غار دنگزلو سمیرم یکی از عجایب غارهای جهان + عکس

غار دنگزلو سمیرم یکی از زیباترین غار های آبی ایران به دلیل بی توجهی مسئولین و بی مهری مسافران و گردشگران در حال نابودی است.

به گزارش تیم رصد پایگاه خبری سمنا به نقل از خبرگزاری ایمنا، این غار در ضلع شمال شرقی کوه دنا و در حوالی روستای دنگزلو می‌باشد این روستا بیش از یک صد سال قدمت دارد و از توابع بخش پادنای علیا شهرستان سمیرم و در دامنه ارتفاعات نوول است برای مشاهده غار دنگزلو باید از باغ ‌های سیب موجود در این ناحیه عبور کرده و پس از آن به کوهی می‌رسید که دهانه غار که هم اکنون نیز تنگ است برخورد خواهید کرد.

این غار شامل تالارهای بزرگ و هفت تالاب مختلف است که ناگزیر هستید برای عبور از آنها از قایق استفاده کنید، در واقع این غار چیزی شبیه غار همیشه معروف علیصدر است که از قندیل های فراوان تشکیل شده است.
دلیل ایجاد این نوع قندیل ها نیز مربوط به حل شدن نمک و آهک موجود در منطقه توسط سفره‌های آب زیرزمینی ناحیه و وجود قندیل‌ها یا همان آب‌چک‌های مختلف است.
این غاردر حوزه استحفاظی استان اصفهان واقع گردیده که دارای جاذبه های فراوان از لحاظ قندیل های یخی(استالاکتیت، واستالاکمیت) که هنوز بطور کامل هم جاذبه های آن شناسایی نشده است که چنانچه همه زوایای آن شناخته شود در حد غار علیصدر همدان می توان از آن بهره برداری شود.

غاردنگزلو که ازغارهای آبی رشته کوه دنا است ودر بالا دست یکی ازسرشاخه های رودخانه ماربر قراردارد.این غارکه دارای سه حوضچه آبی است اولین بارتوسط چند نفرازاعضای گروه کوهیاران وباراهنمایی اهالی روستا کشف وپیمایش شد.
طول این غارحدود حدود ۱۶۰۰ متراست وباتوجه به جریان داشتن آب و تامین آب آن ازچشمه های درون کوه دارای آب بسیارسردی است.

غار دنگزلو از نوع آهکی است و رودخانه در آن جریان دارد و پر از غار سنگ است، به دلیل جاری بودن آب در درون این غار حتما با خود تیوپ همراه داشته باشید از این طریق می‌توانید به راحتی و بدون هیچ گونه مشکلی درون غار گردش کنید.
آب درون غار به علت سرچشمه گرفتن از کوهای پادنا بسیار خنک بوده که به دلیل سرد بودن این ناحیه حتما از لباس گرم استفاده شود.

Go to TOP