هستند و استفاده از این غذاها تا اندازه‌ای هزینه های سفر را کاهش می دهد. علاوه بر صرفه جویی، خوردن غذاهای محلی تجربه بسیار جدید و لذتبخشی خواهد بود.
Go to TOP